NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI
KAPITAŁ LUDZKI
UNIA EUROPEJSKA
EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Blok I. Edukacja dla potrzeb rynku pracy
Scenariusz zajęć (1)
1. Temat: „Będę pracownikiem - praca jako wartość i źródło zaspokajania potrzeb człowieka”
2. Cele:
- przekazanie podstawowych informacji dotyczących pracy;
- dostarczenie wiedzy dotyczącej roli pracy w realizowaniu potrzeb życiowych człowieka;
- pomoc w określeniu przez uczestników najważniejszych wartości osobistych związanych z projektowaniem drogi życiowej/zawodowej.
3. Treści:
1. Pojęcie pracy i jej znaczenie w życiu człowieka.
2. Potrzeby jako źródło motywacji, aktywności ludzi.
3. Rola wartości w projektowaniu drogi życiowej/zawodowej.
4. Metody: praca indywidualna, „burza mózgów”, praca grupowa, dyskusja, mini-wykład, prezentacja.
5. Pomoce i materiały: papier do tablicy typu flipchart, małe karteczki, papier biały format A4, szpilki, markery, masa mocująca, mini - wykłady (załączniki nr 1, 2), kwestionariusz „Wartości pracy” (załącznik nr 3), prezentacja multimedialna „Praca jako źródło zaspokajania potrzeb człowieka”.
6. Przebieg zajęć:
Wprowadzenie: określenie celów zajęć z I bloku tematycznego, jak również celów pierwszego spotkania.
Ćwiczenie 1 „Rundka” początkowa (5 min.)
Uczestnicy przedstawiają się według schematu zaproponowanego przez prowadzącego w myśl zasady: „powiedz nam to co chcesz, aby inni wiedzieli o tobie, np.: imię
ulubione zajęcie praca moich marzeń.
Ćwiczenie 2 „Czym jest praca?” (15 minut)
Każdy z uczestników otrzymuje cztery karteczki, na których ma za zadanie wypisać cztery różne skojarzenia ze słowem praca. Następnie uczestnicy dobierają się w dwójki i z ośmiu karteczek, którymi dysponują mają wybrać po uzgodnieniu cztery, które najtrafniej określają to pojęcie. W kolejnym etapie ćwiczenia pracują w czwórkach i wykonują to samo zadanie tzn. metodą eliminacji wybierają cztery najistotniejsze ich zdaniem określenia. Ćwiczenie powtarzamy do momentu kiedy zostaną trzy zespoły i dwanaście opracowanych przez nie skojarzeń. Zapisujemy je na tablicy wokół słowa „praca”. Wykreślamy te określenia, które się powtarzają i w ten sposób powstaje przegląd najważniejszych skojarzeń dla całej pracującej nad zadaniem grupy. Zwracamy uwagę na to, jak wiele obszarów aktywności człowieka związanych jest z zapisanymi określeniami. Zachęcamy uczestników do tego, aby spróbowali
4