2025202362

2025202362



Konspekt lekc ji języka polskiego przeprowadzonej 26.01.2016r; nauczyciel; mgr Marek Krupa

Temat: Czy nie spadnie na nich posadzenie... . Literacka psychologia zbrodni.

Cele lekcji:

-    Portret psychologiczny bohaterów tragedii.

-    Analiza technik manipulacyjnych stosowanych przez lady Makbet.

-    Omówienie wahań i rozterek Makbeta przed podjęciem decyzji o zbrodni.

Formy i metody pracy:

-    Analiza interpretacyjna, praca z tekstem.

-    Praca zbiorowa, dyskusja z klasą.

-    Praca indywidualna, wypełnianie kart pracy.

-    Praca z tekstami kultury.

Materiały dydaktyczne:

-    Fragment spektaklu „Makbet” reż. A. Wajda (1969), reprodukcja obrazu Johna Singera Sargenta „Ellen Terry jako Lady Macbeth” (podręcznik), karty pracy.

Przebieg lekcji:

I.    Wprowadzenie

-    Przypomnienie przez uczniów wniosków z poprzedniej lekcji dotyczących nowożytnego tragizmu Makbet jako bohater mający wolną wolę ( nic musi ufać przepowiedniom czarownic, gdyż nie są one odpowiednikiem Fatum a jedynie stawiają bohatera przed koniecznością dokonania wyboru).

-    Makbet jako bohater dynamiczny - nieustannie podejmuje decyzje o swoich dalszych losach, ulega tez wpływowi innych (Czarownice. Lady Makbet).

Lektora wstępu z podręcznika, określenie celu lekcji wykrycie mechanizmu zbrodni, wskazanie winnych morderstwa i określenie ich drogi do tego czynu.

II.    Część główna

l.Projckcja fragmentu spektaklu w rcż. A. Wajdy, a następnie głośne odczytanie z podziałem na role sceny VII z aktu I.

-    Analiza roli lady Makbet w zbrodni na królu wskazywanie argumentów przemawiających do rozumu Makbeta, ale i szantaż emocjonalny - indywidualne wypełnianie kart pracy ok. lOmin. (podział klasy na dwie grupy).

-    Przykładowy zapis

Argument emocjonalne:

Poniża męża. porównując go do przysłowiowego słabego kota.

Wyrzuca mu, że jej nie kocha: rani jego uczucia Oskarża go o tchórzostwo.

Zarzuca mężowi niezdecydowanie i niekonsekwencję (wycofuje się z marzeń o władzy w sytuacji możliwości ich spełnienia).

Kpi ze słabości męża niezdolnego do czynu.

Gardzi brakiem honoru Makbeta który nic chce dotrzymać przysięgi.

Szantażuje go nicrcspcktowanicm kodeksu rycerskiego.


