Scenariusz 5
Temat: Wycieczka do Oczyszczalni Ścieków,
Cele:
• Poznanie sposobów zanieczyszczania wody i skutki tej działalności.
• Zapoznanie dzieci z niektórymi sposobami oczyszczania wody,
• Uzmysłowienie im skutków zanieczyszczenia wody,
• Zapoznanie z oczyszczalnią ścieków.
Cele operacyjne:
• dokonuje obserwacji i opisuje zjawiska zachodzące w procesach oczyszczania ścieków,
• dostrzega ważność problemu jakim jest zanieczyszczenie wód,
• wyjaśnia konieczność oczyszczania wód,
• ocenia pracą oczyszczalni i jej znaczenie dla ochrony środowiska Pomoce dydaktyczne:
Oczyszczalnia ścieków, przyrządy i przedmioty tam znajdujące się, ilustracje informujące o zakręcaniu wody w łazience,
Przebieg zajęć:
1. Wycieczkę poprzedzają rozmowy na temat „Co to jest oczyszczalnia i do czego służy”.
2. Wsiadanie do autobusu, który nas zawiezie do oczyszczalni.
3. W czasie wycieczki dzieci dowiadują się o sposobach oczyszczania wody i zwiedzają zakład. Poznają poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii.
4. Dzieci miały okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych.
5. Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.
6. Powrót i rozmowy na temat wycieczki.
7. Rozmowy na temat oszczędzania wody poprzez zakręcanie kurka z kranu na podstawie wiersza.
Paweł mył ręce
I nie zakręcił wody w łazience.
Kapie, kapie woda,
Wody bardzo szkoda.
Nie można marnować wody,
Lepiej z niej zrobić lody.
Można nią podlać kwiatki,
Strzelać z wodnej armatki.
Napoić można pieska,
Wykąpie się Tereska.
Mama zrobi pranie,
Będzie czyste ubranie,
Wziąć prysznic dla ochłody,
Nie można marnować wody!
8. Zawieszanie ilustracji w łazience informujących o oszczędzaniu wody i nie zapominaniu zakręcania jej po umyciu rąk.