Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów)
2. Zagadnienie: Internet jako ważne zródło informacji w pracy nauczyciela
3. Temat: Wyszukiwanie informacji w Internecie
4. Czas trwania: 2 godz. lekcyjne (90 minut)
5. Co uczestnik kursu powinien już wiedzieć?
Znać pojęcia: Inernet, strona internetowa, przeglądarka, adres strony WWW, odsyłacz
hipertekstowy
Posiadać umiejętności: posługiwania się przeglądarką Internet Explorer
i nawigacji po stronach WWW
6. Cel operacyjne zajęć:
Cele z kategorii wiadomości
Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe środki i metody poszukiwania informacji w sieci
Cele z kategorii umiejętności
Uczestnicy warsztatów potrafią posługiwać się przeglądarką stron WWW oraz katalogiem w
celu odnalezienia poszukiwanych informacji, potrafią efektywnie korzystać z wyszukiwarki,
potrafią zapisać stronę lub wybrany element strony na dysku
Cele z kategorii postawy
Uczestnicy warsztatów dostrzegają konieczność stosowania mechanizmów wyszukiwania
informacji w sieci i umiejętność ich celowego wykorzystania
w pracy zawodowej
7. Wprowadzane pojęcia: katalog stron internetowych, portal internetowy, wyszukiwarka,
zapytanie słowa kluczowe - fraza - operatory,
multiwyszukiwarki, wyszukiwarki specjalistyczne
8. Metody nauczania: elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia praktyczne
9. Formy organizacyjne: praca w dwuosobowych grupach
10. Środki dydaktyczne: stanowiska komputerowe połączone sieciowo,
ze stałym podłączeniem do Internetu, system operacyjny
Windows 98, przeglądarka internetowa Internet Explorer 5.0
1
Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
PLAN ZAJĆ
1. Zapoznanie uczestników kursu z tematem i celem zajęć.
2. Przypomnienie zasad pracy z przeglądarką internetową.
3. Praca z wyszukiwarką internetową.
4. Zasady zapisywania stron i wybranych elementów strony na dysku.
5. Ćwiczenia praktyczne.
PRZEBIEG ZAJĆ
Ad.2
Jednym z programów, który umożliwia przeglądanie stron WWW jest Internet Explorer. Po
uruchomieniu programu automatycznie wczytywana jest jedna ze stron WWW zwana stroną startową
(w naszym przypadku jest to www.onet.pl).
Aby wyświetlić wybraną przez siebie stronę, należy wpisać jej adres w polu na pasku adresu i
przycisnąć klawisz ENTER. Strona o podanym adresie zostanie pobrana
z sieci i wyświetlona w głównym oknie programu.
Pierwsza strona wyświetlona po podaniu adresu nazywa się stroną domową (ang. Home page).
Zazwyczaj jest ona przygotowana jako atrakcyjny spis treści i zawiera linki do podstron, z których się
składa.
Internet Explorer pamięta sekwencję ostatnio odwiedzonych stron. Przełączanie się między nimi
ułatwiają przyciski Wstecz i Dalej.
Podczas przeglądania kolejnych stron Explorer tworzy historię sesji, czyli zbiór adresów ostatnio
odwiedzonych. Aby zapoznać się z historią, należy kliknąć przycisk Historia. Wtedy wyświetli się w
lewej części okna pasek prezentujący zawartość folderu Historia z podziałem na konkretne dni (np.
poniedziałek (w tym tygodniu), dzisiaj, tydzień 01-11-12).
Internet Explorer w trakcie instalacji tworzy folder Ulubione. W folderze tym warto przechowywać
adresy ulubionych stron, czyli te do których najczęściej powracamy podczas podróży w sieci. Do
zawartości folderu Ulubione mamy dostępbezpośrednio z paska narzędzi za pomocą ikonki Ulubione.
Uczestnicy kursu przeglądają ciekawe linki zebrane i przygotowane przez nauczyciela:
http://www.men.waw.pl
(strona Ministerstwa Edukacji Narodowej)
http://www.profesor.pl
(serwis internetowy dla nauczycieli)
http://www.eduseek.pl
(serwis internetowy dla nauczycieli, uczniów i rodziców)
http://www.matura.pl
(serwis internetowy dla zainteresowanych maturami)
http://www.liceum.pl
(serwis dla nauczycieli liceum)
2
Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
http://www.gimnazjum.pl
(serwis dla nauczycieli gimnazjum)
http://www.oke.jaw.pl
(strona Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie)
http://www.interklasa.pl
(polski portal edukacyjny)
http://www.kiss.pl
(Stowarzyszenie Komputer i Sprawy Szkoły)
Ad3.
Ilość informacji przechowywanych w Internecie jest tak ogromna, że kłopotliwe może się okazać
odnalezienie miejsc, w których znajdują się poszukiwane wiadomości. Pomocy w odnalezieniu stron
dostarczą odpowiednie narzędzia internetowe.
Dostęp do tych narzędzi odbywa się poprzez witryny WWW. Aby więc z nich korzystać, należy znać
adres takiej witryny.
Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji umożliwiają tzw. wyszukiwarki.
W przeglądarce stron WWW użytkownik wpisuje adres internetowy portalu, który zawiera
wyszukiwarkę (np. www.onet.pl) lub wpisuje adres konkretnej wyszukiwarki (np.
www.altavista.com). Po otworzeniu strony z wyszukiwarką, w oknie wyszukiwarki wpisuje się słowo
lub słowa kluczowe, które sąściśle związane
z poszukiwaną informacją. Chcąc np. odnalezć przepis na makowiec, wprowadza słowa kluczowe
makowiec i przepis, a następnie wybiera przycisk Szukaj ( Search ). W rezultacie zostaje
zaprezentowana lista stron (w postaci odsyłaczy
i krótkich opisów) spełniających zadane przez użytkownika kryteria - wystarczy kliknąć na któryś z
odsyłaczy, by przenieść się w wybrane miejsce. Dzięki temu można stosunkowo szybko odnalezć w
Internecie interesujące informacje wśród milionów stron WWW.
Aby zawęzić obszar poszukiwań w Internecie i uniknąć wyświetlenia wielu stron nie związanych z
szukanymi przez nas informacjami musimy odpowiednio sformułować zapytanie - stosując słowa
kluczowe lub frazy oraz odpowiednie operatory. Należy pamiętać, że prawie każda wyszukiwarka
kieruje się swoimi kryteriami wyszukiwania, które dostępne są na stronie z daną wyszukiwarką.
3
Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
Zapytanie
pojedyncze słowa Każde słowo jest traktowane oddzielnie. Wyszukiwarka znajdzie strony, które
piłka ręczna zawierają jak najwięcej słów bądz fraz użytych w zapytaniu. Na początku listy wyników
pokazywane są dokumenty najlepiej odpowiadające zapytaniu.
W tym wypadku najpierw wyświetlone zostaną strony, w których występują obok siebie
słowa piłka i ręczna (czyli np. o drużynie sportowej), następnie te, na których znajdują
się te słowa, ale w znacznej odległości od siebie, a na końcu strony, w których występuje
choćby jedno z podanych słów (czyli także o piłkach do metalu i robótkach ręcznych)
użycie cudzysłowu Frazy składające się z większej ilości słów powinny być ujęte w cudzysłów, gdyż tylko
zamiast: piłka ręczna wtedy wyszukiwarka traktuje je jako całość. Poszczególne frazy należy oddzielać
lepiej: "piłka ręczna" przecinkami.
Pierwsze zapytanie jest zbyt wieloznaczne (zobacz przykład powyżej) Przy
zastosowaniu cudzysłowu wyszukiwarka znajdzie tylko te strony z tekstem piłka ręczna
bez innych odmienionych wariantów pojawienia się tych słów.
użycie wielkich liter Używając wielkich liter precyzujesz, że szukanie ma dotyczyć słów dokładnie tak
zamiast: czerwone gitary, piasek zapisanych. Słowa rozpoczynające się z wielkiej litery są traktowane jak oddzielne
lepiej: Czerwone Gitary, Piasek frazy. Użycie małych liter powoduje, że wyszukiwane są wyrazy zaczynające się
zarówno z małej jak i z dużej litery (np. Onet, onet). Jeśli wpiszesz słowo zaczynające
się dużą literą (np. Onet), to zostaną znalezione wyłącznie wyrażenia zaczynające dużą
literą.
użycie operatorów + i - Używając znaku "+" precyzujesz, że podane słowo musi wystąpić na stronie. Używając
zamiast: Republika znaku "-" określasz, że podane słowo nie może wystąpić na stronie.
lepiej: Republika, +serwis - kraj W pierwszym przykładzie wyszukane zostaną zarówno Republika Południowej Afryki,
Republika Czeska, itp. W drugim - tylko serwisy o nazwie Republika, a nie kraje.
Operatory logiczne
Operator Działanie Przykład
zostaną odnalezione te dokumenty, w których
AND
występują oba wskazane słowa (niekoniecznie ogłoszenia AND Onet
równoważne ze znakiem + (plus)
obok siebie).
odnalezione zostaną te dokumenty, w których
OR występuje przynajmniej jedno z Onet OR Onet.pl
wymienionych słów
NOT
równoważne ze znakiem - (minus) programy NOT wirusy
tylko Infoseek
wskaże dokumenty, w których nie występuje
dane słowo
AND NOT
(czyli np. wszystko gdzie pojawia się
równoważne ze znakiem - (minus)
"programy" a nie pojawia się "wirusy")
tylko AltaVista programy AND NOT wirusy
AltaVista nie zrozumie samego
NOT
aby zgrupować wyrażenia logiczne należyużyć
nawiasów
(AltaVista AND Onet) AND NOT
( ) (poszuka wszystkich dokumentów ze słowami
url:www.altavista.wirusy
AltaVista i Onet, ale nie tych, które są pod
adresem www.altavista.com
4
Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
Na zajęciach będziemy korzystać z polskich i zagranicznych wyszukiwarek oraz portali internetowych,
w których umieszczone są wyszukiwarki.
Użyjemy więc:
http://www.altavista.pl
http://www.emulti.pl
http://www.onet.pl
http://www.wp.pl
http://www.interia.pl
http://www.e.pl
http://www.republika.pl
http://www.altavista.com
http://www.google.com
http://www.yahoo.com
Adres strony z wybranymi polskimi i zagranicznymi wyszukiwarkami
i portalami internetowymi
http://www.info-ekspert.com.pl/szukacz.htm
Ćwiczenie wykonane z pomocą prowadzącego
Uczestnicy kursu wyszukują informacje na temat awansu zawodowego nauczycieli.
Ad 4.
Przeglądane przez nas strony internetowe możemy zapisywać na twardym dysku naszego komputera.
Pamiętać należy jednak o tym, że najpierw należy utworzyć,
na dysku folder np. Informacje, i tam gromadzić bieżące informacje dla zachowania porządku na
dysku. Jeżeli odszukaliśmy interesującą nas stronę wybieramy opcję Plik > Zapisz jako..., wpisujemy
nazwę, pod którą chcemy zapisać stronę lub decydujemy się na nazwę zaproponowaną przez jej
twórcę i zapisujemy we wcześniej utworzonym folderze. Nazwa strony jest jednocześnie nazwą
folderu, który automatycznie zostanie założony obok strony i zgromadzone w nim zostaną wszystkie
pliki z obrazkami, czy innymi plikami wstawionymi na danej stronie.
Z wybranej strony możemy zaznaczając interesujący nas fragment tekstu skopiować go do edytora
tekstu.
5
Scenariusz zajęć Autor: Maciej Lisak-Zbroński
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI
Możemy również interesujący nas element grafiki zapisać na dysku należy wskaznikiem myszy
najechać na dany element, wywołać menu podręczne (prawy przycisk myszy), wybrać Zapisz obraz
jako..., wpisujemy nazwę, pod którą chcemy zapisać element lub decydujemy się na sugerowaną
nazwę i zapisujemy we wcze-śniej utworzonym folderze.
Ad 5.
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w Internecie informacji dotyczącej terminu matury 2002
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w Internecie informacji dotyczącej prognozy pogody w dniu dzisiejszym dla okolic Katowic
Ćwiczenie 3
Wyszukaj w Internecie dowolny utwór muzyczny zapisany w formacie mid i zapisz na dysku we
wcześniej utworzonym przez ciebie folderze informacje.
Ćwiczenie 4
" wyszukaj w Internecie informacji na temat godła i hymnu narodowego Polski
" tekst hymnu skopiuj do edytora tekstu
" wizerunek orła (godło) zapisz na dysku pod nazwą orzel w folderze informacje
Ćwiczenie 5
" korzystając z poznanych wyszukiwarek znajdz w Internecie informacje dotyczące przedmiotu,
którego uczysz
" najciekawsze twoim zdaniem informacje skopiuj do edytora tekstu i zapisz pod nazwą
przedmiot w folderze informacje
6