9752256874

9752256874



Scenariusz zajęć - Nr 2

Temat zajęć: Otwieranie i prowadzenie ksiąg rachunkowych w programie

finansowo-księgowym

Czas trwania: 3 x 45 min.

Cel ogólny: Kształtowanie i utrwalenie umiejętności wykorzystania komputera w księgowaniu operacji gospodarczych.

Szczegółowe cele kształcenia:

Uczeń potrafi:

-    zarejestrować nową firmę w programie,

-    ustawić parametry pracy programie,

-    zmodyfikować konta w programie na potrzeby firmy,

-    utworzyć kartoteki kontrahentów, pracowników, urzędów,

-    wprowadzić i zatwierdzić bilans otwarcia,

-    wprowadzić rozrachunek do bilansu otwarcia,

-    zdefiniować dokumenty typu wyciąg bankowy, PZ i WZ,

-    zdefiniować rejestr sprzedaży i rejestr zakupu,

-    wypełnić dokumenty zakupu, sprzedaży i raportu kasowego,

-    zaksięgować dokumenty,

-    drukować zestawienia księgowań.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

-    organizowania i planowania pracy,

-    pracy w zespole,

-    oceny pracy zespołu.

Metody nauczania:

Metoda tekstu przewodniego: uczniowie pracują w zespołach 2-3 osobowych, dyskusja, pogadanka

Środki dydaktyczne:

-    zestawy dokumentów - teczka dokumentów (opracowane prze nauczyciela dla każdego zespołu uczniów: instrukcja pracy dla ucznia metodą tekstu przewodniego, zadanie, pytania prowadzące),

-    10 stanowisk komputerowych z zainstalowanym programem finansowo-księgowym,

-    drukarka sieciowa,

-    nagrywarka płyt CD-RW i CD-R, płyty CD-RW, CD-R lub dyskietki,

-    arkusze obserwacji zespołu.

Zadanie dla zespołu uczniów

1.    Na podstawie dowodów księgowych zgromadzonych w teczce otwórz księgi rachunkowe firmy w programie. Brakujące dane dodatkowe zaproponuj sam.

2.    Prowadź księgi rachunkowe przez okres jednego miesiąca (dokładnie stosuj się do dat na dokumentach w teczce).

3.    Sporządź i wydrukuj dziennik księgowań.

Przebieg zajęć

Faza wstępna: czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą metodą teksu przewodniego, podział uczniów na zespoły, rozdanie zadań i dokumentacji w teczkach.

Teczka powinna zawierać (propozycja): polecenie księgowania na dzień 200_-_-01 do otworzenia kont z saldami (bilans otwarcia), wyciągi bankowe (ilość: 3-5), polecenia księgowania (ilość: 5-10), raport kasowy (ilość: 2-5), faktura zakupu (ilość: 1-3), faktura ..Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego"

9


