I. EPOKA WIELKICH ODKRYĆ GEOGRAFICZNYCH,RENESANSU I REFORMACJI, 6.Złoty wieku kultury polskiej, Marek Biesiada


Marek Biesiada 28. 09. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C Gimnazjum

Temat: Złoty wieku kultury polskiej

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka była rola człowieka w średniowieczu? lub jakie było spojrzenia na istnienie człowieka w świecie epoki średniowiecza?

    • Jak w średniowieczu widziano otaczający świat?

    • Jak nazywano ludzi, którzy zaczęli mieć inne spojrzenie na otaczający świat?

    • Kim byli humaniści?

    • Jakie poglądy mieli humaniści?

    • Jak nazywano czasy kiedy humaniści głosili swoje poglądy?

    • Wymienić twórców epoki renesansu oraz ich dzieła?

    • Dlaczego renesans narodził się we Włoszech?

    • Co to był mecenat?

    • Wymienić ideologów epoki odrodzenia

    • Przedstawić główne poglądy ideologów odrodzenia

    • Jaki wynalazek przyczynił się do rozpowszechnienia się epoki renesansu?

    • Gdzie znajdowały się ośrodki myśli humanistycznej?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Złoty wieku kultury polskiej

    1. Odrodzenie w Polsce

      • W jaki sposób dociera do Polski kultura renesansu?

    • Za panowania jakiej dynastii kultura renesansu dociera do Polski?

    • Jaki wkład w kulturę renesansu mieli ostatni Jagiellonowie?

    • Jakie zmiany nastąpiły na Wawelu za ostatnich Jagiellonów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w całym kraju za ostatnich Jagiellonów?

    2. Rozwój literatury narodowej

    • Jakich Polska miała wybitnych pisarzy epoki renesansu?

    • Dlaczego pisarze epoki renesansu piszą w języku polskim?

    • Jaką twórczość literacką uprawiali polscy pisarze?

    • Jakie dzieła literackie zaczęto tłumaczyć z języka łacińskiego na język polski

    • W jakich dziedzinach życia zaczęto używać języka polskiego?

    3. Rozwój szkolnictwa

    • Jakie były przyczyny rozwoju szkolnictwa w Polsce?

    • Jakie akademie powstały w Polsce w okresie renesansu?

    • Gdzie polska szlachta wyjeżdżała w celu zdobycia wykształcenia?

    4. Odkrycie Kopernika

    • Kim był Mikołaj Kopernik?

    • Jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 24-25. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Odrodzenie w Polsce

    W Polsce odrodzenie jest nazywane „złotym wiekiem kultury polskiej”. Przypada ono na okres ostatnich Jagiellonów (król Zygmunt Stary, królowa Bona, król Zygmunt II August - XVI w.). W tym okresie przebudowano zamek królewski na Wawelu. Wybudowano m.in. Kaplicę Zygmuntowską, dziedziniec otoczono krużgankami, a komnaty wystrojono pięknymi oknami, meblami i arrasami. W całej Polsce wznoszono renesansowe rezydencje magnackie, w miastach budowano okazałe ratusze. Przykładem architektury renesansowej jest Zamość.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 26. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Rozwój literatury narodowej

    • Mikołaj Rej,

    • Jan Kochanowski,

    • Jędrzej Frycz Modrzewski

    Język polski wypiera język łaciński z życia publicznego i religijnego. Przejawem kształtowania się jednolitego języka polskiego było wydanie w XVI w. pierwszego słownika języka polskiego i podręcznika gramatyki.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 27. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Rozwój szkolnictwa

    • zakładanie akademii: Lubrańskiego, Zamoyskiego, na Rakowie;

    • większa liczba szkół elementarnych

    • zakładanie drukarni

    • zagraniczne podróże polskiej szlachty do Włoch (Bolonia i Padwa) i Niemiec (Wittenbergia i Lipsk)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 28-29. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Odkrycie Kopernika

    teoria heliocentryczna (gr. helio - słońce + łac. centrum - środek) - słońce w centrum uwagi

    1. Rekapitulacja pierwotna

      • W jaki sposób dociera do Polski kultura renesansu?

    • Za panowania jakiej dynastii kultura renesansu dociera do Polski?

    • Jaki wkład w kulturę renesansu mieli ostatni Jagiellonowie?

    • Jakie zmiany nastąpiły na Wawelu za ostatnich Jagiellonów?

    • Jakie zmiany nastąpiły w całym kraju za ostatnich Jagiellonów?

    • Jakich Polska miała wybitnych pisarzy epoki renesansu?

    • Dlaczego pisarze epoki renesansu piszą w języku polskim?

    • Jaką twórczość literacką uprawiali polscy pisarze?

    • Jakie dzieła literackie zaczęto tłumaczyć z języka łacińskiego na język polski

    • W jakich dziedzinach życia zaczęto używać języka polskiego?

    • Jakie były przyczyny rozwoju szkolnictwa w Polsce?

    • Jakie akademie powstały w Polsce w okresie renesansu?

    • Gdzie polska szlachta wyjeżdżała w celu zdobycia wykształcenia?

    • Kim był Mikołaj Kopernik?

    • Jakiego odkrycia dokonał Mikołaj Kopernik?

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń (G. Wojciechowski, Historia II, Skoroszyt gimnazjalisty, Poznań 2002, s. 7-9.) uczniowie mają wykonać Zadania 1-5/s. 19-20. Z Podręcznika (G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002) wykonaj Zadanie 2/s. 29.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    3


