pracownik pomocniczy obslugi hotelowej 913[01] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Iwona Ziemnicka




Organizowanie pracy w obiektach hotelowych
913[01].Z1.02






Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Anna Pilch-Szatanik
mgr Barbara Siarkowska



Opracowanie redakcyjne:
mgr Iwona Ziemnicka



Konsultacja:
dr inż. Marek Krzemiński










Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].Z1.02
„Organizowanie pracy w obiektach hotelowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zasady organizacji pracy

5.1.1. Ćwiczenia

11
11

5.2. Specyfika pracy w obiektach noclegowych

5.2.1. Ćwiczenia

16
16

5.3. Dobór narzędzi, sprzętu i odpowiedzialność materialna pracowników

5.3.1. Ćwiczenia

18
18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej. W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia oraz wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien nabyć podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji programu jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest

Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie
z poradnika do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaka uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem.

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
Szczególnie ważna jest rola nauczyciela, gdyż od jego postawy, sposobu prowadzenia
zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie zainteresowany
materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności
założonych w programie jednostki modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy” Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując program jednostki modułowej powinien
zwracać uwagę na predyspozycje ucznia. ocenić, uzdolnienia manualne umiejętność
rozwiązywania problemów,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić
również podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego tę jednostkę
modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do uzyskania
punktów (O lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów.
Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

wykład informacyjny,

dyskusja dydaktyczna,

pokaz z objaśnieniem,

pokaz z instruktażem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych i innych.












Schemat układu jednostek modułowych

913[01].Z1

Prace w obiektach hotelowych

913[01].Z1.03

Posługiwanie się sprzętem

i urządzeniami do prac

pomocniczych

913[01].Z1.04

Wykonywanie prac porządkowych

w pomieszczeniach hotelowych

913[01].Z1.02

Organizowanie pracy

w obiektach hotelowych

913[01].Z1.01

Charakteryzowanie działalności

hotelarskiej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami dotyczącymi hotelarstwa,

rozróżniać obiekty hotelarskie,

określać typy jednostek mieszkalnych,

rozróżniać piony funkcjonalne w określonych obiektach hotelarskich,

rozróżniać pomieszczenia ogólnodostępne w obiektach hotelarskich,

rozpoznawać elementy wyposażenia jednostek mieszkalnych,

określać różnice między wyposażeniem standardowej jednostki mieszkalnej i jednostki
dostosowanej do potrzeb gości niepełnosprawnych w obiekcie hotelarskim,

rozróżniać rodzaje usług hotelarskich,

wykorzystywać dostępne źródła informacji wspomagające pracę,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:

określić strukturę organizacyjną zakładu hotelarskiego,

określić strukturę organizacyjną hotelowego działu gastronomicznego,

określić zadania i obowiązki pracownika pomocniczego obsługi hotelowej,

określić zasady doboru narzędzi, sprzętu i innych materiałów do prac wykonywanych
w obiekcie hotelowym,

określić czynniki decydujące o prawidłowej organizacji pracy,

określić skutki niewłaściwej organizacji pracy,

podjąć współpracę w zespole,

określić zasady odpowiedzialności materialnej pracowników,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………...…...................

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]

Moduł:

Prace w obiektach hotelowych 913[01].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie

pracy

w

obiektach

noclegowych

913[01].Z1.03

Temat: Struktura organizacyjna działu gastronomicznego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności tworzenia schematu struktury organizacyjnej

gastronomii hotelowej oraz zapoznanie się z zakresem obowiązków na
poszczególnych stanowiskach.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić stanowiska pracy działu gastronomicznego w hotelu,

określić zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach,

określić zależności służbowe,

określić predyspozycje do wykonywania zawodu na poszczególnych stanowiskach.


Metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze i foliogramy przedstawiające schemat organizacyjny działu gastronomii
hotelowej,

duże arkusze papieru,

podręcznik dla ucznia.


Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, zawieszenie plansz lub

przygotowanie foliogramów, sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Podanie tematu i omówienie celów zajęć.
3. Prezentacja foliogramów z objaśnieniem (albo omówienie plansz).

Nauczyciel omawia strukturę organizacyjną gastronomii hotelowej w oparciu
o przykładowy schemat. Ważne jest, aby uczniowie zapamiętali, że liczba stanowisk
pracy w dziale gastronomicznym oraz zależności służbowe zależą od wielkości
i standardu hotelu. Przy omawianiu schematu warto od razu scharakteryzować zakres
obowiązków pracowników.

4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczeń.
5. Realizacja tematu:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Nauczyciel rozkłada pocięte kartki z nazwami stanowiskami pracy w dziale
gastronomicznym.

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe i wybiera przedstawiciela każdej
grupy.

Przedstawiciel grupy losuje kartkę z nazwą stanowiska.

Uczniowie w grupach dla danego pracownika muszą opracować:
a)

streszczenie – skrócony opis stanowiska pracy, czyli podstawowe informacje
opisujące działania pracownika na stanowisku;

b)

wykaz obowiązków i zakres odpowiedzialności pracowników – należy
uwzględnić wszystkie obowiązki, wszystkie czynności, jakie pracownik
wykonuje w swojej pracy;

c)

wymagania kwalifikacyjne i osobiste dotyczące pracowników działu
gastronomicznego, w tym wykształcenie, doświadczenie, predyspozycje (czyli
cechy konieczne do pracy na danym stanowisku np. łatwość nawiązywania
kontaktu);

d)

listę stanowisk pracy bezpośrednich przełożonych oraz podwładnych, nazwy
komórek

współpracujących

(zależność

służbowa,

relacje

z

innymi

stanowiskami);

e)

określić w przybliżeniu czas, który pracownik poświęca na wykonanie
określonych czynności, rodzaj pozycji (np. praca stojąca), zakres
podejmowania samodzielnych decyzji, ewentualne trudne warunki pracy;

f)

wykaz wymagań natury fizycznej i wyglądu zewnętrznego pracownika działu
gastronomicznego (zasady ubioru, makijażu, biżuterii).

Nauczyciel przez cały czas trwania ćwiczenia ukierunkowuje pracę uczniów.

6. Po zakończeniu ćwiczenia przedstawiciele grup prezentują opis stanowiska pracy i na

dużej planszy tworzą strukturę organizacyjną działu gastronomii.


Zakończenie zajęć
1. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie dokonują analizy schematu organizacyjnego

gastronomii hotelowej.

2. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego zadania i wyciąga wnioski.
3. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Załącznik 1 do scenariusza zajęć.
Tematyka ćwiczeń

KIEROWNIK GASTRONOMII

SZEF KUCHNI

KIEROWNIK SALI

KUCHARZ

KELNER

CUKIERNIK

BARMAN

BUFETOWA

SOMMELIER

BLOKIERKA

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………………….....................….

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]

Moduł:

Prace w obiektach hotelowych 913[01].Z1

Jednostka modułowa:

Organizowanie

pracy

w

obiektach

noclegowych

913[01].Z1.03

Temat: Odpowiedzialność materialna pracowników.

Cel ogólny: Określenie zasad odpowiedzialności materialnej pracowników.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić rodzaje odpowiedzialności i winy,

określić wysokość odszkodowania za wyrządzoną szkodę,

wyjaśnić pojęcie mienia powierzonego pracownikowi,

określić zasady wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie,

wymienić elementy umowy o współodpowiedzialności materialnej,

określić zasady odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Czas: 3 godziny dyaktyczne.

Środki dydaktyczne

Kodeks Pracy,

podręcznik dla ucznia,

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,

pytania prowadzące,

papier formatu A4,

pisaki.


Zadanie dla ucznia

Jesteś pracownikiem pomocniczym obsługi hotelowej. Ustal swoją odpowiedzialność

materialną jako pracownika służby pięter podając przykłady.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I Informacje
Pytania prowadzące:

1. Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby pracownik poniósł odpowiedzialność za swoje

działanie?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

2. Jakie są rodzaje odpowiedzialności za szkodę?
3. Jakie są rodzaje winy?
4. Jakie są sposoby wyliczania wysokości odszkodowania za szkodę?
5. Co jest mieniem powierzonym pracownikowi?
6. W jakiej wysokości pracownik odpowiada za powierzone mienie?
7. W jakich sytuacjach ma miejsce wspólna odpowiedzialność za powierzone mienie?
8. Co jest podstawą łącznego powierzenia mienia?
9. Co zawiera umowa o wspólnej odpowiedzialności pracowników?
10. Kto może wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności?
11. Jaka jest odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej?

Faza II Planowanie

Uczniowie określają:

1. Jakie czynności wykonuje pokojowa?
2. Jakiego rodzaju odpowiedzialność dotyczy pokojowej?

Faza III Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach na podstawie zakresu obowiązków pokojowej ustalają

rodzaje odpowiedzialności pokojowej.

2. Uczniowie ustalają co będzie mieniem powierzonym pokojowej.
3. Uczniowie określają wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone w trakcie

wykonywania pracy przez pokojową.

4. Uczniowie ustalają przykładowe sytuacje do każdego rodzaju odpowiedzialności.
5. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV Wykonanie
1. Uczniowie opisują co stanowi mienie powierzone pokojowej.
2. Uczniowie do każdego rodzaju odpowiedzialności podają przykładową sytuację z hotelu,

a następnie wysokość odszkodowania i zakres odpowiedzialności materialnej pokojowej.


Faza V Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność ustalonej odpowiedzialności materialnej

pokojowej.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela wspólnie zapisują zakres odpowiedzialności

materialnej pokojowej.


Faza VI Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Zasady organizacji pracy


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź schemat organizacyjny wybranego hotelu w Twoim regionie.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na dopasowanie schematu
organizacyjnego do wielkości hotelu.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze schematem organizacyjnym przedstawionym na lekcji,
2) zgromadzić informacje na temat hoteli w twoim regionie,
3) dowiedzieć się ile osób zatrudnia dany hotel,
4) dowiedzieć się jakie stanowiska występują w tym hotelu,
5) narysować strukturę organizacyjną hotelu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

informatory o hotelach w regionie,

arkusze papieru A3,

flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Spośród niżej wymienionych cech wypisz cechy te właściwe dla kierownika służby

pięter, inspektora i pokojowej. Wymień cechy powtarzające się na wszystkich trzech
stanowiskach.

Przyjemny wygląd, nienaganne wychowanie, precyzyjny sposób wyrażania myśli,

intuicja, autorytet, opanowanie, uprzejmość, komunikatywność, miły wygląd, ruchliwość,
sympatyczny wyraz twarzy, fachowość w wykonywanym zawodzie, znajomość zwyczajów
i obyczajów, znajomość języków obcych, znakomita pamięć, znajomość reguł postępowania,
umiejętność

sprawiedliwego

oceniania

pracy

innych,

energiczność,

dokładność,

wytrzymałość fizyczna, dobry smak w rozmieszczaniu i doborze mebli i dekoracji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału Materiał
nauczania z Poradnika dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne dla
pracowników służby pięter.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zakresem obowiązków pracowników służby pięter,
2) dokonać dokładnej analizy wymienionych cech,
3) dopasować cechy charakterystyczne dla każdego z wymienionych pracowników,
4) wypisać cechy wspólne,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartka do przyporządkowania cech poszczególnym pracownikom,

długopis,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Przedstaw zakres obowiązków kierownika sali.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału Materiał nauczania z poradnika dla ucznia.
Należy zwrócić uwagę na obowiązki charakteryzujące stanowisko kierownika sali.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi obowiązków kierownika sali,
2) wypisać obowiązki kierownika na pojedynczych kartkach,
3) przykleić swoje propozycje na arkusz zbiorczy,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać analizy prac wszystkich grup.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

małe kartki samoprzylepne,

arkusz zbiorczy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wybierz trzy stanowiska pracy w dziale gastronomii hotelowej. Do każdego stanowiska

wypisz predyspozycje i cechy osobowości, jakie ta osoba powinna posiadać.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na konieczne predyspozycje dla danego
stanowiska pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zakresem obowiązków pracowników gastronomii hotelowej,
2) wymienić trzech pracowników tego działu,
3) dokonać dokładnej analizy obowiązków poszczególnych pracowników,
4) wypisać predyspozycje i cechy osobowości, jakie każdy z wymienionych pracowników

powinien posiadać,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

tekstu przewodniego,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

czysta kartka,

długopis,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 5

Dokonaj analizy skutków niewłaściwej organizacji pracy, zaproponuj rozwiązanie

problemu na podstawie opisu określonej sytuacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami organizacji pracy oraz współdziałania w zespole,
2) wylosować kartkę z opisem sytuacji,
3) dokonać analizy przedstawionej sytuacji,
4) zaproponować rozwiązanie problemu,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

inscenizacja,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartki z opisem sytuacji,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

Gość hotelowy zajmował pokój przez 10 dni i przebywał w nim codziennie do godziny
17.00, a następnie wychodził do pracy. Po kilku dniach skarżył się, że przez kilka dni jego
pokój nie był sprzątany. Pokojowa twierdziła, że nie miała dostępu do pokoju i dlatego go
nie posprzątała. Czy gość słusznie złożył skargę? Odpowiedź uzasadnij.

Pokojowa upewniwszy się, że klucz od pokoju znajduje się w recepcji weszła do pokoju aby
go sprzątnąć i zastała w nim niespodziewanie mężczyznę leżącego w łóżku. Przeprosiła go
wycofała się szybko. Gość mimo to żalił się na pokojową za zakłócanie mu spokoju. Był to
pokój dwuosobowy. Czy gość miał rację? Odpowiedź uzasadnij.

Szef, w twojej obecności, agresywnie odniósł się do jednego z pracowników, a następnie
zamknął się w swoim gabinecie. Pracownik skarży się na niego do ciebie, wspomina inne
doznane krzywdy. Co robisz w takiej sytuacji?

Koleżanka prosi cię o pomoc w rozwiązaniu zadawnionego konfliktu z jednym z kolegów.
Najpierw były tylko sprzeczki. Z czasem kłótnie powtarzały się coraz częściej, trwały dłużej
i dotyczyły wielu spraw. Od tygodnia oboje nie mogą na siebie patrzeć. Koleżanka nie chce,
aby doszło do jeszcze większego kryzysu, tym bardziej, że większość zadań wykonuje
wspólnie z kolegą. Co robisz?






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zaproponuj dokończenie rozmowy kierownika służby pięter z pokojową podczas kontroli
posprzątanych pokoi (K – kierownik, P – pokojowa)
K: Łóżko jest zwykle niedokładnie pościelone. Czy nigdy nie może Pani posprzątać tak,
żebym nie miał uwag. Proszę kupić sobie nowe okulary, wtedy na pewno dostrzeże Panie
wszystkie śmieci.
P:
………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
K: Być może ma Pani rację, ale następnym razem proszę bez takich aroganckich uwag!
Proszę pamiętać, do kogo Pani mówi!
P:
………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Zaproponuj dokończenie rozmowy kelnera z gościem w takcie składania zamówienia.
(K – kelner, G – gość)
G: Mm nadzieję, że uczyli Pana ostrożnie podawać obiad. Ostatnim razem talerz z moim
obiadem wylądował na mojej marynarce.
K:
………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
G: Dobrze, dobrze, znam te wasze gładkie słówka. Niech Pan lepiej zaraz przyniesie mi
obiad, bo nie dostatnie Pan napiwku, na który z pewnością Pan liczy.
K:
………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Specyfika pracy w obiektach noclegowych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dopasuj rodzaj obiektu noclegowego do opisu specyfiki pracy w tym obiekcie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na specyfikę
pracy w opisanym obiekcie noclegowym. Nauczyciel powinien omówić technikę wykonania
ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze specyfiką pracy w różnych obiektach noclegowych,
2) dokonać dokładnej analizy i wybrać cechy charakterystyczne każdego obiektu,
3) wylosować trzy kartki z opisem,
4) rozpoznać rodzaje obiektów noclegowych opisanych na wylosowanych kartkach i dobrać

do niego opis,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartki z opisem specyfiki pracy w poszczególnych obiektach noclegowych,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Sporządź listę zadań pracownika pomocniczego obsługi hotelowej, które Twoim zdaniem

wykonywane są w każdym obiekcie noclegowym. Uzasadnij wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze specyfiką pracy w różnych obiektach noclegowych,
2) zapoznać się z zakresem obowiązków pracownika pomocniczego obsługi hotelowej,
3) dokonać dokładnej analizy i wybrać cechy charakterystyczne każdego obiektu,
4) wypisać zadania, które są charakterystyczne dla danego obiektu,
5) wybrać wspólne zadania,
6) uzasadnić swój wybór.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja dydaktyczna,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kartka,

długopis,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Oceń, czy posiadasz predyspozycje do zawodu pracownika pomocniczego obsługi

hotelowej. Wypisz na kartkach predyspozycje psychiczne i fizyczne jakie powinien posiadać
pracownik, a następnie wybierz te, które posiadasz, a następnie te nad którymi Twoim
zdaniem powinieneś popracować.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na najistotniejsze predyspozycje
psychiczne i fizyczne w tym zawodzie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) na małych kartkach wypisać predyspozycje psychiczne i fizyczne pracownika

pomocniczego obsługi hotelowej,

2) ułożyć kartki w kolejności od najważniejszej,
3) wybrać te, które posiadasz oraz te, które można udoskonalić,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny własnej przydatności do zawodu,
6) zapamiętać te cechy, nad którymi powinieneś popracować.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

duży arkusz papieru,

flamastry w różnych kolorach,

małe kartki samoprzylepne,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3.

Dobór narzędzi, sprzętu i odpowiedzialność materialna
pracowników


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź wykaz sprzętu i środków czystości jakie przydzieliłbyś pokojowej, aby jej

praca była jak najbardziej efektywna? Odpowiedź uzasadnij.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę
na dobór podstawowego sprzętu i środków czystości zgodnie z ich przeznaczeniem.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami doboru sprzętu i środków czystości,
2) dokonać analizy zadań i obowiązków pokojowej,
3) wyszukać w Internecie rodzaje sprzętu i środków czystości stosowanych w hotelach,
4) sporządź listę sprzętu i środków czystości oraz innych materiałów potrzebnych

pokojowej do wykonywania swojej pracy,

5) uzasadnić swój wybór,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

kartka i długopis,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Opisz (po jednym przykładzie) zachowania pracownika hotelu, który wyrządził szkodę

zakładowi swoim postępowaniem w wyniku:

winy umyślnej, gdy działał z zamiarem bezpośrednim,

winy umyślnej, gdy działał z zamiarem ewentualnym,

winy nieumyślnej – powodem jest lekkomyślność,

winy nieumyślnej – powodem jest niedbalstwo.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na dobór sytuacji mających miejsce w hotelu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym odpowiedzialności materialnej

pracowników,

2) dokonać analizy rodzajów winy zgodnie z Kodeksem Pracy,
3) wyszukać w czasopismach branżowych sytuacji z życia hotelu,
4) opisać przykłady zachowań pracownika hotelu, który wyrządził szkodę z winy umyślnej

i nieumyślnej,

5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

czasopisma branżowe: Hotelarz, Doradca Hotelarza, Świat Hoteli,

materiały piśmiennicze,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na podstawie poniższego przykładu określ odpowiedzialność pracownika wobec hotelu

i wobec gościa hotelowego. Jaka będzie wysokość odszkodowania za wyrządzoną szkodę?


Przykład: Pracownica jest zatrudniona w małym hotelu na stanowisku pokojowej na

okres próbny 3 miesięcy. Do jej obowiązków należy m.in. sprzątanie pokoi. W trakcie
odkurzania pokoju zamieszkałego przez gościa hotelowego, przez nieuwagę stłukła cenną
chińską wazę o wartości 20 000 zł, którą gość kupił w antykwariacie i postawił na szafce
w swoim pokoju. Pracownica zarabia miesięcznie 1 150 zł.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania
ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na wysokość odszkodowania za wyrządzoną szkodę.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym odpowiedzialności materialnej

pracowników,

2) określić odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę wobec gościa hotelowego,
3) określić odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę wobec hotelu,
4) ustalić wysokość odszkodowania za wyrządzoną szkodę,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

kalkulator,

materiały piśmiennicze,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Rozpoznaj sytuacje występujące w hotelu, w którym odpowiedzialność pracowników

za powierzone mienie będzie na pewno zbiorowa i przedstaw zakres odpowiedzialności.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Należy zwrócić uwagę na dobór scenek z hotelu.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym odpowiedzialności materialnej

pracowników,

2) dokonać analizy struktury organizacyjnej hotelu,
3) wybrać działy hotelu, gdzie pracownicy wykonują pracę zespołowo,
4) poszukać przykładów w czasopismach branżowych,
5) wskazać sytuacje, gdzie odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie jest

zbiorowa,

6) określić odpowiedzialność pracowników za powierzone im mienie,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Środki dydaktyczne:

poradnik dla ucznia,

czasopisma branżowe: Hotelarz, Doradca Hotelarza, Świat hoteli,

materiały piśmiennicze,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie pracy
w obiektach hotelowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 11, 15, 16, 17, 18 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12. b, 13. d, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zdefiniować pojęcie organizacji pracy

A

P

c

2

Rozpoznać zakres działania podstawowej
komórki w hotelu jaką jest recepcja

A

P

b

3

Zidentyfikować stanowisko pracy służy pięter
na podstawie przykładowego zadania
wykonywanego w pracy

A

P

a

4

Określić usługę room service.

A

P

b

5

Zidentyfikować stanowisko pracy działu
gastronomii na podstawie przykładowego
zadania wykonywanego w pracy

A

P

d

6

Podać znaczenie zasad współpracy w zespole.

B

P

a

7

Rozróżnić sposób postępowania w przypadku
braku możliwości uniknięcia konfliktu

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8

Rozpoznać podstawową usługę świadczoną
w pensjonatach

A

P

d

9

Rozróżnić usługi świadczone w schronisku

B

P

c

10 Rozróżnić obiekty należące do FWP

B

P

a

11

Wyjaśnić sposób wykonywania obowiązków
przez pracownika pomocniczego obsługi
hotelowej

C

PP

c

12

Rozpoznać czynność, która nie należy do
obowiązków pracownika pomocniczego obsługi
hotelowej

A

P

b

13

Zidentyfikować osobę odpowiedzialną za
odpowiedni dobór sprzętu i narzędzi do
wykonywania prac porządkowych

A

P

d

14

Rozróżnić sprzęt i artykuły wielokrotnego
użytku

B

P

a

15

Wyjaśnić, kiedy pracownik poniesie
odpowiedzialność za działanie na szkodę
zakładu

C

PP

c

16 Wyjaśnić pojęcie odpowiedzialności deliktowej

C

PP

a

17

Wyznaczyć wysokość odszkodowania, jaką
poniesie pracownik za wyrządzoną szkodę
z winy umyślnej

C

PP

b

18

Wyznaczyć wysokość odszkodowania za
wyrządzoną szkodę w mieniu powierzonym
pracownikowi

C

PP

c

19

Określić ilość osób, które muszą wyrazić zgodę
na zawarcie umowy o współodpowiedzialności
materialnej

A

P

a

20

Zidentyfikować osobę, która naprawia szkodę
wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Organizacja pracy jest to system złożony z zasad, metod i działań mających na celu

zespolenie przedmiotów i środków pracy oraz wysiłków człowieka zmierzających do
a) osiągnięcia największego zysku.
b) osiągnięcia zadowolenia z pracy.
c) osiągnięcia zamierzonego celu.
d) osiągnięcia harmonii pracy.

2. Recepcja jest komórką, która obsługuje pobyt gościa od chwili otrzymania z komórki

marketingu i sprzedaży informacji o przyjęciu rezerwacji, aż do momentu
a) zameldowania gościa i przydzielenia pokoju.
b) opuszczenia przez gościa terenu hotelu.
c) przyjęcia gościa do hotelu.
d) opuszczenia przez gościa wynajmowanego pokoju.

3. Kontrola sprawności działania wszystkich urządzeń znajdujących się w pokojach

i korytarzach to obowiązek
a) pokojowej.
b) inspektora pięter.
c) kierownika służby pięter.
d) korytarzowego.

4. Do usług gastronomicznych świadczonych w hotelu zalicza się room service czyli

a) podawanie śniadań do pokoi na życzenie gości.
b) podawanie posiłków i napojów do pokoi hotelowych.
c) sprzątanie pokoju na życzenie gości.
d) podawanie napojów na do pokoju na życzenie gości.

5. Nadzór nad produkcją, jakością potraw i napojów sprawuje

a) kucharz.
b) szef kuchni.
c) bufetowy.
d) kierownik zakładu gastronomicznego.

6. Aby współpraca w zespole przebiegała bez zakłóceń ważne jest, aby członkowie zespołu

mieli ustalone zasady, którymi
a) będą się kierowali oraz akceptowali je.
b) będą się kierowali oraz zmieniali je.
c) będą się nimi codziennie witali oraz akceptowali je.
d) będą się nimi codziennie witali oraz zmieniali je.

7. Jeśli konfliktu nie można uniknąć należy postarać się go

a) zauważyć.
b) zminimalizować.
c) zmaksymalizować.
d) zapomnieć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Pensjonaty to obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi oraz świadczące dla swoich klientów

usługi związanych z
a) przechowywaniem bagażu i rzeczy wartościowych.
b) możliwością parkowania samochodów.
c) podawaniem śniadań do pokoju.
d) całodziennym wyżywieniem.

9. Schronisko położone w Dolinie Pięciu Stawów powinno zapewnić swoim gościom m.in.

a) telefony w pokojach, możliwość suszenia odzieży oraz jadłodajnię zapewniającą

posiłki typu barowego.

b) telefon dostępny w recepcji, możliwość suszenia odzieży oraz restaurację.
c) telefon dostępny w recepcji, możliwość suszenia odzieży oraz jadłodajnię

zapewniającą posiłki typu barowego.

d) telefon dostępny w recepcji, usługę pralniczą oraz jadłodajnię zapewniającą posiłki

typu barowego.

10. Fundusz Wczasów Pracowniczych posiada na terenie całego kraju

a) ośrodki wypoczynkowe, domy wczasowe i sanatoria.
b) hotele, domy wczasowe i sanatoria.
c) ośrodki wypoczynkowe, motele i pensjonaty.
d) domy wycieczkowe, domy wczasowe i schroniska.

11. Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej powinien wykonywać swoje obowiązki w taki

sposób, aby
a) nie spotkać swojego przełożonego.
b) być niezauważalnym dla swoich współpracowników.
c) nie zakłócać spokoju gości przebywających w hotelu.
d) nie spotkać gości hotelowych.

12. Do zadań pracownika pomocniczego obsługi hotelowej nie należy

a) przygotowanie pokoju do przyjęcia gości.
b) przyjmowanie gości do hotelu.
c) zbieranie po konsumpcji i odnoszenie naczyń i sztućców.
d) transportowanie bagażu gości hotelowych.

13. Odpowiedzialność za odpowiedni dobór sprzętu, narzędzi i środków do wykonywania

prac porządkowych przez pracowników hotelu ponosi
a) pracownik.
b) dyrektor hotelu.
c) inspektor pięter.
d) kierownik służby pięter.

14. Do sprzętu i artykułów wielokrotnego użytku zalicza się

a) odkurzacze, zmywarki, żelazka, wiadra i mopy.
b) środki czystości, zmywarki, żelazka, wiadra i mopy.
c) odkurzacze, szampon do włosów, żelazka, wiadra i mopy.
d) odkurzacze, zmywarki, mydło i papier toaletowy dla gości, wiadra i mopy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

15. Aby pracownik poniósł odpowiedzialność za działanie na szkodę zakładu, to

a) pracodawca musi opisać sytuację, w której nastąpiła szkoda.
b) pracodawca musi wskazać inne osoby, które były świadkami szkody.
c) pracodawca musi wykazać, że szkoda zaistniała w wyniku zawinionego działania

pracownika.

d) pracodawca musi wykazać, że szkoda zaistniała w wyniku braku współpracy

z innymi pracownikami.

16. Odpowiedzialność deliktowa dotyczy sytuacji, gdy

a) szkoda została wykonana wskutek złamania zakazu nie szkodzenia innym.
b) szkoda została wykonana wskutek działania siły wyższej.
c) szkoda została wykonana wskutek niewykonania polecenia gościa.
d) szkoda została wykonana wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania

zobowiązania.

17. W wyniku wyrządzenia szkody z winy umyślnej pracownik pokryje koszty

a) w granicach szkody rzeczywistej.
b) w granicach szkody rzeczywistej i dodatkowo koszty utraconych korzyści.
c) w wartości do 3 miesięcznej pensji.
d) w wartości do 3 miesięcznej pensji i dodatkowo koszty utraconych korzyści.

18. W przypadku wyrządzenia szkody w mieniu powierzonym pracownik odpowiada za nią

finansowo
a) do wysokości 3 miesięcznej pensji.
b) do wysokości 3 miesięcznej pensji plus koszty utraconych korzyści.
c) w pełnej wysokości.
d) w zależności od częstości wykorzystywania powierzonego mienia do pracy.

19. Zgodę na zawarcie umowy o współodpowiedzialność materialną musi wyrazić

a) każdy pracownik.
b) ¼ pracowników.
c) połowa pracowników.
d) ¾ pracowników.

20. Osoba trzecia żąda naprawienia szkody związanej z pobytem w hotelu

a) od pracownika hotelu, który ma dyżur na recepcji.
b) od pracownika, który wyrządził jej szkodę.
c) od pracodawcy pracownika.
d) od firmy ubezpieczającej zakład hotelarski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie pracy w obiektach hotelowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizowanie pracy
w obiektach hotelowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 18, 19 są poziomu podstawowego,

zadania 14, 15, 16, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. c, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. c,
12. b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. d, 17. c, 18. a, 19. c, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Opisać pojęcie ekonomicznego działania

B

P

b

2

Rozpoznać działy zaliczane do struktury
produkcyjnej zakładu hotelarskiego

A

P

d

3

Rozpoznać komórkę zajmującą się
przygotowaniem pokoi do sprzedaży
i utrzymaniem porządku w hotelu

A

P

c

4

Wymienić minimum usług gastronomicznych
świadczonych przez każdy hotel

A

P

a

5

Zidentyfikować stanowisko pracy działu
gastronomii na podstawie przykładowego
zadania wykonywanego w pracy

A

P

c

6

Zdefiniować pojęcie konfliktu

A

P

c

7

Rozróżnić cechy przydatne w rozwiązywaniu
konfliktów

B

P

b

8

Rozpoznać obiekt hotelarski świadczący m.in.
usługi motoryzacyjne

A

P

d

9

Rozróżnić usługi świadczone przez kemping

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

10 Określić nazwą skrót FWP

A

P

d

11

Wymienić predyspozycje pracownika
pomocniczego obsługi hotelowej

A

P

c

12

Rozpoznać czynność, która nie należy do
obowiązków pracownika pomocniczego obsługi
hotelowej

A

P

b

13

Rozróżnić środki i artykuły jednorazowego
użytku

B

P

a

14 Scharakteryzować zestaw sprzętu ręcznego

C

PP

b

15

Wyjaśnić pojęcie odpowiedzialności
kontraktowej

C

PP

d

16

Wyznaczyć wysokość odszkodowania, jaką
poniesie pracownik za wyrządzoną szkodę z
winy nieumyślnej.

C

PP

d

17

Wyjaśnić zasady odpowiedzialności za
wyrządzenie szkody przez kilku pracowników

C

PP

c

18

Wymienić sposób rozliczenia się z powierzonego
mienia

A

P

a

19

Określić termin wypowiedzenia umowy
o współodpowiedzialności materialnej

A

P

c

20

Wyjaśnić, kiedy pracodawca może żądać
roszczenia zwrotnego od pracownika
naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej

C

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Ekonomiczne działanie polega na dobrym, oszczędnym gospodarowaniu i poszukiwaniu

optymalnych rozwiązań, czyli
a) minimalizacji efektu i maksymalizacja nakładu.
b) maksymalizacji efektu i minimalizacja nakładu.
c) maksymalizacji efektu i maksymalizacja nakładu.
d) minimalizacji efektu i minimalizacja nakładu.

2. Do struktury produkcyjnej zakładu hotelarskiego zalicza się

a) służbę pięter oraz recepcję.
b) służbę pięter oraz marketing i sprzedaż.
c) recepcję i gastronomię.
d) służbę pięter i gastronomię.

3. Utrzymaniem czystości w części noclegowej hotelu i przygotowaniem do sprzedaży

jednostek mieszkalnych zajmuje się
a) służba pięter.
b) room service.
c) służba pięter.

d) służba parterowa.

4. Minimum usług gastronomicznych, jakie powinien świadczyć każdy hotel to

a) podawanie śniadań i sprzedaż napojów gorących przez całą dobę.
b) podawanie śniadań i sprzedaż napojów gorących przez minimum 12 godzin.
c) możliwość podawania posiłków do pokoju i sprzedaż napojów gorących minimum

12 godzin.

d) posiadanie restauracji i sprzedaż napojów gorących przez całą dobę.

5. Przestrzeganie zgodności potraw z recepturą i jadłospisem to obowiązek

a) szefa kuchni.
b) kierownika zakładu gastronomicznego.
c) kucharza.
d) kierownika sali.

6. Konflikt jest to sytuacja, która występuje, gdy pojawia się

a) sprzeczność oczekiwań i upodobań.
b) jedność interesów i przekonań.
c) sprzeczność interesów i przekonań.
d) jedność oczekiwań i upodobań.

7. W rozwiązywaniu konfliktów bardzo przydatną cechą jest

a) skrupulatność.
b) asertywność.
c) umiejętność milczenia.
d) miła prezencja.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

8. Obiekt hotelarski położony przy drodze Warszawa – Lublin świadczący usługi

motoryzacyjne to
a) pensjonat.
b) hotel.
c) dom wycieczkowy.
d) motel.

9. Kemping położony na Pojezierzu Mazurskim powinien zapewnić swoim klientom m.in.

a) oświetlenie, zasilanie energią elektryczną, bezkolizyjny dojazd oraz minimalne

wyposażenie w zakresie przygotowywania posiłków i stanowiska do zmywania
naczyń.

b) oświetlenie, zasilanie energią elektryczną, bezkolizyjny dojazd oraz minimalne

wyposażenie w zakresie przygotowywania posiłków i dostęp do Internetu w recepcji.

c) oświetlenie, usługę pralniczą, bezkolizyjny dojazd oraz minimalne wyposażenie

w zakresie przygotowywania posiłków i stanowiska do zmywania naczyń.

d) oświetlenie, zasilanie energią elektryczną, bezkolizyjny dojazd oraz jadłodajnię

zapewniającą posiłki barowe.

10. Skrót FWP oznacza

a) Fundusz Wczasów Prorodzinnych.
b) Fundację Wczasów Pracowniczych.
c) Fundusz Wspierania Pracowników.
d) Fundusz Wczasów Pracowniczych.

11. Predyspozycje, które musi posiadać pracownik pomocniczy obsługi hotelowej to m.in.

a) cierpliwość, dokładność, zdolności organizacyjne i dobry stan zdrowia.
b) cierpliwość, umiejętność doradzania, wytrzymałość fizyczna i dobry stan zdrowia.
c) cierpliwość, dokładność, wytrzymałość fizyczna i dobry stan zdrowia.
d) cierpliwość, dokładność, wytrzymałość fizyczna i umiejętność nawiązywania

kontaktów z ludźmi.

12. Do zadań pracownika pomocniczego obsługi hotelowej nie należy

a) posługiwanie się ręcznym i zmechanizowanym sprzętem do utrzymywania czystości.
b) podawanie posiłków gościom w restauracji hotelowej.
c) wykonywanie prac porządkowych w kuchni i na zapleczu.
d) transportowanie bagażu gości hotelowych.

13. Do środków jednorazowego użytku stosowanych w hotelu zalicza się

a) środki czystości, podstawowe środki higieny osobistej oraz woda mineralna dla

gości.

b) środki czystości, podstawowe środki higieny osobistej dla gości oraz bielizna

pościelowa.

c) środki czystości, ręczniki oraz woda mineralna dla gości.
d) środki czystości, podstawowe środki higieny osobistej oraz ścierki i mopy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

14. Zestawy sprzętu ręcznego w hotelu zostały tak zaprojektowane pod względem

funkcjonalności, aby
a) pomieścić zapasową pościel i ręczniki do wszystkich sprzątanych pokoi.
b) pomieścić jednorazowo niezbędne akcesoria potrzebne przy sprzątaniu.
c) pracownik nie zmęczył się w trakcie wykonywanej pracy.
d) pracownik wykonał dwa razy więcej pracy w tym samym czasie.

15. Odpowiedzialność kontraktowa dotyczy sytuacji, gdy

a) szkoda została wykonana wskutek złamania zakazu nie szkodzenia innym.
b) szkoda została wykonana wskutek działania siły wyższej.
c) szkoda została wykonana wskutek niewykonania polecenia gościa.
d) szkoda została wykonana wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania

zobowiązania.

16. Wysokość odszkodowania za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej nie może

przekroczyć wysokości
a) dwumiesięcznego

wynagrodzenia

przysługującego

pracownikowi

w

dniu

podpisywania umowy o pracę.

b) dwumiesięcznego

wynagrodzenia

przysługującego

pracownikowi

w

dniu

wyrządzenia szkody.

c) trzymiesięcznego

wynagrodzenia

przysługującego

pracownikowi

w

dniu

podpisywania umowy o pracę.

d) trzymiesięcznego

wynagrodzenia

przysługującego

pracownikowi

w

dniu

wyrządzenia szkody.

17. W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników, każdy z nich ponosi

odpowiedzialność za
a) część szkody proporcjonalnie do ilości pracowników.
b) część szkody stosownie do przyczynienia się do jej powstania.
c) część szkody stosownie do przyczynienia się do jej powstania i stopnia winy.
d) część szkody proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

18. Mienie zakładu powinno zostać powierzone pracownikowi z obowiązkiem

a) wyliczenia się lub zwrotu.
b) wyliczenia się.
c) zwrotu.
d) używania go.

19. Umowa o współodpowiedzialności materialnej może być wypowiedziana z terminem

a) 3-dniowym.
b) 7-dniowym.
c) 14-dniowym.
d) 30-dniowym.

20. Pracodawca może żądać roszczenia zwrotnego od pracownika za naprawienie szkody

wyrządzonej osobie trzeciej jeśli
a) pracownik ma podpisaną umowę na czas nieokreślony.
b) pracownik przeprosił osobę trzecią za wyrządzoną szkodę.
c) pracodawca naprawił już szkodę.
d) pracodawca przeprosił osobę trzecią w imieniu pracownika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................


Organizowanie pracy w obiektach hotelowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Adamowicz J., Wolak G.: Jak być hotelarzem. Krakowska Szkoła Hotelarska, Kraków 2003
2. Komosa A.: Kultura zawodu. EKONOMIK s.c. A. Komosa, J. Musiałkiewicz, Warszawa 2004
3. Milewska M., Włodarczyk B.: Hotelarstwo. Podstawowe wiadomości z zakresu

hotelarstwa. Wydawnictwo WSTH, Łódź 2005

4. Mitura M., Koniuszewska E.: Ekonomika i organizacja pracy w hotelarstwie. Centrum

Doradztwa i Informacji Difin sp. z o.o., Warszawa 2006

5. Oparka S., Nowicka T.: Organizacja i technika pracy w hotelarstwie. Wydawnictwo

Maria, Nowa Ruda 2006

6. Pląder D. (red.): Organizacja pracy w hotelarstwie. Krakowska Szkoła Hotelarska,

Kraków 2001

7. Praca zbiorowa: Organizacja pracy w hotelarstwie. UKFiT, Warszawa 1999
8. Witkowski Cz.: Podstawy hotelarstwa cz. I. Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Warszawa 2002
9. www.hotelarze.pl

Czasopisma:
1. Hotelarz
2. Świat Hoteli
3. Doradca Hotelarza

Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. Bliżej dydaktyki. WSiP, Warszawa 1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Symela K.: Zarys metodologii konstruowania modułowego programu dla zawodu.

KOWEZiU, Warszawa 2002

4. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995

