Wojciech Jurkowski
Konspekt lekcyjny
Klasa: II gimnazjum
Temat lekcji: Azja-kontynent wielkich kontrastów Cele szczegółowe: uczeń:
- omawia położenie Azji na świecie i jej ukształtowanie terenu,
- podaje wielkość powierzchni Azji najwyżej i najniżej położone miejsce w Azji oraz średnią wysokość.
- wymienia kontynenty graniczące z Azją.
- wskazuje na mapie hipsometrycznej Azji główne krainy geograficzne, jeziora, najdłuższą rzekę, skrajne punkty oraz przebieg granic z innymi kontynentami.
- wymienia klimaty występujące w Azji.
- analizuje klimatogramy.
- wyjaśnia różnicę między azjatyckimi klimatami.
- rozumie dlaczego Azja nazywana jest kontynentem wielkich kontrastów.
- podaje przykłady kontrastów na kontynencie azjatyckim.
- wymienia trzy wielkie cywilizacje, które powstały w Azji.
- rozumie przyczyny powstania cywilizacji akurat w tym miejscu.
Postawy poszerzanie wiedzy na temat Azji
Metody, elementy wykładu, pogadanka, praca z mapą, praca z kartą pracy praca z podręcznikiem. Formy indywidualna, zbiorowa Typ lekcji: wieloogniwowa
Środki dydaktyczne: mapa fizyczna Azji, podręcznik, atlas, foliogram, karta pracy, grafoskop,
Plan lekcji
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Czas |
Faza wstępna |
Wita uczniów, sprawdza obecność, przypomina temat poprzednich zajęć i zadaje wybranym uczniom pytania dotyczące poprzedniego tematu np. gdzie leży Antarktyda, jaka jest różnica między Antarktydą a Antarktyką co to sąnunataki, jakie słynne zwierzęta możemy spotkać w Arktyce a jakie w Antarktydzie. |
Odpowiada na pytania |
Fimin |
Faza realizacyjna |
Podaje temat zajęć „Azja-kontynent kontrastów" oraz cele ogólne tych zajęć, czyli poznanie kontynenty azjatyckiego, dostrzeżenie zróżnicowania kontynentu przede wszystkim pod względem rzeźby terenu i klimatu |
Zapisuje temat zajęć |
25min. |
Zadaje pytanie z czym kojarzy się Azja, na podstawie odpowiedzi uczniów stara się wykazać pierwsze oznaki kontrastów. |
Dzielą się swoimi skojarzeniami na temat Azji |