3 (3)

3 (3)



fcjtęiccicń. 2008 Str.3

„Angina Doroty” - scenariusz zajęć dla grupy dzieci 5-, 6-letnich

(Opracowała mgr Ewa Przybyło)

Temat zajęć:

„Angina Doroty” słuchanie opowiadania nauczycielki ilustrowanego historyjką obrazkową (5-lat) wprowadzenie litery d, D, na podstawie wyrazów doktor, Dorota (6-lat).

Cele ogólne:

Zapoznanie dzieci z nową literą d, D; zapoznanie z treścią opowiadania; dziecko potrafi dopasować napisy do obrazków; dziecko wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie.

Cele szczegółowe:

Dziecko wie, jakie postacie występowały w opowiadaniu; wie, jaki ubiór dostosować do aktualnej pogody; potrafi rozróżnić literę d, D i przeczyta ją.

Przebieg:

I.    Wprowadzenie (rozmowa wprowadzająca)

[Nauczycielka zadaje pytania:

-    Jaką mamy porę roku?

-    Jaka pogoda jest dziś za oknem?

-    Czy zawsze świeci słońce?

-    O czym musimy pamiętać, kiedy wychodzimy z domu?

-    Jak powinniśmy ubierać się podczas tak zmiennej pogody?

II.    Część właściwa

1.    Nauczycielka przedstawia opowiadanie pt. Dorota i doktor ilustrowane historyjką obrazkową.

2.    Po wysłuchaniu opowiadania nauczycielka zadaje pytania dotyczące treści:

-    Dlaczego Dorota zachorowała?

-    Co ją bolało?

-    Kogo wezwała mama do chorej?

-    Co zapisał doktor Dorocie? (przyporządkowanie napisów do ilustracji - leki, tabletki, witaminy, krople, syrop).

-    Jaką głoskę słychać na początku wyrazu Dorota? a jaką na końcu? (zapoznanie z wyglądem litery D wielka).

-    Kto przyjechał do chorej Doroty? (doktor - zapoznanie z małą literą d)

3.    Głoskowanie wyrazów: doktor, Dorota (przeliczanie ilości głosek) układanie schematu wyrazu z nakrywek i znanych liter.

4.    Szkolni lekarze - słuchanie piosenki z nagrania magnetofonowego - zabawa ilustrowana do słów piosenki.

Ćwiczenia utrwalające nowo poznaną literę:


-    wyginanie jej z drucika (zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci w czasie pracy)

-    wykonywanie ćwiczeń na kartkach zgodnie z objaśnieniem nauczycielki - praca przy stolikach: lepienie z plasteliny nowo poznanej litery D, d i umieszczenie jej na kartce; zaznaczenie kółeczkiem litery D, d, spośród innych i połączenie ich kreską jako sznur korali.

III.    Zakończenie (rozmowa podsumowująca)

-    Co powinniśmy robić, aby być zdrowymi?

-    Jak powinniśmy się ubierać?

-    Co powinniśmy jeść?

•P

