pracownik pomocniczy obslugi hotelowej 913[01] z3 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ






Małgorzata Małek



Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu
hotelowego 913[01].Z3.02






Poradnik dla nauczyciela



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Andrzej Muż
mgr inż. Krystyna Maj




Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Małek



Konsultacja:
dr Marek Krzemiński










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].Z3.02
„Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu hotelowego”, zawartego w programie
nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Czystość i porządek w otoczeniu obiektu hotelowego

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Sprzęt i narzędzia do prostych napraw i konserwacji wyposażenia na
terenie obiektu hotelowego

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3.

Konserwacja i drobne naprawy sprzętu i urządzeń rekreacyjnych oraz
sprzętu turystycznego

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4.

Transport na terenie hotelowym

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5.

Segregowanie i usuwanie odpadów stałych

21

5.5.1. Ćwiczenia

21

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7.

Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej. W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z Poradnika,

cele kształcenia,

wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien nabyć podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Kształtowanie umiejętności powinno odbywać się przez wielokrotne powtarzanie oraz

ich utrwalanie, szczególnie takich, których realizacja sprawia uczniom największe trudności.
Wskazane jest stosowanie zasady stopniowania trudności

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji programu jednostki modułowej, dla uczniów przeznaczony jest

Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie
z Poradnika do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu ze
zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólną dyskusją z całą grupą
uczniów, podczas której opracowują odpowiedzi na pytania. Druga forma jest
korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich
uczniów oraz udzielać wyjaśnień,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu wiadomości spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien opanować nowe

umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole.
Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować lub
przeprowadzić ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów w Poradniku dla ucznia stanowi podsumowanie rozdziału,
zadaniem uczniów jest udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien
samodzielnie czytając zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są
wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy
ucznia w trakcie nauczania. Szczególnie ważna jest rola nauczyciela, gdyż od jego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

postawy oraz sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia.
Uczeń niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie
w pełni umiejętności założonych w programie jednostki modułowej. Należy rozbudzić
wśród uczniów tak zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania
materiału nauczania rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując program jednostki
modułowej powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, uzdolnienia manualne,
umiejętność rozwiązywania problemów,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić
również podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego program jednostki
modułowej. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do uzyskania
punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów.
Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.























Schemat układu jednostek modułowych

913[01].Z3

Prace gospodarcze

913[01].Z3.01

Obsługiwanie sprzętu i urządzeń do

prac gospodarczych na terenie

obiektu hotelowego

913[01].Z3.02

Wykonywanie prac gospodarczych

na terenie obiektu hotelowego

913[01].Z3.03

Pielęgnowanie roślin pokojowych

i terenów zieleni

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia, które mogą wystąpić podczas wykonywania
czynności zawodowych,

dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,

wzywać pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia,

stosować przepisy ochrony środowiska podczas wykonywania czynności zawodowych,

określać zadania i obowiązki pracownika pomocniczego obsługi hotelowej,

przygotowywać do pracy ręczny i zmechanizowany sprzęt do utrzymywania porządku
w otoczeniu obiektu,

rozróżniać ręczny i mechaniczny sprzęt do utrzymywania porządku na parkingu, drogach
dojazdowych i wokół obiektu,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi maszyn, urządzeń i użytkowanego sprzętu,

podejmować współpracę w zespole,

określać skutki niewłaściwej organizacji pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

utrzymać czystość i porządek dróg dojazdowych, chodników i parkingów oraz terenu
wokół obiektu,

posłużyć się ręcznym i zmechanizowanym sprzętem do utrzymania porządku
w otoczeniu obiektu hotelarskiego,

zastosować środki czystości oraz środki chemiczne podczas prac na terenie hotelowym,

dobrać narzędzia i materiały do prac związanych z konserwacją sprzętu rekreacyjnego,

wykonać proste naprawy oraz prace związane z konserwacją sprzętu rekreacyjnego,

posłużyć się podstawowymi środkami transportu zewnętrznego na terenie obiektu
hotelarskiego,

posegregować i usunąć odpady stałe z terenu obiektu,

wykonać prace gospodarcze zgodnie z przepisami porządkowymi oraz regulaminami
pracy obowiązującymi w hotelu,

zastosować odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej,

wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………………

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej913[01]

Moduł:

Prace gospodarcze913[01].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu
hotelowego 913[01].Z3.02

Temat: Wykonywanie czynności porządkowych przed wejściem do hotelu.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

wykonywania

czynności

związanych

z wykorzystaniem środków i sprzętu do wykonywania czynności porządkowych
na terenie obiektu hotelowego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobierać środki i sprzęt do wykonywania prac porządkowych,

w bezpieczny sposób posługiwać się wybranym sprzętem mechanicznym,

posługiwać się instrukcją obsługi sprzętu,

zastosować odzież ochronną,

przygotować sprzęt mechaniczny do wykonania czynności porządkowych,

wykonać sprzątanie powierzchni za pomocą odpowiednich urządzeń,

zaprezentować efekt wykonanej pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

−−−−

szczotka do zamiatania, mop, wózek ze środkami czystości,

−−−−

sprzęt zmechanizowany przeznaczony do wykonania czynności sprzątania (zamiatarka),

−−−−

odzież ochronna,

−−−−

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:
1.

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.

2.

Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

nauczyciel przeprowadza pokaz instruktażowy prezentujący zasady posługiwania się
sprzętem ręcznym, a następnie sprzętem mechanicznym, w czasie wykonywania
czynności sprzątania powierzchni przed wejścia do hotelu,

nauczyciel przydziela czynności do wykonania przez uczniów,

nauczyciel nadzoruje przygotowanie uczniów do pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5.

Realizacja ćwiczenia:

nauczyciel wyjaśnia, że celem ćwiczenia jest wykonanie czynności porządkowych
w obszarze wejścia do hotelu za pomocą sprzętu ręcznego i mechanicznego,

nauczyciel przypomina, że po etapie przygotowania sprzętu do pracy należy
przystąpić do czynności porządkowych,

uczniowie wykonują i prezentują wykonaną prace,

uczniowie porządkują sprzęt.

Zakończenie zajęć
Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów.

Praca domowa
Wykonaj pisemnie zestawienie środków i sprzętu do wykonywania prac porządkowych na
terenie parkingu hotelowego.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej913[01]

Moduł:

Prace gospodarcze913[01].Z3

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu
hotelowego 913[01].Z3.02

Temat: Prace związane z konserwacją sprzętu rekreacyjnego. Przegląd techniczny

rowerów po sezonie.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania czynności związanych z konserwacją

sprzętu rekreacyjnego w tym wykonanie drobnych napraw roweru górskiego.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobierać środki i sprzęt do wykonywania konserwacji roweru,

wymienić bezpieczny sposób posługiwania się rowerem, czyli taki sposób korzystania
z roweru, który w najmniejszym stopniu przyczyni się do uszkodzeń części roweru,

posługiwać się instrukcją obsługi roweru,

zastosować odzież ochronną,

zaprezentować efekt wykonanej pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

praca indywidualna.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne
:

rower górski,

klucz oczkowy 2 szt.,

stojak do podparcia roweru,

odzież robocza.

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:
1.

Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.

2.

Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

nauczyciel przeprowadza pokaz instruktażowy prezentujący zasady dokonywania
czynności związanych z konserwacją roweru górskiego,

nauczyciel przydziela czynności do wykonania przez uczniów,

nauczyciel nadzoruje przygotowanie uczniów do pracy.

5.

Realizacja ćwiczenia:

nauczyciel wyjaśnia, że celem ćwiczenia jest wykonanie czynności związanych
z konserwacją roweru górskiego po sezonie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

nauczyciel przypomina, że po etapie przygotowania sprzętu do pracy należy
przystąpić do czynności związanych z wykonaniem drobnych napraw,

uczniowie wykonują i prezentują wykonaną prace,

uczniowie porządkują sprzęt.


Zakończenie zajęć
Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za lekcję.

Praca domowa
Wykonaj pisemne zestawienie prac związanych z przygotowaniem sanek do sezonu
zimowego, w wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego hotelu.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA


5.1.

Czystość i porządek w otoczeniu obiektu hotelowego


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykorzystaj ręczny sprzęt do wykonania prac porządkowych przed wejściem do hotelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

przygotować sprzęt,

4)

zastosować odpowiedni środek czystości,

5)

użyć sprzęt ręczny do sprzątania przed wejściem do hotelu,

6)

wymyć sprzęt po pracy,

7)

zabezpieczyć i zmagazynować sprzęt we właściwym miejscu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ręczny sprzęt do utrzymania porządku: mop, szczotka do zamiatania, kosz, zmiotka,
wiadro jednokomorowe,

ś

rodek czyszczący,

odzież robocza.


Ćwiczenie 2

Wykonaj prace porządkowe, za pomocą urządzenia czyszczaco-zbierającego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

przygotować sprzęt,

4)

zastosować odpowiedni środek czystości,

5)

użyć sprzęt zmechanizowany do sprzątania przed wejściem do hotelu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

6)

dokonać bieżącej konserwacji sprzętu,

7)

zabezpieczyć i zmagazynować sprzęt we właściwym miejscu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

dostępne urządzenie czyszczaco-zbierające,

odzież robocza,

ś

rodek czyszczący,

instrukcja obsługi urządzenia,

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Określ rodzaj prac związanych z porządkami na terenie obiektu hotelowego, który

wymaga zastosowania dyspergentów.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyjaśnić mechanizm działania dyspergentów,

2)

odszukać nazw stosowanych preparatów,

3)

sporządzić notatki,

4)

przedstawić nazwy preparatów dostępnych na rynku.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z podłączeniem do Internetu,

arkusze papieru,

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Korzystając z wewnętrznych dokumentów wybranego hotelu na które składają się:

regulamin pracy, przepisy porządkowe hotelu, opis stanowiska pracy pracownika
gospodarczego, ustal zakres prac gospodarczych na terenie obiektu hotelowego, a następnie
wykonaj plan prac codziennych, wykonywanych raz w tygodniu oraz prac okresowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z dokumentami wewnętrznymi hotelu: regulaminem pracy, przepisami
porządkowymi hotelu, opisem stanowiska pracy pracownika gospodarczego,

2)

ustalić zakres prac gospodarczych,

3)

sporządzić zestawienie prac wykonywanych codziennie, raz w tygodniu i okresowo na
terenie obiektu,

4)

sporządzić zestawienie sprzętu i narzędzi do wykonywania prac porządkowych,

5)

sporządzić zestawienie odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej, która będzie
potrzebna na stanowisku pracy,

6)

ustalić jakie środki czystości oraz środki chemiczne stosowane są w wybranym hotelu
(podać nazwy środków oraz nazwę producenta),

7)

przedstawić wyniki swojej pracy na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem,

sporządzanie notatki,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

regulamin pracy,

przepisy porządkowe hotelu,

opis stanowiska pracy pracownika gospodarczego,

ś

rodki czystości oraz środki chemiczne stosowane są w wybranym hotelu,

sprzęt i narzędzia do prac porządkowych,

odzież ochronna i środki ochrony indywidualnej,

przybory do pisania,

arkusze papieru.


Ćwiczenie 5

Wykonaj codzienne prace porządkowe na terenie obiektu hotelowego.

Zwróć uwagę na dobór sprzętu, środków czystości i odzieży roboczej. Zastosuj przepisy

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uzgodnić z przełożonym, zakres prac do wykonania,

2)

zastosować odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej,

3)

przygotować sprzęt,

4)

pobrać potrzebne środki czystości,

5)

przygotować roztwór wodny do mycia powierzchni, wykorzystując środki czystości we
właściwym stężeniu – zgodnie z zaleceniami producenta,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6)

wykonać prace porządkowe zgodnie z harmonogramem, właściwą organizacją pracy
z zachowaniem przepisów bhp i ppoż,

7)

w przypadku wątpliwości konsultować się z przełożonym,

8)

dokonać bieżącej konserwacji używanego sprzętu zgodnie z wytycznymi,

9)

zgłosić zakończenie pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

ś

rodki czystości oraz środki chemiczne stosowane są w wybranym hotelu,

sprzęt i narzędzia do prac porządkowych,

odzież ochronna i środki ochrony indywidualnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2.

Sprzęt i narzędzia do prostych napraw i konserwacji
wyposażenia na terenie obiektu hotelowego


5.2.1. Ćwiczenia

Wykonaj naprawę w obrębie instalacji wodnej – udrożnij odpływ zatkanej umywalki.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

założyć odzież roboczą,

2)

rozpoznać awarię,

3)

przygotować stanowisko pracy: sprzęt do przepychania zlewów, środki chemiczne,

4)

przystąpić do pracy zgodnie z zasadami organizacji pracy i przepisami bhp.,

5)

otwór przelewowy zatkać szmatką,

6)

nasadzić półkulę gumową na otwór odpływowy i rozpocząć pompowanie,

7)

spłukać przelew obficie wodą, po usunięciu zatkania,

8)

zabezpieczyć sprzęt i posprzątać miejsce pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

odzież robocza,

przyrząd do przepychania zlewów

szmatka,

ś

rodek czyszczący.


Ćwiczenie 2

Usuń ślady korozji na ogrodzeniu przy pomocy szlifierki z tarczą ścierną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

założyć odzież ochronną,

2)

ocenić stan ogrodzenia,

3)

zorganizować stanowisko: przygotować sprzęt i narzędzia do pracy,

4)

wyczyścić drucianą szczotką skorodowany fragment ogrodzenia,

5)

przystąpić do usuwania rdzy sposobem mechanicznym – szlifować ścierniwem na płótnie
szlifierką z tarczą ścierną,

6)

dokonać bieżącej konserwacji sprzętu i posprzątać stanowisko pracy,

7)

zgłosić pracę do oceny.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

druciana szczotka,

odzież robocza,

instrukcja obsługi szlifierki,

papier ścierny,

szlifierka z tarczą ścierną.


Ćwiczenie 3

Pomaluj ręcznie, za pomocą pędzla, farbą do metalu ogrodzenie przygotowane do

malowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zaplanować poszczególne etapy pracy związane z pomalowanie ogrodzenia,

2)

założyć odzież ochronną,

3)

przygotować sprzęt i narzędzia do pracy – pędzel okrągły, farba antykorozyjna, emalia
ogólnego stosowania,

4)

wykonać zaplanowane czynności: nałożyć pędzlem farbę antykorozyjną,

5)

umyć narzędzia stosując zalecane przez producenta środki do zmywania danego typu
farby,

6)

posprzątać stanowisko pracy,

7)

zgłosić pracę do oceny,

8)

po 24 godzinach zgodnie z planem i organizacją przystąpić do dalszych czynności,

9)

wykonać nanoszenia kolejnych dwóch warstw w odstępach 24 godzin,

10)

zgłosić całość prac do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

pędzel okrągły,

farba antykorozyjna,

emalia ogólnego stosowania,

rozcieńczalnik do farby.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3.

Konserwacja i drobne naprawy sprzętu i urządzeń
rekreacyjnych oraz sprzętu turystycznego


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj wymiany opony rowerowej na kole przednim roweru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

założyć odzież ochronną,

2)

przygotować stanowisko pracy: przygotować sprzęt i narzędzia,

3)

ustawić rower na stojaku, odciążając przednie koło,

4)

używając kluczy oczkowych odkręcić nakrętki mocujące koło do widelca,

5)

zdjąć koło z widelca,

6)

wypuścić powietrze z dętki odkręcając wentyl,

7)

przy użyciu łyżek zdjąć oponę z obręczy koła,

8)

w odwrotnej kolejności do demontażu, zamontować nową oponę,

9)

napompować koło,

10)

sprawdzić szczelność koła i zaworu,

11)

zabezpieczyć sprzęt, narzędzia i uporządkować miejsce pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

klucz oczkowy 2 szt.,

łyżka do zdejmowania opony,

rower,

stojak do podparcia roweru,

opona,

odzież ochronna.


Ćwiczenie 2

Dokonaj wymiany szczebli oparcia i siedziska przy huśtawce łańcuchowej na placu

zabaw położonym przy hotelu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

założyć odzież ochronną,

2)

pobrać potrzebne do naprawy materiały z magazynu (nowe szczeble),

3)

pobrać narzędzia do pracy,

4)

dokonać demontażu uszkodzonych elementów,

5)

zamontować nowe szczeble,

6)

zabezpieczyć sprzęt, uporządkować miejsce pracy,

7)

zgłosić pracę do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

drewniane szczeble do huśtawki,

klucze płaskie,

ś

ruby, nakrętki, podkładki.


Ćwiczenie 3

Wykonaj wiosenne prace porządkowe na tarasie wykonanym z piaskowca.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

założyć odzież ochronną, zgromadzić sprzęt, narzędzia i środki chemiczne,

2)

zamieść powierzchnię tarasu,

3)

wyszorować powierzchnię tarasu za pomocą szczotki i roztworu wodnego,

4)

spłukać powierzchnie tarasu za pomocą myjki ciśnieniowej,

5)

poddać bieżącej konserwacji użytkowany sprzęt, zabezpieczyć go,

6)

zgłosić pracę do oceny.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

szczotka do zamiatania,

krótkie szczotki do szorowania,

woda ze środkiem myjącym,

myjka ciśnieniowa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4.

Transport na terenie hotelowym


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj prace pomocnicze związane z transportem towarów do magazynu za pomocą

wózków platformowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uczestniczyć w pracach związanych z rozładunkiem surowców dostarczonych do
gastronomii hotelowej, celem przetransportowania ich do magazynów,

2)

przenieść skrzynki z platformy samochodu dostawczego na wózek platformowy,

3)

zwrócić uwagę na postawę ciała, podczas przenoszenia towaru,

4)

zwrócić uwagę na zabezpieczenie wózka za pomocą hamulca,

5)

zwrócić uwagę na ciężar towaru pakowanego na wózek, by nie przekraczał jego
nośności,

6)

przewieźć bezpiecznie towar do magazynu,

7)

rozładować wózek w miejscu wskazanym przez magazyniera,

8)

uporządkować drobny sprzęt i stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

wózek platformowy,

odzież ochronna.


Ćwiczenie 2

Wykonaj prace pomocnicze związane z transportem bagażu gości za pomocą wózków

hotelowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wypakować bagaż gościa z bagażnika jego samochodu, celem przetransportowania go do
pokoju gościa,

2)

przenieść bagaż na wózek hotelowy,

3)

zwrócić uwagę na postawę ciała, podczas przenoszenia bagażu,

4)

zwrócić uwagę na zabezpieczenie wózka za pomocą hamulca,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5)

zwrócić uwagę na ciężar bagażu pakowanego na wózek, by nie przekraczał jego
nośności,

6)

przewieźć bezpiecznie bagaż do pokoju gościa,

7)

w pokoju postawić bagaż na bagażniku,

8)

uporządkować drobny sprzęt i stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru formatu A4,

arkusz do ćwiczenia,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Dokonaj przeglądu wózka bagażowego po całym dniu pracy, a następnie wymyj jego

elementy.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać przeglądu wózka, abyś mógł stwierdzić, że nie ma uszkodzeń,

2)

ocenić stopień zabrudzenia,

3)

przygotować ścierkę i roztwór wodny zawierający środek myjący,

4)

umyć poszczególne elementy wózka,

5)

przetrzeć suchą ścierką,

6)

wypolerować elementy zewnętrzne,

7)

uporządkować drobny sprzęt i stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

wózek do transportu bagaży,

odzież ochronna,

ś

cierka, wiadro, środek myjący,

ś

cierka sucha.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.5.

Segregowanie i usuwanie odpadów stałych


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wymień sposoby porządkowania dużej ilości nagromadzonej makulatury w hotelu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uzyskać informacje na temat zasad postępowania z makulaturą w hotelu,

2)

dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt skupu makulatury,

3)

dowiedzieć się gdzie trafia makulatura z punktu skupu,

4)

zapoznać się z pojęciem recyklingu,

5)

przygotować krotki referat dotyczący znaczenia recyklingu makulatury.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru,

przybory do pisania,

komputer z podłączeniem do Internetu,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Z pilotów do telewizorów wyjęto zużyte baterie, określ właściwy sposób postępowania

z nimi zgodny z zasadami ochrony środowiska.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uzyskać informacje na temat zasad postępowania ze zużytymi bateriami w hotelu,

2)

dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt zbiórki baterii,

3)

dowiedzieć się gdzie trafiają zużyte baterie,

4)

pozyskać informacje dające odpowiedź na pytanie: dlaczego zużyte baterie należą do
odpadów niebezpiecznych?,

5)

przygotować wypowiedź na powyższy temat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

sporządzanie notatki,

dyskusja dydaktyczna,

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru,

przybory do pisania,

komputer z podłączeniem do Internetu,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 3

Pokojowe stwierdziły, że w dwóch pokojach po wyjeździe gości pozostały resztki

przeterminowanych leków. Określ właściwy sposób postępowania z nimi zgodny z zasadami
ochrony środowiska.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

uzyskać informacje na temat zasad postępowania z przeterminowanymi lekami,

2)

dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt zbiórki przeterminowanych leków,

3)

dowiedzieć się gdzie trafiają takie leki,

4)

pozyskać informacje dające odpowiedź na pytanie: dlaczego przeterminowane leki należą
do odpadów niebezpiecznych?,

5)

przygotować wypowiedź na powyższy temat.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem,

sporządzanie notatki,

dyskusja dydaktyczna.


Ś

rodki dydaktyczne:

przybory do pisania,

poradnik dla ucznia,

komputer z podłączeniem do Internetu,

arkusze papieru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac
gospodarczych na terenie obiektu hotelowego”


Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 7, 8, 9, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. b, 9. d, 10. d, 11. c,
12.
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić zakres codziennych czynności
porządkowych na zewnątrz budynku

B

P

a

2

Wskazać właściwy podmiot odpowiedzialny za
usuwanie oblodzeń z dachów budynków

A

P

c

3

Ustalić podstawowe wyposażenie pracownika
gospodarczego

B

P

d

4

Rozróżnić urządzenie specjalistyczne do
utrzymania porządku

B

P

c

5

Ustalić czynności pracownika po wykonaniu
prac porządkowych

B

P

b

6

Ustalić kolejność czynności czyszczenia
posadzek

B

P

a

7

Wyjaśnić pojęcie „impregnowanie”

C

PP

a

8

Wyjaśnić pojęcie „dyspergent”

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

9

Wyjaśnić pojęcie „outsourcing”

C

PP

d

10 Ustalić możliwości pracy wiertarko-wkrętarki

B

P

d

11

Dobrać rodzaj pędzla do malowania miejsc trudno
dostępnych

B

P

c

12

Określić nazwę pojemnika do nabierania farby
na wałek

A

P

c

13 Określić przeznaczenie taśmy malarskiej

A

P

d

14 Rozróżnić zakres prac konserwacyjnych

A

P

a

15 Rozpoznać przyczynę defektu roweru

B

P

b

16

Określić właściwą postawę ciała przy
transporcie ręcznym

A

P

a

17 Wyjaśnić pojęcie „recykling”

C

PP

b

18 Wskazać przykład odpadu niebezpiecznego

A

PP

c

19

Określić kolorystykę pojemnika na szkło
kolorowe przyjętą przy selektywnej zbiórce
odpadów

B

P

b

20 Określić postępowanie z odpadami roślinnymi

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Do codziennych czynności porządkowych na zewnątrz hotelu należą
a)

zamiatanie parkingów i dróg dojazdowych, chodników, schodów wejściowych,
opróżnianie koszy na śmieci.

b)

tylko opróżnianie koszy na śmieci.

c)

tylko zamiatanie podjazdu i schodów wejściowych.

d)

zamiatanie i mycie ciśnieniowe drogi dojścia do hotelu.


2.

Usuwanie oblodzeń z dachów hotelu należy do czynności wykonywanych przez

a)

straż miejską.

b)

straż pożarną.

c)

pracownika gospodarczego hotelu.

d)

specjalne służby miejskie.


3.

Pełnym wyposażeniem pracownika obsługi hotelowej odpowiedzialnego za utrzymanie
porządku w otoczeniu obiektu jest:

a) komplet sprzętu ręcznego.
b) środki czystości.
c)

komplet sprzętu ręcznego i mechanicznego.

d)

komplet sprzętu ręcznego do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni oraz wózki ze
sprzętem i środkami do sprzątania.


4.

Do specjalistycznych urządzeń utrzymania porządku na zewnątrz obiektu zaliczysz
a)

mop.

b) odkurzacz.
c) zamiatarkę.
d) szczotkę do zamiatania.


5.

Po wykonaniu prac porządkowych obowiązkiem pracownika jest przede wszystkim
a)

pozostawienie sprzętu w bazie pracy grup sprzątających.

b)

upranie brudnych mopów i umycie spryskiwaczy po zużytych detergentach.

c)

umycie ciała i zmiana ubrania na czyste.

d)

dokonanie przeglądu sprzętu.


6.

Bieżące usuwanie zabrudzeń z posadzek zawiera następującą kolejność czynności
a) usunięcie piachu poprzez zamiatanie – wstępne mycie mopem – powtórne mycie

czystym mopem.

b) mycie mopem – przetarcie suchą .ścierką.
c) mycie wstępne mopem – zamiatanie pozostałego piachu.
d) zamiatanie – przetarcie powierzchni wilgotnym mopem.


7.

Impregnowanie kamieni ma na celu
a)

zabezpieczenie przed wnikaniem wody.

b)

usuwanie drobnych zarysowań.

c)

usuwanie drobnych uszkodzeń w wyniku eksploatacji.

d)

utwardzenie powierzchni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

8.

Dyspergenty to
a)

ś

rodki do mycia silnie alkaliczne.

b)

ś

rodki gruntujące i zabezpieczające posadzki o strukturze polimerowej.

c)

ś

rodki do mycia na bazie wosku.

d)

rodzaj środków dezynfekcyjnych.

9.

Outsourcing to
a)

zlecanie swoim pracownikom dodatkowej pracy.

b)

korzystanie z wypożyczonych narzędzi do pracy.

c)

wezwanie pracownika do awarii.

d)

zatrudnianie pracowników z firm zewnętrznych.


10.

Za pomocą wiertarko wkrętarki można wkręcać i wykręcać śruby w
a)

drewnie.

b)

metalu.

c)

tworzywach sztucznych.

d)

zarówno w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych.

11.

Do malowania ścian w miejscach trudno dostępnych użyjesz
a)

pędzla okrągłego.

b)

niewielkiego pędzelka.

c)

pędzla na długim trzonku.

d)

wałka o krótkim włosiu.

12.

Fachowe urządzenie do nabierania farby na wałek nosi nazwę
a)

miska.

b)

wiadro.

c)

kuweta.

d)

puszka.

13.

Ościeżnice i ramy okienne zabezpieczysz przed malowaniem
a)

folią.

b)

papierem.

c)

tekturą.

d)

taśmą malarską

14.

Konserwacja to
a)

zbiór działań pozwalający na utrzymanie danego elementu urządzenia w określonym
stanie.

b)

przywrócenie wartości użytkowej urządzenia.

c)

sprawdzenie stanu technicznego urządzenia bez dokonywania jego rozbiórki.

d)

naprawa niektórych zużytych części połączona z częściową rozbiórka urządzenia.

15.

Jeżeli stwierdzisz po uruchomieniu prądnicy w rowerze brak oświetlenia, to przyczyną
defektu na pewno nie jest
a)

zużyta żarówka.

b)

zerwana linka hamulcowa.

c)

awaria połączenia przewodów elektrycznych.

d)

brak kontaktu miedzy masą roweru a prądnicą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

16.

Właściwa postawa ciała przy transporcie ręcznym to
a)

stopy szeroko rozstawione, kręgosłup wyprostowany, nogi lekko zgięte.

b)

stopy złączone, kręgosłup wyprostowany .

c)

stopy złączone, kręgosłup zgięty, nogi zgięte.

d)

stopy rozstawione, kręgosłup zgięty nogi wyprostowane.

17.

Recykling to
a)

selektywna zbiórka odpadów.

b)

przetwarzanie odpadów.

c)

niszczenie odpadów.

d)

rozpad biologiczny odpadów.

18.

Do odpadów niebezpiecznych zaliczysz
a)

szkło.

b)

gorący popiół.

c)

zużyte baterie

d)

odpady wielkogabarytowe.

19.

Przy selektywnej zbiórce odpadów szkło kolorowe gromadzimy w pojemnikach
o kolorze

a)

białym.

b)

zielonym.

c)

ż

ółtym.

d)

czerwonym.


20.

Odpady roślinne powstałe na terenie obiektu hotelowego należy
a)

kompostować.

b)

gromadzić w pojemnikach na odpady,

c)

gromadzić w kompaktorach workowych.

d)

spalić.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................


Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu hotelowego

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY

W zadaniu typu „próba pracy” – uczniowie wykonują zadanie na stanowiskach pracy na

terenie obiektu hotelowego.

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia podczas realizacji programu jednostki modułowej

„Wykonywanie prac gospodarczych na terenie obiektu hotelowego” można przewidzieć
zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce.

Zadanie zostało tak skonstruowane, aby można było zbadać czynności ucznia w czterech

obszarach: planowanie, organizowanie, wykonanie i prezentowanie. Zadaniem nauczyciela
jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym czasie wykonanie
zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko do pracy na terenie obiektu
hotelowego, z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie zadania.
Próbę pracy przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego
pracę. Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie.

Ocenianie:
niedostateczny:

do 7 pkt.

dopuszczający

8–9 pkt.

dostateczny

10–11 pkt.

dobry

12–13 pkt.

bardzo dobry

od 14 pkt

Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy:

Wyposażenie na stanowisku

Ilość

szczotka do zamiatania

1

mopy

2

szufelka

1

kosz na śmieci

1

wózek serwisowy

1

preparat do mycia w butelce ze spryskiwaczem

1

odzież ochronna

1


Informacja dla ucznia
1.

Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.

2.

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.

3.

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposażeniem. Masz na to 20 minut.

4.

Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut).
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie
przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i może w takim przypadku przerwać
wykonywanie zadania.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Zadanie
Wykonaj następujące prace: bieżące usunięcie zabrudzeń luźnych oraz szybkie
zmywanie powierzchni gresu wysokopolerowanego (ok. 35 m

2

) przed wejściem do hotelu

w okresie letnim.

Na wykonanie zadania masz 45 minut.

Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1.

Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania,

2.

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:

a)

wykaz niezbędnych narzędzi,

b)

czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania.

3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy;

a)

zgromadź na stanowisku pracy narzędzia, niezbędne do wykonania zadania,

b)

sprawdź stan narzędzi, którymi będziesz się posługiwał w czasie wykonywania
zadania,

c)

dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania
zadania.

4)

Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy
i ochrony przeciwpożarowej.

5)

Po zakończeniu pracy oczyść teren do prezentacji wykonanego zadania.

6)

Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji.

7)

Podczas prezentacji:

a)

omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia,

b)

oceń jakość wykonanych przez siebie prac.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Zawód: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej

Symbol cyfrowy zawodu 913[01]

Oznaczenie tematu:........................

Oznaczenia zadania:.......................

PESEL


PLAN DZIAŁANIA


1.

Zapisz czynności związane z przygotowaniem bieżącego sprzątania powierzchni
znajdującej się przed wejściem do hotelu, uwzględniając kolejność ich wykonania;

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
2.

Wykaz narzędzi, niezbędnych do wykonania zadania:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
3.

Wykaz instrukcji niezbędnych do wykonania zadania:

.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Zadanie praktyczne:
Wykonaj następujące prace: bieżące usunięcie zabrudzeń luźnych oraz szybkie
zmywanie powierzchni gresu wysokopolerowanego (ok. 35 m

2

) przed wejściem do hotelu

w okresie letnim.

Czas wykonanie zadania wynosi 120 minut.

Obszar standardu

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA

Liczba

pkt.
0–1

Czynność 1: Sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi ogrodniczych
i materiałów pomocniczych

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zapisał co najmniej:

szczotkę do zamiatania,

2 mopy,

wózek serwisowy,

preparat do mycia w butelce ze spryskiwaczem,

odzież ochronna.

Czynność

2:

Zapisanie

kolejnych

czynności

związanych

z koszeniem trawnika

P

L

A

N

O

W

A

N

IE


Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 5
z następujących czynności:

pobranie niezbędnych narzędzi,

pobranie niezbędnych środków do mycia,

dobór odpowiedniej odzieży ochronnej,

przygotowanie

na

zapleczu

roztworu

preparatu

wodnego

w pojemniku wózka serwisowego,

przystąpienie do zamiatania – za pomocą szczotki do zamiatania –
usuwamy piach,

usunięcie piachu ze zmiotki do kosza,

zanurzenie mopa w roztworze do mycia i usunięcie nadmiaru preparatu za
pomocą prasy

usuwanie zanieczyszczeń pół wilgotnym mopem,

wstawienie używanego mopa do pojemnika, po wstępnym umyciu
powierzchni,

ponowne zmywanie powierzchni czystym mopem,

przemieszczenie się na zaplecze,

płukanie mopa, wyciśnięcie, pozostawienie w prasie.

Suma punktów w obszarze I Planowanie

Czynność 3: Zgromadzenie niezbędnych narzędzi

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przygotował co najmniej:

szczotkę do zamiatania,

2 mopy,

wózek serwisowy,

preparat do mycia w butelce ze spryskiwaczem,

odzież ochronna,

Czynność 4: Pobranie niezbędnych narzędzi i środków do mycia

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń pobrał niezbędne narzędzia i środki do
mycia

Czynność 5: Dobranie odzieży wymaganej do bezpiecznego wykonania
zadania.

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń założył odzież ochronną

Suma punktów w obszarze II Organizowanie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Czynność 6: Przygotowanie na zapleczu roztworu wodnego w pojemniku wózka
serwisowego

Kryterium wykonania: 1 pkt- jeżeli uczeń przygotował na zapleczu roztwór
wodny z preparatem myjącym, w pojemniku wózka serwisowego

Czynność 7: Przystąpienie do zamiatania – za pomocą szczotki do zamiatania –
usuwamy piach

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń przystąpił do zamiatania – za pomocą
szczotki do zamiatania – usunął piach

Czynność 8: Usunięcie piachu ze zmiotki do kosza

Kryterium wykonania: 1 pkt- jeżeli uczeń usunął piach ze zmiotki do kosza

Czynność 9: Zanurzenie mopa w roztworze do mycia i usunięcie nadmiaru
preparatu za pomocą prasy

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zanurzył mop
w roztworze do mycia i usunął nadmiar preparatu za pomocą prasy

Czynność 10: Usuwanie zanieczyszczeń pół wilgotnym mopem

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń usuwa zanieczyszczenia powierzchni
pół wilgotnym mopem


Czynność 11: Wstawienie używanego mopa do pojemnika, po wstępnym umyciu
powierzchni

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zmienia mop na czysty

Czynność 12: Ponowne zmywanie powierzchni czystym mopem

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ponownie zmywa powierzchnię
czystym mopem


Czynność 13: Przemieszczenie się na zaplecze

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń zabiera wszystkie narzędzia i wynosi
je na zaplecze

Czynność 14: Płukanie mopa, wyciśnięcie, pozostawienie w prasie

W

Y

K

O

N

A

N

IE

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń płuka mop, wyciska, pozostawia
w prasie

Suma punktów w obszarze III Wykonywanie

Czynność15: Uzasadnienie sposobu wykonania sprzątania

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń uzasadnił:

sposób przygotowania do sprzątania,

sposób wykonania kolejnych czynności,

konieczność wykorzystania przygotowanych narzędzi.

Czynność16: Ocena jakości wykonanego sprzątania

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeżeli uczeń ocenił jakość wykonanego sprzątania,
odnosząc się do wyznaczonych parametrów.

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

RAZEM


Czynność wykonana – 1 pkt.,
Czynność niewykonana – 0 pkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1.

Błądek Z.: Hotele – programowanie, projektowanie i wyposażenie. Wydawnictwo
ALBUS, Poznań 2002

2.

Salamonowicz R.:„Czyste wejście to czysty obiekt” Hotel Polska, listopad 2007, s. 26–27

3.

Grzesińska W.: „Gastro-pojazdy”. Przegląd gastronomiczny nr 1/2006, s. 6

4.

Katalog produktów dla hoteli. Instytut Rynku Hotelarskiego, Październik 2007

5.

Oparka S., Nowicka T.: Organizacja i technika pracy w hotelarstwie. Cz. I.
Wydawnictwo MARIA, Polanica Zdrój 2001

6.

Praca zbiorowa: Organizacja pracy w hotelarstwie. UKFiT, Warszawa 1999

7.

Witkowski

Cz.:

Kierowanie

przedsiębiorstwem

hotelarskim.

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna, Warszawa 2000

8.

http://muratordom.pl

9.

http://www.electrocar.pl

10.

http://www.horecaserwis.pl

11.

http://www.labrosse.neostrada.pl

12.

http://www.unior.pl

13.

http://www.kolarstwo.info

14.

http://www.budujemydom.pl

15.

http://www.wamech.pl

16.

http://www.zwiadowca.pl

17.

http://www.chemitech.com.pl

18.

http://www.hotelserwis.com.pl

19.

http://www.hotelowe.pl

20.

http://www.wanzl.pl

21.

http://www.orwak.com.pl


Czasopisma:

Przegląd Gastronomiczny

Hotelarz

Hotel Polska


Literatura metodyczna
1.

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2001

2.

Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP SA, Warszawa 1999

3.

Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „śAK”,
Warszawa 2003

4.

Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II,
Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 1999

