3256


KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII

KLASA II Lic.

Temat: Podział tkanek zwierzęcych . Charakterystyka tkanki nabłonkowej.

Cel ogólny:

Zapoznanie się z podziałem tkanek zwierzęcych. Opanowanie wiadomości na temat tkanki nabłonkowej.

Cele szczegółowe.

A). Zapamiętanie wiadomości.

Uczeń potrafi zdefiniować pojęcie tkanki zwierzęcej .

Uczeń potrafi podać podział tkanek zwierzęcych.

B). Rozumienie wiadomości.

Uczeń potrafi zilustrować na tablicy rodzaje nabłonków , rodzaje nabłonków jedno warstwowych a) płaski, b) sześcienny, c) walcowaty, i podać grupę zwierząt u których występują nabłonki jednowarstwowe (u bezkręgowców i strunowców) lub wielowarstwowe (u strunowców).

Uczeń potrafi omówić budowę tych nabłonków.

C). Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych.

Uczeń zna budowę poszczególnych tkanek

D). Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.

Uczeń zna miejsce występowania każdej z tkanek w organizmie i wie jakie spełniają funkcje.

Metody pracy :

praca z podręcznikiem ,

wykład

Środki dydaktyczne :

folie obrazujące poszczególne tkanki zwierzęce.

TOK LEKCJI

1. Faza wprowadzająca:

Sprawdzenie obecności.

Zapisanie tematu lekcji.

Kontrola pracy domowej.

(czas realizacji 5 minuty)

2. Faza realizacyjna:

Nauczyciel pyta uczniów czy potrafią podać definicję tkanek zwierzęcych.

Nauczyciel podaje definicje tkanek :

„Tkanką nazywamy zespół komórek podobnych do siebie pod względem budowy, funkcji i pochodzenia”.

Nauczyciel podaje podział tkanek zwierzęcych;

Tkanki zwierzęce dzielimy na :

1) nabłonkową (pokrywową, lokomotoryczną, zmysłową )

2) nerwową ,

3)mięśniową (gładką , prążkowaną, sercową)

4) łączna (np. szkieletową, swoistą)

Nauczyciel omawia każdy rodzaj tkanek zwierzęcych i zwraca największą uwagę na charakterystykę tkanki nabłonkowej.

Nauczyciel podaje, że tkanka nabłonkowa jest najbardziej pierwotną tkanką organizmu, pojawia się jako pierwsza w rozwoju zarodkowym. Omawia z czego się różnicuje, jakie można wyróżnić kształty tkanki nabłonkowej.

Uczniowie podchodzą do tablicy i rysują nabłonek:

  1. płaski,

  2. sześcienny,

  3. walcowaty .

0x08 graphic

Nauczyciel omawia funkcje jakie spełniają nabłonki

(czas realizacji 30 minut)

Podsumowanie.

W tabeli nauczyciel rysuje na tablicy tkanki zwierzęce. Uczniowie przerysowują do zeszytów.




0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Nauczyciel podaje notatkę z lekcji. Rozdaje gotowe materiały będące notatką z lekcji.

Zadanie domowe:

Przyswoić wiadomości z lekcji.

(czas realizacji 10 minut)

3


