II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 13.Monarchie absolutne, Marek Biesiada


Marek Biesiada 13. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II C

Temat: Monarchie absolutne i parlamentarne

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Monarchie absolutne i parlamentarne

    1. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648)

    • Jaka była sytuacja w Europie na początku XVII w.?

    • Jakie były przyczyny wojny trzydziestoletniej?

    • Jakie powstały sojusze polityczne i wojskowe w wojnie trzydziestoletniej?

    • Kiedy i gdzie zakończyła wojna trzydziestoletnia?

    • Kto odniósł zwycięstwo w wojnie trzydziestoletniej?

    • Jakie były skutki wojny trzydziestoletniej?

    2. Monarchia absolutna we Francji

    • Co to jest monarchia absolutna?

    • Jak kształtowała się monarchia absolutna we Francji?

    • Jak sprawował rządy absolutystyczne Ludwik XIV?

    3. Rosja za panowania cara Piotra I Wielkiego

    • Jakie zmiany zaszły w Rosji za panowania cara Piotra I?

    4. Monarchia parlamentarna
    w Anglii

    • Jaka była geneza rządów parlamentarnych w Anglii?

    • Jak doszło do ustanowienie republiki w Anglii?

    • Kto to był Oliver Crommwell i jaką funkcję sprawował?

    • Jakie zaszły zmiany w Anglii w wyniku wprowadzenie republiki?

    • Kiedy nastąpiła restauracja monarchii w Anglii i jaka dynastia uzyskała panowanie?

    • Jakie rządy nastąpiły w Anglii za panowania Stuartów?

    • Jak nazywa się ustrój, w którym istniej monarchia, a rządy sprawuje parlament?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 68-69. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648)

    a) przyczyny wojny trzydziestoletniej:

    • dążenie Kościoła katolickiego do odzyskania wpływów religijnych i politycznych

    • rywalizacja Francji i Habsburgów o hegemonię w Europie

    b) sojusze polityczne i wojskowe w wojnie trzydziestoletniej

    • obóz habsburski: Habsburgowie, katoliccy książęta niemieccy, w ostatnim okresie wojny Dania

    • obóz protestancki: Szwecja, Francja, Holandia, państwa Rzeszy Niemieckiej (północne i wschodnie landy) oraz w początkowym okresie wojny Dania

    c) przebieg wojny

    • działania wojenne toczyły się na terenie Rzeszy Niemieckiej

    d) pokój westfalski - 1648 rok

    • żadne państwo nie odniosło zdecydowanego zwycięstwa w wojnie trzydziestoletniej

    f) skutki wojny

    • wzrosło znaczenie Francji i Szwecji

    • umocniona została pozycja Habsburgów w Rzeszy Niemieckiej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 69-71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Monarchia absolutna we Francji

    a) charakterystyka monarchii absolutnej

    • nieograniczona władza króla, którego decyzje nie podlegają podważaniu i kontroli

    • władza monarchy pochodzi od Boga

    • władca ustanawia prawa, którym nie podlega

    • społeczeństwo jest pozbawione wpływu na kształt państwa

    Uczniowie przerysowują do zeszytu schemat „Ustrój monarchii absolutnej”

    b) kształtowanie się monarchii absolutnej we Francji

    • nie zwoływanie zgromadzeń Stanów Generalnych przez Henryka IV z dynastii Burbonów

    • umocnienie władzy królewskiej przez pierwszego ministra Armand Richelieu, który zorganizował sprawny aparat administracji, który podlegał bezpośrednio królowi Ludwikowi XIII i pierwszemu ministrowi

    • polityka pierwszego ministra i kardynała Juliusza Mazariniego, który doprowadził do rozwoju gospodarczego Francji

    c) rządy osobiste Ludwika XIV (1643-1715)

    • mianował osobiście ministrów z niższych warstw społecznych

    • działalność ministra finansów Jean Baptiste Colbert

    • pałac w Wersalu ośrodkiem kultury i sztuki

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 71-72. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Rosja za panowania cara Piotra I Wielkiego - osiągnięcia:

    • reforma administracji - podział kraju na prowincje

    • rozbudowa i unowocześnienie armii

    • rozwój manufaktur i handlu

    • rozwój oświaty i nauki

    • podporządkowanie przez cara szlachty i Kościoła prawosławnego

    • zwycięstwo w wojnie z północnej (1700-1721) ze Szwecją i zdobycie dostępu do Morza Bałtyckiego

    • wzniesienie nowej stolicy - Petersburg

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 72-73. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Monarchia parlamentarna
    w Anglii

    a) geneza rządów parlamentarnych w Anglii

    • dążenie królów Jakuba I i Karola I z dynastii Stuartów do wprowadzenia monarchii absolutnej

    • wykształcenie się nowej szlachty, która swoje zyski czerpała z rolnictwa, handlu i manufaktur

    • dążenie purytan (wyznawców kalwinizmu) do zniesienia przywilejów starej szlachty rodowej i arystokracji, ograniczenia władzy królewskiej, a także oddanie całej władzy parlamentowi

    b) wojna domowa - wprowadzenie w Anglii republiki (1649)

    • stracenie króla Karola I

    • przejęcie władzy w Anglii przez I lorda protektora Olivera Cromwella, który stanął na czele parlamentu

    • zniesienie Izby Lodów

    c) restauracja monarchii w 1658 r. - oddanie korony Stuartom

    • parlament uzyskuje decydującą rolę w państwie

    • prawa obywatelskie gwarantował akt z 1679 roku zgodnie, z którym nikt nie mógł zostać aresztowany bez zgody sądu

    • monarchia parlamentarna - władca sprawuję funkcję reprezentacyjne, parlament natomiast stanowił prawa, określał skład i politykę rządu.

    Uczniowie przerysowują do zeszytu schemat „Ustrój monarchii parlamentarnej”.

    Wyjaśnić pojęcie: monarchia absolutna

    Wyjaśnić pojęcie: monarchia parlamentarna, parlament

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była sytuacja w Europie na początku XVII w.?

    • Jakie były przyczyny wojny trzydziestoletniej?

    • Jakie powstały sojusze polityczne i wojskowe w wojnie trzydziestoletniej?

    • Kiedy i gdzie zakończyła wojna trzydziestoletnia?

    • Kto odniósł zwycięstwo w wojnie trzydziestoletniej?

    • Jakie były skutki wojny trzydziestoletniej?

    • Co to jest monarchia absolutna?

    • Jak kształtowała się monarchia absolutna we Francji?

    • Jak sprawował rządy absolutystyczne Ludwik XIV?

    • Jakie zmiany zaszły w Rosji za panowania cara Piotra I?

    • Jaka była geneza rządów parlamentarnych w Anglii?

    • Jak doszło do ustanowienie republiki w Anglii?

    • Kto to był Oliver Crommwell i jaką funkcję sprawował?

    • Jakie zaszły zmiany w Anglii w wyniku wprowadzenie republiki?

    • Kiedy nastąpiła restauracja monarchii w Anglii i jaka dynastia uzyskała panowanie?

    • Jakie rządy nastąpiły w Anglii za panowania Stuartów?

    • Jak nazywa się ustrój, w którym istniej monarchia, a rządy sprawuje parlament?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4/41-42. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2,6/74.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    2


