I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 10.Demokracja szlachecka, Marek Biesiada


Marek Biesiada 12. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C

Temat: Demokracja szlachecka w Rzeczpospolitej

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jakie istniały wyznania religijne w Rzeczypospolitej w XVI w.?

    • Dlaczego szlachta zawiązała konfederację warszawską?

    • Kiedy zawiązano konfederację warszawską?

    • Jakie konsekwencje miała konfederacja warszawska?

    • Jakie istniały wyznania protestanckie w Polsce?

    • Kim był Jan Amos Komensky?

    • Jakie poglądy religijne mieli arianie?

    • Jaką działalność prowadzili arianie?

    • Co zyskała Rzeczpospolita dzięki reformacji?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Demokracja szlachecka w Rzeczpospolitej

    1. Przekształcenie się rycerstwa
    w szlachtę

    • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w Polsce pod koniec XV w.?

    • Jak rycerstwo zmieniło swój tryb życia pod koniec XV w. i na początku XVI w.?

    • Jak podzielone była szlachta pod względem ekonomicznym?

    2. Przywileje szlacheckie

    • Dlaczego szlachta uzyskała specjalne prawa w Polsce?

    • Co uzyskała szlachta dzięki przywilejom?

    • Gdzie szlachta decydował o najważniejszych decyzjach w państwie?

    • Jak nazywał się system rządów w Polsce XVI w.?

    3. Sejmu Walnego

    • Co to był Sejm Walny?

    • Jak kształtował się Sejm Walny?

    • Jakie decyzje podejmowano na Sejmie Walnym?

    • Z jakich stanów składał się Sejm Walny?

    • Jak zorganizowany był Sejm Walny?

    • Kiedy obradował Sejm Walny?

    • Co ile lat obradował Sejm Walny?

    • Jak długo obradował Sejm Walny?

    • Jakie decyzje podejmowano na Sejmie Walnym?

    • W jakim mieście obradował Sejm Walny?

    • Jak wyglądały obrady Sejmu Walnego?

    4. Ruch egzekucyjny

    • Co oznacza słowo „naród polityczny”?

    • Co to był „ruch egzekucyjny”?

    • Jakie były postulaty ruchu egzekucyjnego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 45. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Przekształcenie się rycerstwa
    w szlachtę

    a) powstawanie gospodarstw rolnych - folwarki

    b) podział ekonomiczny szlachty:

    • magnateria

    • szlachta średnia

    • szlachta zagrodowa - gołota

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 46. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie przepisują do zeszytu tabelkę ze strony 46:

    2. Przywileje szlacheckie

    Uczniowie czytają tekst źródłowy z strony 49

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 47-48. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Sejmu Walnego

    a) struktura Sejmu Walnego

    b) uprawnienia Sejmu Walnego:

    • stanowił nowe prawa,

    • uchwalał podatki,

    • wyrażał zgodę na zwołanie pospolitego ruszenia,

    • nadawał szlachectwo (nobilitacja)

    c) miejsca obrad Sejmu Walnego

    • Piotrków Trybunalski

    • Warszawa

    • Grodno

    d) obrady Sejmu Walnego

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 48-49. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Ruch egzekucyjny

    a) naród polityczny

    b) postulaty ruchu egzekucyjnego

    • ograniczenie wpływów magnaterii, która miała zwrócić zawłaszczone królewszczyzny (majątki królewskie dzierżawione przez magnaterię)

    • utworzenie stałego wojska (kwarcianego), które miało być opłacane z czwartej części dochodów z królewszczyzn

    • utworzenie Trybunału Koronnego

    • sprawne ściąganie podatków

    • zespolenie z Koroną Królestwa Polskiego: Prus Królewskich, Księstwa Oświęcimskiego, Księstwa Zatorskiego i Mazowsza

    Co to były folwarki?

    Przypomnieć co to była pańszczyzna?

    Co to jest przywilej?

    Co oznacza słowo demokracja szlachecka?

    Co oznacza słowo demokracja?

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie zmiany gospodarcze nastąpiły w Polsce pod koniec XV w.?

    • Jak podzielone była szlachta pod względem ekonomicznym?

    • Dlaczego szlachta uzyskała specjalne prawa w Polsce?

    • Co uzyskała szlachta dzięki przywilejom?

    • Gdzie szlachta decydował o najważniejszych decyzjach w państwie?

    • Jak nazywał się system rządów w Polsce XVI w.?

    • Co to był Sejm Walny?

    • Jak kształtował się Sejm Walny?

    • Jakie decyzje podejmowano na Sejmie Walnym?

    • Z jakich stanów składał się Sejm Walny?

    • Jak zorganizowany był Sejm Walny?

    • Kiedy obradował Sejm Walny?

    • Co ile lat obradował Sejm Walny?

    • Jak długo obradował Sejm Walny?

    • Jakie decyzje podejmowano na Sejmie Walnym?

    • W jakim mieście obradował Sejm Walny?

    • Co oznacza słowo „naród polityczny”?

    • Co to był „ruch egzekucyjny”?

    • Jakie były postulaty ruchu egzekucyjnego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002) uczniowie mają wykonać 1,2,3,4,5/31-32.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


