SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 31.03.2008
GRUPA WIEKOWA: 6 -LATKI
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE: Przyswajanie umiejętności czytania
-zapoznanie z małymi i wielkimi literami drukowanymi
- układanie z alfabetu ruchomego i odczytywanie odpowiednio dobranych wyrazów
- układanie krótkich zdań z rozsypani wyrazowej
TEMAT ZAJĘĆ: Zabawa dydaktyczna gdzie jest jajko zapoznanie z nową literą J, j na podstawie wyrazów jajko, Jola
CELE ZAJĘĆ:
Zabawa dydaktyczna: Gdzie jest jajko
Dziecko:
- rozpoznaje literę j dużą, małą i drukowaną
- dokonuje analizy i syntezy wzrokowej, słuchanie wyrazu podstawowego jako, Jola
- doskonali naukę czytania prostego tekstu
METODY PRACY:
Oparte na słowie
rozmowa ukierunkowana
zagadka
Oparte na obserwacji
pokaz
oglądanie
Oparte na działalności praktycznej uczniów
ćwiczenia
zadania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- plansza
- cegiełki
LITERATURA:
C.Cyrański, M.Kwaśniewska Program nauczania przedszkolnego DKW- 4013 3/01
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
TOK ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
I Czynności orientacyjno-porządkowe |
Nauczyciel wita dzieci.
|
Przywitanie. |
II Wprowadzenie do tematyki zajęć |
Nauczyciel podaje zagadkę: Kura je zniosła, mama przyniosła,
Nauczyciel pyta: -z jakimi świętami kojarzą wam się pisanki? Polecenie: rozdziel pisanki od innych jajek.
|
Jajko
Krótkie wypowiedzi dzieci
Dziecko wyjmuje z koszyczka pisanki pozostawiając jajka |
III Uświadomienie celów zajęć |
Nauczyciel pyta dzieci: „Czy domyślacie się jaką literę dzisiaj poznamy?” |
Dzieci odpowiadają: - tak, J |
IV Realizacja tematu
„Wprowadzenie litery J, j”
a)Wyłonienie wyrazu podstawowego
b)analiza i synteza słuchowa wyrazu jajko
- podział na sylaby
- budowanie schematu wyrazu
-budowanie modelu wyrazu
c)analiza i synteza wzrokowa
-uzupełnienie zapisu znanymi literami
-prezentacja nowej litery
-łączenie liter i odczytywanie sylab
-odczytywanie wyrazu podstawowego
-ćwiczenie w wyszukiwaniu głoski-litery
V Wprowadzenie nowej litery J na wyrazie podstawowym Jola
a)Wyłonienie wyrazu podstawowego
b)analiza i synteza słuchowa wyrazu jajko
- podział na sylaby
- budowanie schematu wyrazu
-budowanie modelu wyrazu
c)analiza i synteza wzrokowa
-uzupełnienie zapisu znanymi literami
-prezentacja nowej litery
-łączenie liter i odczytywanie sylab
-odczytywanie wyrazu podstawowego
VI Ćwiczenia utrwalające wielką i małą literę j, J
a)wyszukiwanie wyrazów z literą j w zdaniu
b)układania zdania z rozsypani wyrazowej
c)układanie zdań w logiczną całość
d)rozpoznawanie nowej litery w wyrazach-karta pracy
VII Podsumowanie i ocena pracy dzieci
|
Nauczyciel prezentuje obrazek rodziny jedzącej posiłek. Pytania: -co się dzieje na obrazku? -co jedzą na śniadanie
Polecenie do dzieci: - podziel wyraz jajko na sylaby - wyklaszcz sylaby - wybrzmij pierwszą sylabę -wybrzmij drugą sylabę
-wybrzmij głoski w wyrazie jajko -policz głoski w wyrazie jajko -wybierz białe kartoniki i ułóż na tablicy -co słyszymy 2 razy?
-wyszukaj samogłoski w wyrazie jajko
- na którym miejscu słychać samogłoski? -jakimi kartonikami zaznaczymy samogłoski -wybierz czerwone kartoniki ułóż w odpowiednim miejscu -wyszukaj spółgłosek w wyrazie jajko
-na którym miejscu słychać spółgłoski -jakimi kartonikami zaznaczymy spółgłoski?
-wybierz niebieskie kartoniki i ułóż w odpowiednim miejscu
-wybierz i ułóż litery którymi podpiszesz wyraz jajko
-której litery nie potrafimy rozpoznać?
Nauczyciel pokazuje małą drukowaną literę - do czego podobna jest litera j?
Wstaw odpowiednią literę w odpowiednie miejsce
-połącz litery tak aby powstały sylaby -przeczytaj sylabę z nową literą
-połącz sylaby i odczytaj wyraz
-podaj wyrazy w których na początku słychać głoskę j
-podaj wyrazy w których na końcu słychać j
-podaj wyrazy w których w środku słychać j
-pokażę kartoniki z wyrazami, klaśnij w dłonie 2 razy kiedy zobaczysz wyraz z nową literą
-jej imię rozpoczyna się na głoskę J
Jakie imię występuje w zdaniu?
Polecenie do dzieci: - podziel wyraz Jola na sylaby - wyklaszcz sylaby - wybrzmij pierwszą sylabę -wybrzmij ostatnią sylabę
-wybrzmij głoski w wyrazie Jola -policz głoski w wyrazie jajko -wybierz białe kartoniki i ułóż na tablicy
-wyszukaj samogłoski w wyrazie Jola
- na którym miejscu słychać samogłoski? -jakimi kartonikami zaznaczymy samogłoski -wybierz czerwone kartoniki ułóż w odpowiednim miejscu -wyszukaj spółgłosek w wyrazie Jola
-na którym miejscu słychać spółgłoski -jakimi kartonikami zaznaczymy spółgłoski?
-wybierz i ułóż litery którymi podpiszesz wyraz Jola
-której litery nie potrafimy rozpoznać?
Nauczyciel pokazuje małą drukowaną literę - do czego podobna jest litera j?
Wstaw odpowiednią literę w odpowiednie miejsce
-połącz litery tak aby powstały sylaby -przeczytaj sylabę z nową literą
-połącz sylaby i odczytaj wyraz
Nauczyciel odsłania podpis „To jadalnia w domu Joli” i pyta: -wyszukaj najdłuższy wyraz w zdaniu -gdzie schowała się nowa litera? -odczytaj 4 wyraz -odczytaj całe zdanie
-policz wyrazy -odczytaj wyraz z nową literą -odszukaj wyraz z kropką na końcu -jak sądzisz który będzie pierwszy? -co będzie na początku zdania? -odczytaj całe zdanie
-ile jest zdań? -popatrz najpierwsze zdanie i wyszukaj wyrazy z nową literą -który wyraz jest najdłuższy w drugim zdaniu -ułóż zdania w kolejności
Nauczyciel objaśnia wszystkie polecenia -dodatkowo po wykonaniu każde polecenia nauczyciel czyta polecenie dzieciom
-co nowego dowiedzieliście się na tej lekcji? -umieszczenie nowej litery na tablicy
|
Dzieci słuchają nagranej rozmowy.
Dzieci odpowiadają
Odp. Jajko
Wybrzmiewa: Jaj - ko
Jaj- ko jaj
ko
j-a-j-k-o
5
j
dzieci kładą rękę pod brodę i szukają samogłosek(broda uderza o rękę a ,o)
na drugim i ostatnim
czerwonymi
dzieci kładą rękę pod brodę i szukają spółgłosek
niebieskimi
Dziecko wybiera j,a,k,o
j
haczyk, fajka
jajko
jaj - ko
jaj
jajko
Jeż, jarzębina
Kij, maj
Kajak, zając
Dzieci rozpoznają literę j i klaszczą w dłonie
Jola, Joanna, Janina, Jaś
Wybrzmiewa: Jo - la
Jo- la Jo
la
J-o-l-a
4
dzieci kładą rękę pod brodę i szukają samogłosek(broda uderza o rękę o, a)
na drugim i ostatnim
czerwonymi
dzieci kładą rękę pod brodę i szukają spółgłosek
na pierwszym i trzecim
niebieskimi
Dziecko wybiera J,o,l,a
J
haczyk, fajka
Jola
Jo - la
Jo
Jola
jadalnia
jadalnia, Joli
domu To jadalnia w domu Joli
4 Janek, jagodowy, jogurt
Jogurt.
Janek
Wielka litera Janek zjadł jagodowy jogurt.
3 Julka, jaja
zniosły
Dzieci samodzielnie pracuję
J, j
|
|
|
|
1