7379


SPRAWOZDANIE

Ćwiczenie wykonali: Marek Dziedzic , Konrad Krajewski 19.03.2002

Sprawozdanie wykonał: Marek Dziedzic

Wydział: Elektronika

Rok: I

Nr ćwiczenia: 1

Temat ćwiczenia:

Pomiar napięcia i prądu stałego przyrządami analogowymi i cyfrowymi

1. Cel ćwiczenia:

Poznanie parametrów typowych woltomierzy i amperomierzy prądu stałego oraz z warunków poprawnej ich eksploatacji, metod obliczania i eliminowania błędów pomiaru, wynikających ze zmiany wartości mierzonej wskutek włączania przyrządu pomiarowego.

2. Wykaz przyrządów pomiarowych:

a) woltomierz:

- LM 3 0,5

b) amperomierz:

c) stabilizowany TYP 5121

d) opornik dekadowy DR 56-16 0,5

e) opornik wzorcowy 100Ω 0,01

f) dzielnik rezystancyjny 1 kΩ 1 MΩ

3. Przebieg ćwiczenia:

3.1 Pomiar napięcia wyjściowego źródła o różnej rezystancji wewnętrznej.

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
E

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
Uwyj

0x08 graphic

Schemat pomiarowy

  1. Pomiar napięcia:

Rw

[Ω]

LM 3

V 543

DM 441B

U [V]

U [V]

U [V]

0

6,1

6,108

6,098

10

6,1

6,108

6,098

100

6,0

6,108

6,098

1000

5,4

6,107

6,097

10000

2,6

6,102

6,092

Tabela 1.

  1. Wyznaczenie błędów:

Rw

[Ω]

LM 3

V 543

DM 441B

Ux [V]

ΔU [V]

Ux [V]

ΔU [V]

Ux [V]

ΔU [V]

0

6,10

0,04

6,108

0,004

6,098

0,010

10

6,11

0,04

6,108

0,004

6,098

0,010

100

6,18

0,04

6,108

0,004

6,098

0,010

1000

6,12

0,04

6,108

0,004

6,098

0,010

10000

6,07

0,04

6,108

0,004

6,098

0,010

Tabela 2.

Wykorzystane wzory:

LM 3:

ΔU = ± kl · Uzak / 100 [V]

ΔUsys = - UV · Rw / RV [V]

RV = 1000 · Uzak [Ω/V]

V 543:

ΔU = ± (0,05% w.m.+0,01%p.s.) [V]

ΔUsys = - UV · Rw / RV [V]

RV = 10 MΩ

DM 441B:

ΔU = ±(0,1%+4) [V]

ΔUsys = - UV · Rw / RV [V]

RV = 10 MΩ ± 10%

Przykładowe obliczenia:

LM 3:

ΔU = 0,5 · 7,5 / 100 = 0,0375 ≈ 0,04 [V]

Ux = 6,1 + 0,008 = 6,108 ≈ 6,11 V

RV = 1000 · 7,5 = 7500 [Ω]

ΔUsys = - 6,11 · 10 / 7500 = - 0,00814666 ≈ - 0,008 [V]

V 543:

ΔU = 0,0005·6,108+0,0001·10 = 0,003504+0,001 = 0,004504 ≈ 0,005 [V]

Ux = 6,108 + 0,000006 = 6,108006 ≈ 6,108 [V]

ΔUsys = - 6,108 · 10 / 10000000 = - 0,000006108 ≈ - 0,000006 [V]

DM 441B:

ΔU = 0,001 · 6,098 + 4 · 0,001 = 0,006098 + 0,004 = 0,010098 ≈ 0,01 [V]

Ux = 6,108 + 0,000006 = 6,10806 ≈ 6,108 [V]

ΔUsys = - 6,098 · 10 / 10000000 = - 0,000006098 ≈ - 0,000006 [V]

    1. Pomiar stałej dzielnika (k) o rezystancji wejściowej 1 kΩ.

0x01 graphic

Schemat pomiarowy

  1. Wyniki pomiarów:

Uwe - woltomierz analogowy LM 3

Uwy - woltomierz cyfrowy DM 441B

kn

Uwe [V]

ΔUwe [V]

Uwy [V]

ΔUwy [V]

kzm

Δkzm

δkzm [%]

0,1

6,10

0,04

0,612

0,005

0,1003

0,0014

1,4

0,3

6,10

0,04

1,833

0,006

0,3005

0,0028

0,94

0,5

6,10

0,04

3,055

0,007

0,5008

0,0042

0,84

0,8

6,10

0,04

4,887

0,009

0,8011

0,0064

0,8

Tabela 3.

Wykorzystane wzory:

ΔUwe = ± kl · Uzak / 100 [V]

ΔUwy = ±(0,1%+4) [V]

kzm = Uwy / Uwe

Δkzm = kzmmax - kzmmin / 2

kzmmax = (Uwy + ΔUwy) / (Uwe - ΔUwe)

kzmmin = (Uwy - ΔUwy) / (Uwe + ΔUwe)

δkzm = Δkzm / kzm · 100 [%]

Przykładowe obliczenia:

ΔUwe = 0,5 · 7,5 / 100 = 0,0375 ≈ 0,04 [V]

ΔUwy = 0,001 · 1,833+4 · 0,001 = 0,001833+0,004 = 0,005833 ≈ 0,006 [V]

kzm = 1,833 / 6,1 ≈ 0,3005

kzmmax = (1,833 + 0,006) / (6,10 - 0,04) = 0,30347

kzmmin = (1,833 - 0,006) / (6,10 + 0,04) = 0,29758

Δkzm = 0,3035- 0,2976 / 2 ≈ 0,0028

δkzm = 0,0028 / 0,3005 · 100 = 0,93178 ≈ 0,94 [%]

  1. Wyniki pomiarów - zamiana woltomierzy miejscami:

Uwe - woltomierz cyfrowy DM 441B

Uwy - woltomierz analogowy LM 3

kn

Uwe [V]

ΔUwe [V]

Uwy [V]

ΔUwy [V]

kzm

Δkzm

δkzm [%]

0,1

6,109

0,010

0,60

0,04

0,0982

0,0063

6,4

0,3

6,109

0,010

1,80

0,04

0,2946

0,0066

2,4

0,5

6,109

0,010

2,95

0,04

0,4829

0,0070

1,4

0,8

6,109

0,010

4,80

0,04

0,7857

0,0074

0,94

Tabela 4.

Wykorzystane wzory:

Δ Uwe = ±(0,1%+4) [V]

Δ Uwy = ± kl · Uzak / 100 [V]

kzm = Uwy / Uwe

Δkzm = kzmmax - kzmmin / 2

kzmmax = (Uwy + ΔUwy) / (Uwe - ΔUwe)

kzmmin = (Uwy - ΔUwy) / (Uwe + ΔUwe)

δkzm = Δkzm / kzm · 100 [%]

  1. Przykładowe obliczenia:

ΔUwe = 0,001 · 6,109+4 · 0,001 = 0,006109+0,004 = 0,010109 ≈ 0,010 [V]

ΔUwy = 0,5 · 7,5 / 100 = 0,0375 ≈ 0,04 [V]

kzm = 1,8 / 6,109 ≈ 0,2946

kzmmax = (1,8 + 0,04) / (6,109 - 0,01) = 0,30169

kzmmin = (1,8 - 0,04) / (6,109 + 0,01) = 0,287629

Δkzm = (0,30169 - 0,287629) / 2 ≈ 0,007

δkzm = 0,007 / 0,2946 · 100 = 2,3761 ≈ 2,4 [%]

    1. Pomiar stałej dzielnika (k) o rezystancji wejściowej 1 MΩ.

  1. Wyniki pomiarów:

Uwe - woltomierz analogowy LM 3

Uwy - woltomierz cyfrowy DM 441B

kn

Uwe [V]

ΔUwe [V]

Uwy [V]

ΔUwy [V]

kzm

Δkzm

δkzm [%]

0,2

6,1

0,04

1,203

0,005

0,1972

0,0021

1,1

0,4

6,1

0,04

2,387

0,006

0,3913

0,0036

0,91

0,7

6,1

0,04

4,189

0,008

0,6867

0,0058

0,84

1,0

6,1

0,04

6,109

0,010

1,0015

0,0082

0,82

Tabela 5.

Wykorzystane wzory:

ΔUwe = ± kl · Uzak / 100 [V]

ΔUwy = ±(0,1%+4) [V]

kzm = Uwy / Uwe

Δkzm = kzmmax - kzmmin / 2

kzmmax = (Uwy + ΔUwy) / (Uwe - ΔUwe)

kzmmin = (Uwy - ΔUwy) / (Uwe + ΔUwe)

δkzm = Δkzm / kzm · 100 [%]

Przykładowe obliczenia:

ΔUwe = 0,5 · 7,5 / 100 = 0,0375 ≈ 0,04 [V]

ΔUwy = 0,001 · 2,387+4 · 0,001 = 0,002387+0,004 = 0,006378 ≈ 0,006 [V]

kzm = 2,378 / 6,1 ≈ 0,3913

kzmmax = (2,387 + 0,006) / (6,1 - 0,04) = 0,39488

kzmmin = (2,387 - 0,006) / (6,1 + 0,04) = 0,387785

Δkzm = (0,39488 - 0,387785) / 2 ≈ 0,0036

δkzm = 0,0036 / 0,3913 · 100 ≈ 0,91 [%]

  1. Wyniki pomiarów - zamiana woltomierzy miejscami:

Uwe - woltomierz cyfrowy DM 441B

Uwy - woltomierz analogowy LM 3

kn

Uwe [V]

ΔUwe [V]

Uwy [V]

ΔUwy [V]

kzm

Δkzm

δkzm [%]

0,2

6,110

0,010

0,10

0,04

0,016

0,007

41

0,4

6,110

0,010

0,10

0,04

0,016

0,007

41

0,7

6,110

0,010

0,10

0,04

0,025

0,007

27

1,0

6,110

0,010

6,10

0,04

0,998

0,008

0,82

Tabela 6.

Wykorzystane wzory:

Δ Uwe = ±(0,1%+4) [V]

Δ Uwy = ± kl · Uzak / 100 [V]

kzm = Uwy / Uwe

Δkzm = kzmmax - kzmmin / 2

kzmmax = (Uwy + ΔUwy) / (Uwe - ΔUwe)

kzmmin = (Uwy - ΔUwy) / (Uwe + ΔUwe)

δkzm = Δkzm / kzm · 100 [%]

  1. Przykładowe obliczenia:

ΔUwe = 0,001 · 6,110+4 · 0,001 = 0,00611+0,004 = 0,01011 ≈ 0,010 [V]

ΔUwy = 0,5 · 7,5 / 100 = 0,0375 ≈ 0,04 [V]

kzm = 0,1 / 6,11 ≈ 0,016

kzmmax = (0,10 + 0,04) / (6,11 - 0,01) = 0,02295

kzmmin = (0,10 - 0,04) / (6,11 + 0,01) = 0,00980

Δkzm = (0,02295 - 0,00980) / 2 = 0,006575 ≈ 0,007

δkzm = 0,006575 / 0,016 · 100 ≈ 41 [%]

    1. Pomiar prądu w obwodach o różnej rezystancji.

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
E Ro

0x08 graphic

0x08 graphic

Schemat pomiarowy

  1. Wyniki pomiarów:

Ro

[Ω]

LM 3

DM 441B

IA [mA]

Izak [mA]

IA [mA]

Izak [mA]

10

610

750

596,5

2000

100

61

75

59,86

200

1000

6,1

7,5

6,024

20

10000

0,6

3

0,6041

2

Tabela 7.

  1. Wyniki obliczeń:

LM 3

DM 441B

Izak [mA]

RA[Ω]

- ΔIsys[mA]

Izak [mA]

RC[Ω]

- ΔIsys[mA]

750

0,035

2,1

2000

0,45

27

75

0,311

0,19

200

4,5

2,7

7,5

3,071

0,019

20

15

0,09

3

7,671

0,0005

2

150

0,009

Tabela 8.

Ro

[Ω]

LM 3

DM 441B

Ix [mA]

ΔI [mA]

Ix [mA]

ΔI [mA]

10

610

4

596,5

3,1

100

61,0

0,4

59,86

0,31

1000

6,10

0,04

6,024

0,031

10000

0,600

0,015

0,6041

0,0031

Tabela 9.

Wykorzystane wzory:

LM 3:

ΔI = ± kl · Izak / 100 [mA]

ΔIsys = - IA · RA / Ro [mA]

RA = 23 / Izak [mA] + 0,004 [Ω]

DM 441B:

ΔI = ± (0,5% + 1) [mA]

ΔIsys = - IA · RA / Ro [mA]

RA = UA / IA [Ω]

Przykładowe obliczenia:

LM 3:

ΔI = 0,5 · 75 / 100 = 0,375 ≈ 0,4 [mA]

RA = 23 / 75 + 0,004 = 0,310666 ≈ 0,311 [Ω]

ΔIsys = - 61 · 0,311 / 100 = 0,1897 ≈ - 0,19 [mA]

DM 441B:

ΔI = 0,005 · 59,86+1 · 0,01 = 0,2993 + 0,01 = 0,3093 ≈ 0,31 [mA]

RA = 0,9 / 0,2 = 4,5 [Ω]

ΔIsys = - 59,86 · 4,5 / 100 = - 2,6937 ≈ - 2,7 [mA]

  1. Pomiar prądu metodą pośrednią.

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
E

0x08 graphic
Ro

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Schemat pomiarowy

Ro [Ω]

Rn [Ω]

UV [V]

Ix [mA]

ΔIx [mA]

10

100

5,55

55,5

0,5

100

100

3,049

30,49

0,07

1000

100

0,5524

5,52

0,01

10000

100

0,06031

0,6031

0,0011

Tabela 10.

Wykorzystane wzory:

DM 441B:

ΔU = ± (0,1% + 4) [mA]

ΔIx = ΔU / R + U· ΔR / R² [mA]

ΔRn = 0,01 · Rn / 100 [Ω]

Przykładowe obliczenia:

ΔU = 0,001 · 3,049 + 4 · 0,001 = 0,003049+0,004 = 0,007049 ≈ 0,007 [V]

ΔRn = 0,01 · 100 / 100 = 0,01 [Ω]

ΔIx = 0,007 / 100 + 3,049 · 0,01 / 10000 = 0,073559 ≈ 0,07 [mA]

Pomiary zakończyliśmy na punkcie 4.

4. Wnioski:

Pomiar napięcia i prądu jest obarczony błędem systematycznym ΔXsys . Uwzględniając go w otrzymanych wynikach przyjmowaliśmy poprawkę równą - ΔXsys . W efekcie jego wartość bezwzględna dodaje się do odczytanego wskazania miernika.

W punkcie 3.1 jak wynika z tabel 1 i 2 napięcie mierzy dokładniej miernik cyfrowy o dużo większej rezystancji. Gdyby pomiary były obarczone tylko błędem granicznym od klasy, wówczas pomiary woltomierzem analogowym należałoby odrzucić, gdyż są sprzeczne. Przyczyną tego jest duża rezystancja wewnętrzna źródła. W pomiarach 4 i 5 LM 3 jest ona tego samego rzędu i większa od rezystancji woltomierza. Większa część napięcia źródła odkłada się na rezystancji wewnętrznej i dlatego wartość mierzonego napięcia jest zaniżona. W przypadku woltomierza cyfrowego pomiary są poprawne. Na tej podstawie można stwierdzić, że woltomierz analogowy może poprawnie mierzyć napięcie źródła o małej rezystancji wewnętrznej.

Pomiar stałej dzielnika jest bardziej dokładny mierząc napięcie wejsciowe woltomierzem analogowym, a wyjściowe cyfrowym. Wówczas jest najmniejszy błąd metody - rezystancja woltomierza cyfrowego 10 MΩ. W przypadku dzielnika o rezystancji wejściowej 1 kΩ wartość tego błędu jest na tyle mała, że nie został uwzględniony w obliczeniach. Mierząc stałą dzielnika 1 MΩ praktycznie nie można zmierzyć napięcia wyjściowego miernikiem analogowym - błąd metody jest tu większy niż 100% co po prostu jest absurdem....

Na przykład pomiar 2 tabela 6:

Rw=240 kΩ

Rv= 7,5 kΩ

δU = Rw / Rv ·100 = 3200 % !!!

Tutaj również dokładniej zmierzy się napięcie mierząc wyjściowe woltomierzem cyfrowym, wejściowe - analogowym, lecz błąd metody będzie znaczny. Błąd graniczny „kzm” wynika z błędów granicznych z klasy woltomierzy. Liczony był tradycyjnym wzorem na błąd pomiar metodą pośrednią.

Jak wynika z tabeli 8 pomiar prądu lepiej wykonywać amperomierzem analogowy, gdyż jego rezystancja wewnętrzna jest mniejsza od rezystancji amperomierza cyfrowego, nie zależnie od zakresu. Przykładowo w pomiarze 4 RA= 7,671 Ω , a RC = 150 Ω.

Mierząc prąd metodą pośrednią, przy obliczaniu niepewności bezwzględnej posłużyliśmy się metodą różniczki zupełnej.

2

Rw

A

V

Rn



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
7379
7379
Komunizm Marks Manifest komunistyczny id 7379
7379
7379
7379
7379
7379
7379
08 Aparat skrzynkowy karta 2id 7379
7379
7379
7379
Komunizm Marks Manifest komunistyczny id 7379

więcej podobnych podstron