Autor publikacji: MARZENA CHMIEL
Miejsce pracy autora: nauczyciel bibliotekarz
w Szkole Podstawowej nr 9 im. Królowej Jadwigi
w Białej Podlaskiej
Opis publikacji: zawiera treści przydatne do wykorzystania w szkole podstawowej w pierwszym etapie kształcenia. Tematem publikacji jest pasowani uczniów klas pierwszych na czytelników.
Sugerowana kategoria: scenariusze zajęć
Dziedziny lub przedmioty: edukacja czytelnicza
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
PASOWANIA NA CZYTELNIKA
Cel główny: pasowanie uczniów na czytelników
Cele pośrednie:
- zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną oraz jej zbiorami
przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych,
- zapoznanie dzieci z zasadami korzystania z biblioteki,
- przygotowanie do samodzielnego wyboru książki,
- wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- pamięta godziny pracy biblioteki,
- pamięta o terminie zwrotu wypożyczonych książek,
- zna zasady poszanowania książek,
- zna pojęcia: bibliotekarka, karta książki, karta czytelnika,
- potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem,
- umie samodzielnie dokonać wyboru książki do czytania,
- umie zachować się w czasie zajęć zgodnie z przyjętymi zasadami
pracy w grupie.
Metody:
pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, recytacja wierszy, informacja zwrotna
Środki edukacyjne:
szablon książki dla każdego ucznia, arkusze papieru z konturami krzyżówki dla każdej grupy, kartoniki z literami, napisy- zakładki dla każdego ucznia, kolorowe opaski na głowę dla każdego ucznia, dyplomy
Formy pracy:
indywidualna, zespołowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
powitanie uczniów, nauczycieli, gości
przedstawienie celu spotkania
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Podział klasy na zespoły.
Nauczyciel:
Przed rozpoczęciem zajęć każdy z was wylosuje szablon książeczki. Jak zauważyliście są one w czterech kolorach. Każdy kolor to jedna grupa. Proszę, abyście teraz utworzyli grupy i zasiedli na wyznaczonych miejscach.
2. Przedstawienie jury.
Nauczyciel:
Podczas dzisiejszych zajęć będziecie pracować w grupach i wspólnie rozwiązywać wiele ciekawych zadań. Musicie się bardzo starać, ponieważ każde zadanie będzie punktowane, a prawidłowość wykonywanych przez was zadań będzie sprawdzać jury, które składa się z waszych starszych kolegów i koleżanek z czwartej klasy.
3. Rozwiązanie krzyżówki - zadanie1
Nauczyciel:
Przystępujemy więc do rozwiązania pierwszego zadania
Przed wami leżą arkusze papieru z konturami krzyżówki. Ja będę czytała kolejne hasła, a wy spróbujcie wpisać rozwiązania w odpowiednie miejsca.
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
7. |
|
|
|
|
|
|
Zaznaczasz nią stronę którą czytasz.( zakładka)
Jak nazywa się osoba która wykonuje ilustracje do książki. ( ilustrator)
Tam wypożyczasz książki. ( biblioteka)
Jak miał na nazwisko zapominalski słoń. ( Trąbalski)
Kim chciał zostać Wojtek, bohater lektury Cz. Janczarskiego. ( strażakiem)
Jak nazywa się miejsce gdzie drukuje się książki, czasopisma ( drukarnia)
Jak mówimy na osobę, która pisze książki ( autor)
Grupy odczytują hasła: KSIĄŻKA
Jury sprawdza poprawność wykonania zadania:
Jury ogłasza wyniki i przyznaje pierwszy punkt - kartonik z literką „B”
4.Wartość książki.
Kochane dzieci, to właśnie książka będzie naszą dzisiejszą bohaterką.
Książka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, odkąd tylko nauczył się pisać.
Ryto ją najpierw na kamieniu, zapisywano na glinianych tabliczkach, a później na papirusie, pergaminie, papierze( nauczycielka wyjaśnia dzieciom co to papirus i pergamin).
Nieustannie doskonalono pismo, sposób produkcji. Dbano o nią i ceniono. Książka gromadziła i gromadzi wiedzę z całego świata, dostarcza niezapomnianych przeżyć. Jest ona obecna od momentu narodzin dziecka kiedy to mama lub tatuś czyta dziecku pierwsze bajeczki, później wędruje do małych rączek, które wyszukują w niej kolorowych obrazków. To ona towarzyszy wam w nauce, w chwilach samotności. To ona rozwija waszą wyobraźnię i poszerza waszą wiedzę. Ale czy wiecie ile trudu potrzeba, aby trafiła do waszych rąk. Posłuchajcie.
Tekst czyta uczeń z czwartej klasy a w trakcie czytania nauczyciel pokazuje na ilustracjach kolejne fazy produkcji książki.
„ Książki to kartki drukowane, tkwiące w okładce jak w sukience. Ale czy znacie jej wędrówkę, nim dostała się w wasze ręce. Ten pan, przy biurku to jest autor, który dla dzieci książki pisze. Siadł przy komputerze i pilnie stuka w jego klawisze. Wreszcie napisał słowo
„ Koniec”. Gdy tylko wstał majowy ranek, odniósł czym prędzej do redakcji tekst książki wczoraj napisany. W redakcji usiadł pan redaktor w krawacie barwy młodej trawki. Przeczytał wszystko bardzo pilnie i tu, i ówdzie wstawił poprawki. Potem redaktor kartki zebrał. Zwinął je szybko w rulon wąski i zaniósł szybko do drukarni, która drukuje wasze książki. Redaktor oddał kartki panu co przy wysokim stał pulpicie. Pan przy pulpicie czyli składacz nie podniósł znad roboty głowy, aż całą treść nowej książki złożył z literek kolorowych. W maszynie papier się przesuwał przez wielkich walców cale gąszcze, aż na papierze tym się odbił tekst, który widzisz w swojej książce. Papier pocięto według stronic, zszyto starannie i z kolei introligator te stronice w barwną okładkę pięknie wkleił. Książka gotowa. Wprost z drukarni pojadą wszystkie książki do różnych kiosków, szkół, bibliotek i księgarni.”
Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat wysłuchanego tekstu.
Wyjaśnianie niezrozumiałych słów.
Wiersz
Książka nas nauczy, książka ucieszy,
Czasem zadziwi nas niemało
Albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało.
Książka tak mądrze nam doradza
Różne wskazówki
Wzory daje
Książka w szeroki świat wprowadza
Dalekie z nami zwiedza kraje.
Lubimy książkę przyjaciółkę,
Wiesz, co ci powiem?
Nie odwlekaj!
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
Sięgnij po książkę!
Książka czeka.
Łochocka Hanna ,,Książka czeka”
Wiersz
Świat jest wielki,
A po drodze tyle pytań...
Odpowiedzi poszukajcie
W kartkach książek.
Książki mówią :
- Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy
Żyją mądrzej.
W. Chotomska ,,Do widzenia”
5. Odpowiedzi na pytania - zadanie 2
Nauczyciel:
Przystępujemy do zadania drugiego.
Każdej grupie zadam pytanie. Prawidłowa odpowiedź to punkt od jury.
Pytania:
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
Choć nie ma zamka ani kluczyka często otwierasz ją i zamykasz?
Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała?
Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się....
Uczniowie odpowiadają i nagradzają się brawami, a jury przyznaje grupom kolejny punkt - kartonik z literką „ R”
Zasady korzystania z biblioteki
- w jakim pomieszczeniu jesteśmy?
- czym różni się biblioteka od księgarni?
- jak należy zachowywać się w bibliotece?
- biblioteka ma swój regulamin, a właściwie regulaminy - przedstawienie pokrótce zasad obowiązujących w bibliotece.
Wiersz
W bajkach jest wszystko możliwe.
A jakże.
I w życiu - także.
Nawet meble mogą mówić jak żywe.
W łabędzie będą bracia zaklęci,
w kwiecie róży
znajdziesz świat tak duży,
że na podróż kilka dni poświęcisz.
W starym kufrze do Turcji trafisz,
na dywanie
powędrujesz tanio
aż na same krańce geografii.
A gdy znudzisz się długą drogą,
wyjmiesz jakieś cudowne krzesiwo
i powrócisz co żywo
tam, gdzie bajki już dotrzeć nie mogą.
Ratajczak Józef ,,O bajkach”
Piosenka „W bibliotece” - śpiewają uczniowie klasy czwartej (2 razy)
6. Przyporządkuj tytuł obrazkowi - zadanie 3
Nauczyciel:
Przystępujemy do kolejnego zadania. Przed wami leżą koperty. Są w nich ilustracje i paski
z tytułami znanych wam książek. Waszym zadaniem będzie przyporządkować tytuły odpowiednim ilustracjom.
„Na jagody”
„Najmilsi”
„Czarna owieczka”
„Nasza mama czarodziejka”
„Plastusiowy pamiętnik”
„Jak Wojtek został strażakiem”
Nauczyciel:
Proszę jury o ocenę wykonanego zadania.
( Jury ocenia poprawność wykonanego zadania.
Grupy otrzymują kolejny punkt - literkę „A”)
Zasady wypożyczania książek
- karta książki
- pieczęć na książce
- karty czytelnika
- sposób wypożyczania książek
Wysłuchajmy jeszcze raz piosenki, spróbujcie śpiewać razem ze starszymi kolegami.
Piosenka „W bibliotece”
7. Czytanie ze zrozumieniem.
Nauczyciel:
Przed wami kolejne zadanie. Otrzymaliście kartki z tekstem. Przeczytajcie go uważnie, a następnie przyporządkujcie imiona dzieci odpowiednim gatunkom książek.
Ela lubi baśnie.
Tomek chętnie czyta książki przygodowe.
Jaś lubi legendy.
Ewa woli czytać wiersze.
Zosia chętnie wybiera komiksy.
Co lubi czytać Karol?
Karol książki przygodowe
Ela legendy
Tomek baśnie
Jaś komiksy
Zosia książki przyrodnicze
Ewa wiersze
Nauczyciel:
Jury przystępuje do oceny waszych prac, za poprawnie wykonane zadanie grupy otrzymują literkę „W”.
Nauczyciel:
A któż to puka?
(Wchodzi uczennica przebrana za książkę trochę poplamioną i potarganą, ale w koronie na głowie).
Dzień dobry dzieci!
Tej biblioteki jestem królową i na to daję wam moje słowo!
Lecz moja szata stara i brudna, bo królowanie- to jest rzecz trudna...
Dzieci w ogóle już mnie nie lubią - zginają, plamią, niszczą i gubią!
W każdy tygodniu przeżywam męki - dzieci mnie biorą, żeby mnie dręczyć:
W poniedziałek zabrał mnie Bartek - już po południu wyrwał pięć kartek.
We wtorek Krysia tak mnie „czytała”, że aż mnie masłem wysmarowała.
Do wody Julek mnie wrzucił w środę, tak, że straciłam całą urodę.
W czwartek Ola coś malowała i czarną farbką mnie pochlapała.
W piątek na basen mnie wzięła Marta i teraz jestem cała podarta.
Tak mi upływa życie dzień po dniu...
Nie wiem co będzie w przyszłym tygodniu!...
Ciągle powtarzam dzieciom życzenia, lecz z roku na rok nic się nie zmienia!
Doszło do tego przyznam wam szczerze:
W przyjaźń dziecięcą prawie nie wierzę...
Nauczyciel:
Nie smuć się książko! Nie wszyscy czytelnicy tak cię traktują, a już na pewno nie ci, którzy siedzą tu przed tobą. Oni na pewno będą o ciebie dbali i spełnią wszystkie twoje życzenia.
Książka:
Wierzę, więc posłuchajcie uważnie o co was proszę:
- Nie pisz i nie rysuj tuszem po mych kartkach, bo już wkrótce będę prawie nic nie warta.
- Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.
- Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.
- Nie czytaj gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to będę ci służyć całymi latami.
8. Zagadki - zadanie 5
Nauczyciel:
Proszę, abyście odgadli zagadki - dla każdej grupy jedna.
(Plansza z zagadkami w załączeniu)
Za udzielenie poprawnych odpowiedzi jury przyznaje kolejny punkt kartonik z literką „ O”
Nauczyciel:
Jestem z was bardzo dumna. Każda grupa zebrała komplet punktów ( kartoników) z których wyszło hasło „ BRAWO”. Bijemy sobie brawo…
Na zakończenie wysłuchajmy proszę jeszcze raz naszej piosenki.
III CZĘŚĆ KOŃCZĄCA LEKCJĘ
9.Pasowanie na czytelnika
Nauczyciel:
Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, macie ogromna wiedzę, poznaliście już regulamin biblioteki, zasady wypożyczania książek, prośby książki więc mogę was pasować na czytelników.
Wyjdźcie proszę na środek sali, podnieście do góry dwa palce prawej ręki i powtarzajcie za mną:
My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy kochać książki,
krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek, i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą!
Przyrzekamy!
( Nauczyciel pasuje uczniów na czytelników tekturową zakładką, wręcza dzieciom pamiątkowe zakładki.)
10. Zakończenie lekcji
ZADANIE 1
Rozwiążcie krzyżówkę:
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
7. |
|
|
|
|
|
|
ZADANIE 2
Odpowiedzcie na pytania:
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
Choć nie ma zamka ani kluczyka często otwierasz ją i zamykasz
Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała.
Dziesięć liter ma to słowo, a na końcu jest w nim "teka". Książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz bardziej nowa, miejsce to zwie się....
ZADANIE 3
Przeczytajcie uważnie tekst, a następnie przyporządkujcie imiona dzieci odpowiednim gatunkom książek:
Ela lubi baśnie.
Tomek chętnie czyta książki przygodowe.
Jaś lubi legendy.
Ewa woli czytać wiersze.
Zosia chętnie wybiera komiksy.
Co lubi czytać Karol?
Karol książki przygodowe
Ela legendy
Tomek baśnie
Jaś komiksy
Zosia książki przyrodnicze
Ewa wiersze
ZADANIE 4
Przyporządkujcie tytuły odpowiednim ilustracjom:
„Na jagody” |
„Najmilsi” |
„Czarna owieczka” |
„Nasza mama czarodziejka” |
„Plastusiowy pamiętnik” |
„Jak Wojtek został strażakiem” |
ZADANIE 5
Rozwiążcie zagadki:
Z niej w szkole i w domu 2. Nie spóźniać się proszę
nauczysz się wiele. Spóźnialskich nie znoszę
Szanuj ją i kochaj Pilnie zacznij szkolny dzień
jest twym przyjacielem. Gdy zadzwonię: dzeń, dzeń, dzeń.
(książka) (dzwonek)
Po tablicy biega, skacze 4. W każdej mieszka klasie
kreśląc białe znaki. czarne ma oblicze.
Wszyscy ją ze szkoły znacie, Na niej często piszę,
czy już wiecie, kto to taki? rysuję lub liczę.
(kreda) (tablica)
AUTOR
REDAKTOR
DRUKARNIA
INTROLIGATORNIA