p1080073

p1080073



Odwrotnością konspektu zajęć prowadzonymh metodą ośrodków p/ncy jen sprawozdanie z Usbło aieć Dtzcprowad/.onych w szkole specjalnej.

Sprawozdanie w języku polskim oznacza .J.-.J ustne lub pisemne przedstawienie przebiegu jakiejś działalności. szracgóJ.Q»:c zdanie sprąwy z czenos. opis jakichś zdarzeń. 'vyDiMltów: relacja, raport" (,Słownik języka polskiego. 1-3.1 305). Określenie czynności osoby hospitującej zajęcia mct&dą ośrodków pracy i przedstawiającej następnie dokładnie przebieg tych zajęć słowem ..sprawozdanie** wydaje się najbardziej trafne, w odróżnieniu na przykład od słów ..protokół** lub ..konspekt odtwórczy". Sprawozdanie powinno odpowiadać pewnym wymaganiom, niezależnie od rodzaju zajęć. JBowinao onn. określać zarołKno czas i magma aajęć jak też bliżej przedstawić obraz syruaeii. . który miał znaczenie dla przebiegu zajęć Ważne jest na przykład, jaka

jak urządz«ne było pomieszczenie, jakie hy*° icodau/i&kci w którym odbywała się praca. W sprawozdaniu powinny znaleźć się również informacje <lniycMcc

tematu okresowo dnennero .ośrodka-pracy. celów. iakic były realizowane.

a także metod. fonq. środfctfrw, jakie były zastosowane Wszystkie te informacje będą zawarte w szczegółowym opisie przebiegu zajęć, jednak dla przejrzystości sprawozdania niektóre z nich mogą być podane oddzielnie, we wstępnej części sprawozdania. Opis przebiegu zajęć realizowanych metodą ośrodków pracy może być przedstawiony różnic. Ze względu na wyodrębnienie w sprawozdaniu dwóch najważniejszych elementów - nauczyciela i ucznia mn/przedstawić w opisie oddzielnie czynności nauczyciela i czynności uczniów. W trakcie sporządzania sprawozdania należy oceniać wszystkie sytuacje. jakie zaistniały w dziennym ośrodku pracy, i na marginesie podawać uwagi. jakie Mti-rfy df wpip pndgyas obserwacji zajęć Na zakończenie dokonujemy całościowej analizy zajęć i sporządzamy ich charakterystykę zbiorczą, przede wszystkim od strony metodycznej. Ogólny schemat sprawozdania będzie przedstawiał się następująco:

1.    Data.

2.    Szkoła, klasa.

3.    Osoba prowadząca zajęcia

4 Osoba hospitująca zajęcia.

5.    Krótki opis miejsca, w którym odbywały się zajęcia (klasa, pracownia, sala gimnastyczna, boisko, ogródek szkolny).

6.    Krótki opis grupy dzieci (liczba dzieci, płeć. cechy charakterystyczne).

7.    Temat ośrodka okresowego i dziennego.

8.    Cele zajęć.

9.    Szczegółowy przebieg zajęć:

czynności nauczyciela


czynności uczniów


uwagi i spostrzeżenia


10. Ogólna charakterystyka dziennego ośrodka pracy.

Przedstawiamy przykład sprawozdania z dziennego ośrodka pracy, realizowanego w klasie II Szkoły PodstawowtąSpecjalncj nr 26 w Lublinie.

Sprawozdanie z zajęć hospitowanych w klasie II Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie przy ulicy Bronowickiej 21

I.    Data: 2S IV 1991 r.. Lublin.

II.    Osoba prowadząca: mgr Teresa Moskal.

III.    Osoba hospitująca: mgr W. Jankowska-Kogut.

IV.    Krótki opis miejsca (klasy).

Ząjęcia odbywały się w klasie, która była jasna i duża (mieściło się w niej swobodnie 22 osoby). Wyposażona była we właściwe sprzęty i przybory do pracy. Dzieci siedziały przy stolikach na krzesełkach, które były dobrane wielkością do wzrostu dzieci. W klasie znajdowały się też szafki z pomocami. Pod oknem znajdowała się szafka przeznaczona chyba na materiały do pracy podczas zajęć, do tego celu służyło też biurko osoby prowadzącej lekcje. W rogu klasy stał stolik, z którego dzieci korzystały przy nanoszeniu zmian w „kalendarzu pogody".

Na ścianach rozwieszone były tablice - pomoce naukowe. Na jednej ze ścian znajdowało się również miejsce do prezentacji prac wykonywanych przez uczniów. Na parapecie znajdowały się kwiaty doniczkowe. W klasie były również prezentowane kwiaty świeże - w różnych miejscach (biurko, okno, stolik) - które były związane z tematem ośrodka okresowego i dziennego. Tablica zawieszona była na wysokości dostosowanej do wzrostu dzieci. Nauczyciel dysponował kolorowymi kredami i magnesami, tablicą w bardzo dobrym stanie, co umożliwiało staranne wykonywanie rysunków i pisanie. W kąciku za ławkami wygospodarowano miejsce na położenie mydła i ręczników dla każdego dziecka Pomoce potrzebne w czasie zajęć były wcześniej przygotowane przez nauczyciela i poukładane w szafkach. W klasie panował porządek, który był efektem wdrażania dzieci do czystości i estetyki.

V.    Opis dzieci (wiek, cechy, charakterystyka, płeć).

W klasie uczy się dziesięcioro dzieci. Na zajęciach w tym dniu obecnych było siedmioro dzieci, w tym trzy dziewczynki i czterech chłopców-. Do klasy tej uczęszczają dzieci z zespołem L. Downa. Każde z nich charakteryzuje złożony zespół zaburzeń. Najczęściej upośledzenie lekkie czy umiarkowane łączy się z zaniedbaniem środowiskowym, nadpobudliwością ruchową, ociężałością ruchową.

Iza - dziewczynka o umiarkowanym stopniu upośledzenia, często nie rozumie poleceń, zaburzone procesy fizjologiczne (moczenie się);

Kasia - ma trudności z czytaniem i pisaniem, wyciszona, nic nawiązuje kontaktu z klasą;

Mart usta - umiarkowany stopień upośledzenia (zespół L. Downa), samodzielna, dużo mówi, posiada bogaty zasób słów;

