Poznań, dnia 16.04.2013
STATYSTYKA POWTÓRZENIE
WIADOMOÅšCI.
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III C
INFORMACJE WSTPNE
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: III c
Typ lekcji: lekcja powtórzeniowa
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Uczeń powinien umieć:
·ð odczytywać diagramy, tabele i wykresy statystyczne,
·ð przedstawiać dane statystyczne w rozmaity sposób.
Uczeń potrafi:
·ð obliczyć Å›redniÄ… arytmetycznÄ…,
·ð wyznaczyć medianÄ™ i dominantÄ™,
·ð wykorzystać zdobyte umiejÄ™tnoÅ›ci do rozwiÄ…zywania zadaÅ„.
Uczeń zna:
·ð pojÄ™cie Å›redniej arytmetycznej,
·ð pojÄ™cia : mediana, dominanta.
Cele wychowawcze:
a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
·ð objaÅ›nienie materiaÅ‚u,
·ð notowanie treÅ›ci podstawowych,
·ð rozwiÄ…zywanie zadaÅ„ ćwiczeniowych,
·ð instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
·ð praca z caÅ‚Ä… klasÄ…,
·ð dyskusja,
·ð indywidualna praca uczniów pod kontrolÄ… nauczyciela.
Åšrodki dydaktyczne i pomoce:
·ð tablica
·ð kartkówka zaÅ‚Ä…cznik nr 1
·ð karta pracy zaÅ‚Ä…cznik nr2
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N nauczyciel, U uczeń, UU uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, Uwagi o realizacji
zadania do rozwiÄ…zania
Czynności 1. Czynności organizacyjne. Witam się z klasą.
początkowe a) sprawdzenie obecności,
b) kontrola zadania domowego.
Kartkówka Bryły, ich pola i obwody. 15 min N: zapisuję temat na
tablicy. RozdajÄ™ karty
Wprowadzenie 2. Podanie tematu lekcji. pracy.
Temat: Statystyka powtórzenie wiadomości.
Dane statystyczne możemy mieć przedstawione w N: Przypominam
postaci tabel, diagramów, wykresów, ale wcześniej pojęcia podczas
są przedstawiane w postaci skończonego zbioru rozwiązywania
liczb. początkowych zadań,
Część właściwa które już pojawiły się
lekcji Rozwiązywanie zadań z karty pracy i szczegółowe w poprzednich latach
omówienie pierwszych dwóch, w celu w celu zastosowania
przypomnienia podstawowych pojęć. ich podczas lekcji.
UU odpowiadajÄ… na
Zadanie 1. Badamy jaki wzrost majÄ… uczennice, a jaki zadawane im pytania.
uczniowie klasy drugiej pewnego gimnazjum.
Otrzymujemy następujące dane w centymetrach
Dziewczęta: 160, 165, 158, 178, 156, 160, 162, 160,
166, 156, 160, 162, 165, 154, 180, 166 N: Wyjaśniam treść
Chłopcy: 155, 155, 149, 165, 180, 159, 155, 156, 155, zadania, proszę
156, 155, 162, 165, 153, 160. chętnych UU do
Oblicz średni wzrost dziewcząt, chłopców i rozwiązywania
wszystkich uczniów. przykładów na tablicy,
sprawdzam
poprawność
wykonanych poleceń.
N: Obliczasz wartość średnią czyli krótko średnią
danych statystycznych dodajÄ…c podane liczby i dzielÄ…c
sumę przez liczbę tych danych. Obliczamy średnie dla
każdego zestawu danych:
Zadanie 2. Korzystając z danych w przykładzie 1.
określ mediany i dominanty dla każdego zestawu.
Krok 1. PorzÄ…dkujemy dane od najmniejszej do
N: Odczytuję treść
największej.
zadań tekstowych
Dziewczęta: 154, 156, 156, 158, 160, 160, 160, 160,
i zapisujÄ™ na tablicy
162, 162, 165, 165, 166, 166, 178, 180
podane przez UU
Chłopcy: 149, 153, 155, 155, 155, 155, 156, 159, 160,
dane. Do każdego
162, 165, 165, 178
z zadań zapisuję na
Wszyscy: 149, 154, 153, 155, 155, 155, 155, , 156,
tablicy odpowiedz
156, 156, 158, 159, 160, 160, 160, 160, 160, 162,
ułożoną przez UU.
162, 162, 165, 165, 165, 165, 166, 166, 178, 178, 180
Krok 2. Ustalamy medianę (wartość środkową) dla
każdego zestawu danych.
N: MedianÄ™ M wszystkich danych x , x , & x obliczamy
1 2 n
po ich uporzÄ…dkowaniu.
Mediana jest liczbą podaną na pozycji środkowej, gdy
danych jest nieparzysta ilość,
M =
Jeśli liczba danych jest parzysta wtedy mediana jest
równa średniej arytmetycznej liczb stojących na
środkowych pozycjach w zestawie danych,
M =
Obliczymy mediany każdego z podanych zestawów.
Dziewczęta:
bo liczba dziewczÄ…t jest
parzysta, a z zapisu w kroku 1 widzimy, że liczby
zajmujące środkowe miejsca to 160 i 162. Liczba 161
nie pojawia się wśród danych.
N: Mediana nie musi być liczbą występującą wśród
danych statystycznych
Chłopcy:
M = 156, bo chłopców jest nieparzysta ilość, a
środkową pozycję zajmuje 156.
Wszyscy:
M = 160, bo liczba uczniów w klasie jest nieparzysta.
Odp. Mediana dla wzrostu dziewczÄ…t jest cm, dla
chłopców - cm, a dla wszystkich - cm.
Dominanta zestawu danych to taka wartość w tym
zestawie, która występuje najczęściej. W przypadku,
gdy w zestawie występuje kilka wartości z ta samą
częstością, to każda wartość jest dominantą.
Dziewczęta: D = 160
Chłopcy: D = 155
Następnie rozwiązuję dalsze zadania z karty pracy.
Zadania 3 i 4.
Czynności 5. Podanie i objaśnienie pracy domowej: Powtórzenie
końcowe: " zadania z karty zadań, których nie zdążę i utrwalenie
Podsumowanie zrealizować na lekcji.
wiadomości
zdobytych na lekcji.
Pożegnanie z klasą.
U: zapisujÄ… zadanie
domowe.
KONIEC LEKCJI