Poznań, dnia 09.05.2013
PRZEDZIAAY LICZBOWE .
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III C
INFORMACJE WSTPNE
Nauczyciel: Daria Grodzka
Szkoła: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda Raczyńskiego w Poznaniu
Klasa: III c
Typ lekcji: lekcja wprowadzajÄ…ca
Czas: 45 min
Cele lekcji:
a. CELE GAÓWNE:
·ð Zapoznanie siÄ™ z symbolicznym zapisem przedziałów ograniczonych i
nieograniczonych
·ð KsztaÅ‚towanie u uczniów postawy dociekliwoÅ›ci, dokÅ‚adnoÅ›ci i logicznego myÅ›lenia
b. CELE SZCZEGÓAOWE:
·ð UczeÅ„ zna pojÄ™cie zawierania siÄ™, sumy, części wspólnej i różnicy zbiorów
·ð UczeÅ„ potrafi podać poszczególne elementy należące do zbiorów
·ð UczeÅ„ potrafi zapisać współrzÄ™dne punktu
·ð UczeÅ„ potrafi odczytać współrzÄ™dne punktów z osi liczbowej
·ð UczeÅ„ umie zaznaczyć podany przedziaÅ‚ na osi liczbowej
·ð UczeÅ„ umie narysowany przedziaÅ‚ zinterpretować przy pomocy odpowiednich
nierówności
Cele wychowawcze:
a. pobudzanie spostrzegawczości;
b. kształtowanie aktywności;
c. kształtowanie postawy precyzji i dokładności;
Metody pracy na lekcji:
·ð objaÅ›nienie materiaÅ‚u,
·ð notowanie treÅ›ci podstawowych,
·ð rozwiÄ…zywanie zadaÅ„ ćwiczeniowych,
·ð instrukcja.
Formy pracy na lekcji:
·ð praca z caÅ‚Ä… klasÄ…,
·ð dyskusja,
·ð indywidualna praca uczniów pod kontrolÄ… nauczyciela.
Åšrodki dydaktyczne i pomoce:
·ð tablica
·ð podrÄ™cznik: Matematyka wokół nas str. 205 - 211
W konspekcie zostały zastosowane następujące skróty:
N nauczyciel, U uczeń, UU uczniowie.
PRZEBIEG LEKCJI
Etap lekcji Problemy, przykładowe pytania nauczyciela, Uwagi o realizacji
zadania do rozwiÄ…zania
Czynności 1. Czynności organizacyjne. Witam się z klasą.
początkowe a) sprawdzenie obecności,
b) kontrola zadania domowego.
2. Podanie tematu lekcji.
Temat: Przedziały liczbowe. N: zapisuję temat na
tablicy. RozdajÄ™ karty
Wprowadzenie pracy.
N: przypominam
podstawowe
pojęcia dotyczące
zbiorów i działań
na nich.
Rys.
3. Przykład.
Jeśli A = {1; 2; 5} i B = {1, 3, 4}, to .
N zbiór liczb naturalnych: {0;1;2;3;4& }
C zbiór liczb całkowitych {& ;-3;-2;-1;0;1;2;3;& }
W zbiór licz wymiernych (takich, które da się
przedstawić w postaci ułamka zwykłego),
Np. -15; 0; -6 ; -2,3; ; 2; 62; 100.
"
NW Zbiór liczb niewymiernych ( pierwiastki, z
których nie możemy wyciągnąć wartości; ułamki
dziesiętne nieskończone{z wyjątkiem okresowych})
Np. ; ; -3 ; ; ;
" " "
R zbiór liczb rzeczywistych, np. 60; 0; 102; -8,5;
; ; ;
" "
Zbiory liczbowe przedstawia rysunek
Narysowanie
schematu na tablicy.
Zbiór liczb rzeczywistych i jego podzbiory można
przedstawić poniższego zapisu:
N C W R NW R
Suma W i NW daje nam R.
Zbiory dzielimy na:
- skończone,
To zbiory które mają skończoną liczbę elementów.
np. zbiór dzielników liczby 12
D = {1; 2; 3; 4; 6; 12}
- nieskończone
To zbiory mające nieskończoną liczbę elementów.
W przypadku takiego zbioru, w klamrze zapisujemy
kilka pierwszych elementów zbioru i trzykropek
oznaczający, że zbiór ciągnie się do nieskończoności.
Przykładem takiego zbioru jest zbiór liczb naturalnych
N (całkowitych dodatnich)
4. Przedziały N: Przypomnienie
Przedziały ilustrują pewien zakres liczb. wiadomości o
Przedział tak jak zbiór może być również nazwany przedziałach.
(oznaczony dużą literą alfabetu). Gdy do zapisu
przedziału nie używamy zmiennej x , ale symbol
wzoru (np: A), zamiast znaku (należy do) używamy
znaku równości (tak jak w zbiorach).
Przedział w przeciwieństwie od zbioru, reprezentuje
nieskończenie dużo liczb. Do przedziału należą
wszystkie liczby, znajdujące się pomiędzy dwoma
liczbami granicznymi (nazywamy je końcami
przedziału), zapisanymi w przedziale (lub liczbą a
nieskończonością).
Przedziały dzielimy na: (tabelka w książce str. 210)
- ograniczone,
Omówienie tabelki
Są to przedziały, którego końce to dwie konkretne
umieszczonej w
liczby. Przykład:
książce i podanie kilku
innych przykładów.
- nieograniczone.
Są to przedziały, w których jeden z końców to
nieskończoność lub minus nieskończoność
(przypominamy nawias przy nieskończoności zawsze
jest okrągły) Przykład:
Ponadto, ze względu na kształt nawiasów
ograniczających przedział, wyróżniamy:
- przedziały obustronnie otwarte,
Oba nawiasy są okrągłe, czyli przedział jest otwarty z
lewej i z prawej strony. Żadna z liczb granicznych nie
należy do przedziału. Przykład:
- przedziały obustronnie domknięte,
Oba nawiasy są trójkątne, czyli przedział jest domknięty
z lewej i z prawej strony. Obie liczby graniczne należą
do przedziału. Przykład:
- przedział lewostronnie domknięty,
Lewy nawias jest trójkątny, prawy jest okrągły. Tylko
liczba po lewej stronie należy do przedziału. Przykład:
- przedział prawostronnie domknięty.
Prawy nawias jest trójkątny, lewy jest okrągły. Tylko
liczba po prawej stronie należy do przedziału. Przykład:
Czynności 6. Podanie zadania domowego: Zanalizowanie Powtórzenie
końcowe: przykładów przedziałów ograniczonych i
i utrwalenie
Podsumowanie nieograniczonych z książki.
wiadomości
Pożegnanie z klasą.
zdobytych na lekcji.
U: zapisujÄ… zadanie
domowe.
KONIEC LEKCJI