4180441249

4180441249



Scenariusze

Lekcja 1.

Temat: O przejściach do różnych światów.

Uwaga: lekcję powinno się przeprowadzić przed przystąpieniem uczniów do czytania Opowieści z Narnii w celu ukierunkowania lektury.

Cele lekcji

Uczeń:

-    rozwija wyobraźnię,

-    przypomina i wykorzystuje motywy baśniowe,

-    formułuje krótkie wypowiedzi na temat związany z lekcją,

-    przygotowuje się do czytania utworu.

Tok lekcji

1.    Rozmowa o sposobach przedostawania się do fantastycznych krain, do świata baśni w utworach literackich i filmach, np. w Alicji w Krainie Czarów, Alicji po drugiej stronie lustra, cyklu o Harrym Potterze, Akademii pana Kleksa. Napisanie notatki, np.:

Jak przedostać się do fantastycznego świata?

•    Alicja w Krainie Czarów - przez norkę królika, a także przez sen;

•    cykl o Harrym Potterze - pociągiem odjeżdżającym z peronu 9 i 3A;

•    Akademia pana Kleksa - przez furtki w murze otaczającym Akademię.

2.    Pytanie do uczniów: Po co są baśniowe, wymyślone światy? (żeby odpocząć od rzeczywistości, żeby przeżyć fantastyczną przygodę, żeby bawić się wyobraźnią...).

3.    Tworzenie własnej fantastycznej krainy (praca w grupach).

•    Wymyślenie fantastycznej krainy i określenie, kto i na jakich zasadach może się do niej dostać - karta pracy nr 1.

•    Podanie najważniejszych informacji o krainie - kata pracy nr 2.

•    Rysowanie mapy (można wykorzystać ćwiczenie 22., s. 90).

•    Mieszkańcy wymyślonej krainy - karta pracy nr 3.

Uwaga: To zadanie należy poprzedzić rozmową o mieszkańcach fantastycznych krain (np. mówiące zwierzęta, ludzie, olbrzymy, wróżki).

•    Przedstawienie wyników pracy przez przedstawicieli poszczególnych grup - opowiadanie o wymyślonych krainach.

4.    Wprowadzenie do lektury.

•    Krzyżówka - karta pracy nr 4.

•    Odczytanie nazwy krainy z książki Lew, czarownica i stara szafa i określenie terminu rozpoczęcia omawiania lektury na lekcjach.

•    Zaciekawienie uczniów informacją, że do Narnii można się dostać przez szafę.

5.    Praca domowa: karta pracy nr 5 i zadanie: Zaznacz w książce fragment, który cię zaintrygował, zaciekawił lub zastanowił.

87


