4615488147

4615488147



Irena Konopko nauczyciel religii

Scenariusz lekcji religii w klasie III

Temat: Rok kalendarzowy i rok liturgiczny. (Przeżywamy tajemnice naszej wiary - Rok Wiary)

Cele ogólne:

-    wskazanie różnicy między rokiem kalendarzowym a liturgicznym;

-    wskazanie na znaczenie roku liturgicznego w życiu ucznia Jezusa;

-    zachęcanie do chrześcijańskiego przeżywania roku liturgicznego (Rok Wiary);

Wymagania podstawowe:

Uczeń:

-    wyjaśnia własnymi słowami, do czego służy kalendarz;

-    samodzielnie wyjaśnia, co przeżywamy w roku liturgicznym;

-    pod kierunkiem katechety wymienia kolory związane z rokiem liturgicznym;

-    potrafi wymienić najważniejsze okresy roku liturgicznego;

Wymagania ponadpodstawowe:

Uczeń:

-    samodzielnie opowiada o przynajmniej trzech wydarzeniach, które przeżywamy w ciągu roku liturgicznego;

-    podaje główną myśl tekstu biblijnego (Łk 10,20b);

-    wraz z grupą wymienia okresy roku liturgicznego;

-    opowiada, w jaki sposób uczeń Jezusa przeżywa rok liturgiczny;

Metody i techniki: rozmowa, opowiadanie, czytanie fragmentu Pisma Świętego, praca w grupach, „skarby z kapelusza”, zdania niedokończone, ewaluacja „kciuk”;

Środki dydaktyczne: plansze - wybrane kolory ornatów, plansze - A 4 pory roku, fragment Pisma Świętego (Łk 10,20 b), kalendarze, schemat roku liturgicznego, koperty z zadaniami dla poszczególnych grup, pomoce dla poszczególnych grup (kolorowe karteczki, lampion, roratka, szopka, Baranek Wielkanocny, pisanka, chorągiewki, kartka z rysunkiem krzyża, 4 obrazki - symbole Ducha Świętego, korony), kapelusz, papierowe tacki dla każdej grupy, karteczki ze zdaniami do dokończenia;

Podręcznik i ćwiczenie Wyd. Biblos Tarnów

Przebieg katechezy:

1.    Modlitwa - Akt miłości lub Akt wiary.

2.    Powtórzenie wiadomości z ostatniej katechezy.

Na ostatniej katechezie mówiliśmy o pewnej uroczystości, którą będziemy obchodzić w tą niedzielę. Jaka to uroczystość? (Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata). Podczas tej uroczystości wspominamy bardzo ważną dla nas prawdę, że Pan Jezus jest naszym Królem. Pamiętacie, mówiliśmy, że królowanie Jezusa różni się od tego, co wiecie o królach ziemskich. Według Pana Jezusa, co to znaczy królować? (Królować to znaczy służyć, czynić dobrze). Ta uroczystość ma jeszcze jedną ważną rolę, ale o tym dowiecie się za chwilę.

3.    Przyjrzyjcie się kalendarzowi...do czego służy, co w nim znajdujemy...?

-    Kto potrafi mi wymienić miesiące we właściwej kolejności?... Kto wymieni pory roku?... Czym się charakteryzuje dana pora roku? Jaki kolor dominuje?...(kolor- plansze)

-    Od jakiego miesiąca zaczyna się rok kalendarzowy, a kiedy się kończy?

-    Kiedy zaczyna się rok szkolny, a kiedy kończy?...

Podsumowanie:

W kalendarzu są zaznaczone dni, tygodnie, miesiące, kwartały. Kolorem wyróżnione są niedziele, święta i ważne wydarzenia. Mamy kalendarze np. osobiste, takie, które stawiamy na biurku, lub takie, w których


