skanuj0197

skanuj0197



Scenariusz 1.


Arteterapia 4 Pracownia ceramiczna

Scenariusz 1. ^

Temat: Naczynie czeramiczne - misa

l ||

Cele ogólne

-    rozwój osobisty

-    rozwój indywidualności twórczej

Cele

szczegółowe

-    podtrzymywanie sprawności psychofizycznej

-    nauka podejmowania samodzielnych decyzji

-    nauka odpowiedzialności za swoje działanie

-    poprawa sprawności manualnej

Metody pracy

-    rozmowa, instruktaż słowny i wizualny

-    oglądanie zdjęć innych prac

-    wspólne sporządzenie projektu pracy

Pomoce

dydaktyczne

-    zdjęcia, albumy z ceramiką, rzeźbą, malarstwem, architekturą,

-    masa ceramiczna, narzędzia do modelowania gliny, formy pomocnicze potrzebne do realizacji naczynia

WPROWADZENIE

Celem zajęć jest wsparcie uczestnika, potwierdzenie jego wartości jako człowieka i twórcy. Ważne jest nie tylko ćwiczenie sprawności manualnej, ale także otworzenie się uczestnika na propozycję terapeuty i podjęcie przez niego wysiłku w samodzielnym myśleniu i podejmowaniu decyzji. Poprzez dokonywanie wyboru, dobór materiałów, wybór rodzaju naczynia uczestnik może uwierzyć w swoje umiejętności i osiągnąć satysfakcję z wykonywanego działania. Praca twórcza sprzyja rozwojowi indywidualności człowieka.

ADRESACI

Zajęcia skierowane są do osób:

+ z umiarkowanym upośledzeniem umysłowym,

+ ze znacznym upośledzeniem umysłowym.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.    Powitanie uczestników i zachęcenie ich do aktywnego udziału w zajęciach.

2.    Rozpoczęcie zajęć:

a)    uczestnik przygotowuje swoje miejsce pracy, tzn. masę ceramiczną (może to być glina, masa szamotowa), narzędzia i formy do gliny,

b)    oswajanie się z materiałem, wyrabianie gliny, podobnie jak ciasta; glina nie powinna być ani za mokra, ani za sucha (ważne, aby uczestnik nie czuł niechęci do mokrej gliny - na początku można zacząć dotykanie gliny w gumowych rękawiczkach),

c)    omówienie z uczestnikiem realizowanego tematu,

d)    wspólne oglądanie zdjęć i propozycji (mogą to być różne rodzaje mis o umiarkowanym stopniu trudności),

e)    decyzja uczestnika o realizowanym naczyniu, np. uczestnik chce wykonać miskę ceramiczną skonstruowaną z drobnych wałeczków,

f)    sporządzenie razem z uczestnikiem projektu realizowanej pracy,

g)    przedstawienie uczestnikowi metod pracy,

Marzec + 2014 rok

