plik


ÿþPoznaD, dnia 10.05.2013 PRZEDZIAAY LICZBOWE . KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE III C INFORMACJE WSTPNE Nauczyciel: Daria Grodzka SzkoBa: Gimnazjum nr 6 im. Edwarda RaczyDskiego w Poznaniu Klasa: III c Typ lekcji: lekcja wprowadzajco-wiczeniowa Czas: 45 min Cele lekcji: a. CELE GAÓWNE: ·ð Zapoznanie si z symbolicznym zapisem przedziaBów ograniczonych i nieograniczonych ·ð KsztaBtowanie u uczniów postawy dociekliwo[ci, dokBadno[ci i logicznego my[lenia b. CELE SZCZEGÓAOWE: ·ð UczeD zna pojcie zawierania si, sumy, cz[ci wspólnej i ró|nicy zbiorów ·ð UczeD potrafi poda poszczególne elementy nale|ce do zbiorów ·ð UczeD potrafi zapisa wspóBrzdne punktu ·ð UczeD potrafi odczyta wspóBrzdne punktów z osi liczbowej ·ð UczeD zna pojcie iloczynu i sumy przedziaBu ·ð UczeD umie zaznaczy podany przedziaB na osi liczbowej ·ð UczeD umie narysowany przedziaB zinterpretowa przy pomocy odpowiednich nierówno[ci Cele wychowawcze: a. pobudzanie spostrzegawczo[ci; b. ksztaBtowanie aktywno[ci; c. ksztaBtowanie postawy precyzji i dokBadno[ci; Metody pracy na lekcji: ·ð obja[nienie materiaBu, ·ð notowanie tre[ci podstawowych, ·ð rozwizywanie zadaD wiczeniowych, ·ð instrukcja. Formy pracy na lekcji: ·ð praca z caB klas, ·ð dyskusja, ·ð indywidualna praca uczniów pod kontrol nauczyciela. Zrodki dydaktyczne i pomoce: ·ð tablica ·ð podrcznik:  Matematyka wokóB nas str. 205 - 211 ·ð karta pracy  zaBcznik nr1 W konspekcie zostaBy zastosowane nastpujce skróty: N  nauczyciel, U  uczeD, UU  uczniowie. PRZEBIEG LEKCJI Etap lekcji Problemy, przykBadowe pytania nauczyciela, Uwagi o realizacji zadania do rozwizania Czynno[ci 1. Czynno[ci organizacyjne. Witam si z klas. pocztkowe a) sprawdzenie obecno[ci, b) kontrola zadania domowego. 2. Podanie tematu lekcji. Temat: PrzedziaBy liczbowe. N: zapisuj temat na tablicy. Rozdaj karty Wprowadzenie 3. Zbiory pracy. N: Przypominam pojcia poznane na poprzednich zajciach w celu zastosowania ich podczas lekcji. UU odpowiadaj na zadawane im pytania. Podanie podstawowych poj do zeszytu. PrzykBad. Je[li A = {1; 2; 5} i B = {1; 3; 4}, to: A B = {1} ßðcz[ wspólna (iloczyn) zbiorów A B = {2; 4; 1; 3; 5} ßð suma zbiorów A \ B = {2; 4} ßð ró|nica zbiorów Zadania, które ma a B \ A = ? ({3; 5} na celu usystematyzowanie Suma W i NW daje nam R, czyli: W NW = R A W NW = ? ( ) wiadomo[ci. Podrcznik str. 207 zad 4 c, d Dodatkowo do przykBadów z zadania 4 wyznaczymy N: Przypomnienie sum, cz[ wspóln i ró|nic zbiorów. wiadomo[ci o przedziaBach. 4. PrzedziaBy Jakie mamy rodzaje przedziaBów liczbowych? Praca z kart zadaD. 5. Rozwizywanie zadania z karty pracy. Na przedziaBach wykonujemy takie same dziaBania, jak na zbiorach. W przypadku przedziaBów, dla uBatwienia Podanie interpretacji danego dziaBania, nale|y narysowa oba podstawowych poj przedziaBy na osi liczbowej, a nastpnie zakreskowa do zeszytu. wynik dziaBania i go odczyta. Suma dwóch przedziaBów, to przedziaB powstaBy poprzez poBczenie obu przedziaBów. Po narysowaniu przedziaBów na osi, kreskujemy oba przedziaBy. PrzykBad. Dane s przedziaBy: Cz[ wspólna dwóch przedziaBów to przedziaB, bdcy wspólnym fragmentem obu przedziaBów. Kreskujemy zakres, w którym przedziaBy si pokrywaj. PrzykBad. Dane s przedziaBy: Podrcznik str. 212 zad. 16 b, d Czynno[ci 6. Podanie zadania domowego: U: zapisuj zadanie koDcowe: Podrcznik domowe. Podsumowanie Str. 207 zad. 4 a, b str. 212 zad. 16 a, c Po|egnanie z klas. KONIEC LEKCJI
