5

5



2008 Str. 5

Ewa Śniegocka „Nasze ZOO”

Każde zwierzę, duże, małe W naszym ZOO jest wspaniałe. Ma żyrafa długą szyję,

Kot językiem się umyje.

Kangur umie dobrze skakać, A lew groźny może drapać. Łabędź pióra ma tak białe, Słoń ma uszy nie tak małe.

Ma krokodyl mocne szczęki, Biała zebra czarne pręgi Wiele zwierząt mieszka w ZOO, Bawmy z nimi się wesoło.

„Zwierzęta egzotyczne” - scenariusz zabaw w grupie dzieci 5-letnich

(Opracowała Alicja Nowak - Przedszkole nr 35 w Bielsku-Białej)

Cele ogólne:

Wzbogacenie wiadomości o zwierzętach egzotycznych; wypowiadanie się całymi zdaniami; rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni twórczej.

Cele operacyjne:

Dziecko zna nazwy zwierząt egzotycznych; umie uważnie słuchać; potrafi układać krótkie historyjki o zwierzętach.

Środki wspomagające:

Zbiór książek i albumów, ilustracje, pudełka, nożyczki, farby, pastele, tektura, patyczki, emblematy zwierząt.

Przebieg poszczególnych zabaw:

1.    „Świat zwierząt’ - zachęcanie do oglądania albumów, książek związanych z tematem - swobodne wy

powiedzi. Wyodrębnianie głoski w nagłosie (dzieci 5-letnie).

Nauczycielka zaprasza dzieci do kącika tematycznego, przedstawia różne albumy i książki na temat zwierząt egzotycznych i zachęca do przeglądania. Dzieci zainteresowane wypowiadają się na temat życia zwierząt, sposobów odżywiania itp. Budują proste zdania z wykorzystaniem poznanych nazw zwierząt. Wyodrębniają głoskę w nagłosie.

2.    „Przygody zwierząt w ZOO” - wycinanie sylwet zwierząt egzotycznych, kolorowanie i wydzieranie przy użyciu gazet, zachęcanie do prowadzenia dialogów między nimi.


Nauczycielka układa na stole ilustracje zwierząt egzotycznych, pastele, kolorowe gazety, patyczki i zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci wycinają sylwety, kolorują i mocują do nich patyczki. Układają krótkie historie i prowadzą dialogi manipulując sylwetami zwierząt.

3.    „Zwierzęta egzotyczne” - malowanie farbami plakatowymi różnorodnych pudełek w taki sposób, aby powstały zwierzęta egzotyczne - tworzenie minimakiety.

Nauczycielka zaprasza dzieci chętne do stołu, gdzie znajdują się różnorodne pudelka, farby i bibuła. Odwołuje się do zajęć wcześniejszych i zachęca do wyczarowania zwierząt i stworzenia minimakiet ZOO. Dzieci chętnie malują farbami tworząc żyrafę, słonia, krokodyla, małpę, niedźwiedzia. Następnie tworzą makietę.

„Zwierzęta w ZOO” - rebusy

(Opracowała mgr Jadwiga Raszka - Przedszkole nr 33 w Bielsku-Białej)

lampart

małpa

słoń

zebra


