006 SCENARIUSZ TEMAT BLOKU: Jak dbać o zdrowie? TEMAT : „DBAJ O ZDROWIE ”
GRUPA: 4 łatki
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia treści teatrzyków
3. Doświadczanie wrażeń dotykowych
4. Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
5. Ćwiczenia oddechowe.
CELE OERACYJNE
1. Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich.
2. Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
3. Potrafi rozpoznać znane przedmioty po kształcie.
4. Obrazuje wg własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
kukiełki /Kubuś i mama/, przybory toaletowe, magnetofon, taśma z piosenką „Mydło”, słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka/
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zabawa integracyjna „Kroki”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np. rano myją zęby
- myją ręce przed jedzeniem
myją owoce przed zjedzeniem ich
- lubią chodzić na spacery lubią się gimnastykować
Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci,które te czynności wykonują dbają o swoje zdrowie.
2. Teatrzyk pt. „Co się stało Kubusiowi” i rozmowa z dziećmi na temat czystości.
TREŚĆ
KUBUŚ - Dzień dobry dzieci! /Kukiełka czeka na odpowiedź/
Dzisiaj mam wspaniały dzień. Rano zjadłem pyszne śniadanie: chleb z miodem i mleko. Czy Wy lubicie miód i mleko? / Odpowiedzi dzieci /
Radzę Wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim śniadaniu będę duży i zdrowy.
Potem byłem z mamą na spacerze. Grałem w piłkę, bawiłem się w piasku. Teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do kina.
O jej! Jestem bardzo głodny.
Mamusiu, mamusiu jestem bardzo głodny! /Wchodzi mama/
MAMA- O, dzień dobry dzieci!
Kubusiu jeszcze nie ma obiadu. Jeżeli jesteś głodny, to zjedz jabłuszko.
Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!
A czy myłeś ręce po spacerze?
KUBUŚ - Jeszcze nie zdążyłem.
MAMA - To koniecznie umyj również ręce! /Mama wychodzi/
KUBUŚ - Umyj ręce, umyj jabłko - tyle pracy a ja jestem głodny.
Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę mył. Zjem je szybko i mama nic nie zauważy. /Zjada jabłko, potem podśpiewuje i