II.CZŁOWIEK MIĘDZY WIARĄ A ROZUMEM.EUROPA W XVII STULECIU, 20.W barokowo-sarmackiej, Marek Biesiada


Marek Biesiada 01. 12. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie II A

Temat: W barokowo-sarmackiej Rzeczpospolitej

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

Po zakończonych zajęciach uczeń

pamięta:

rozumie:

potrafi:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Dlaczego ludzie w XVII w. stawali się bardziej religijni?

    • Jakie cechy miała sztuka baroku?

    • Dlaczego Kościół katolicki wykorzystywał kulturę i sztukę baroku dla swoich celów?

    • Kto należał do najwybitniejszych twórców epoki baroku?

    • Jakie były dokonania i odkrycia twórców epoki baroku?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: W barokowo-sarmackiej Rzeczpospolitej

    1. Cechy polskiego baroku w sztuce i architekturze

    • Jakie cechy miał polski barok w architekturze i sztuce?

    • Gdzie przedstawiano inscenizacje religijne?

    • Gdzie znajdują się budowle architektury barokowej?

    2. Obyczaje szlachty w epoce baroku

    • Czym charakteryzowała się pobożność religijna Polaków w dobie baroku?

    3. Sarmatyzm - ideologia i styl życia szlachty polskiej w XVII w.

    • Co to był sarmatyzm?

    • Czym charakteryzowała się ideologia sarmacka?

    • Jakie skutki miała ideologia sarmacka?

    • Jaki styl życia prowadziła szlachta?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 93-94. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Cechy polskiego baroku w sztuce i architekturze

    a) budownictwo sakralne

    • Kościół św. Piotra i św. Pawła w Krakowie

    • Kościół i klasztor zakonu kamedułów w Bielanach koło Krakowa

    • Kościół farny w Poznaniu

    • Kościół w Jarosławiu, Lublinie, Lwowie

    b) teatralizacja liturgii

    • kalwarie, szlaki procesyjne, tworzące drogi krzyżowe odbywające się od kaplic obrazujących stacje Męki Pańskiej oraz inne wydarzenia biblijne (np. Kalwaria Zebrzydowska)

    • szopki bożonarodzeniowe

    c) pałace i rezydencje barokowe

    • Wilanów, Łańcut, Nieborów, Rydzyń

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 94-95. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Obyczaje szlachty w epoce baroku

    • udział w pielgrzymkach

    • wzrost pobożności

    • literatura dewocyjna (religijna)

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 95-96. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Sarmatyzm - ideologia i styl życia szlachty polskiej w XVII w.

    a) ideologia

    • pogląd według, którego Polacy pochodzili od Sarmatów, starożytnego ludu zamieszkującego ziemie między dolną Wołgą a Donem

    • ksenofobia - niechęć do obcych narodów i wpływów obcej kultury np. francuskiej

    • polskie przywileje, prawa i obyczaje są najlepsze

    • wzrost nietolerancji religijnej

    b) styl życia szlachty

    • życie w wiejskim dworze

    • mniejsze zainteresowanie życiem umysłowym

    • strój szlachecki

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie cechy miał polski barok w architekturze i sztuce?

    • Gdzie przedstawiano inscenizacje religijne?

    • Gdzie znajdują się budowle architektury barokowej?

    • Czym charakteryzowała się pobożność religijna Polaków w dobie baroku?

    • Co to był sarmatyzm?

    • Czym charakteryzowała się ideologia sarmacka?

    • Jakie skutki miała ideologia sarmacka?

    • Jaki styl życia prowadziła szlachta?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 3,4,5,6/53-54. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,3,4/97.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


