Scenariusz zajęć dla grupy 5 6 letniej Wszystko wokol kwitnie

Scenariusz


Grupa przedszkolna: 5 - 6 latki


Czas trwania: 4 godziny


Temat dnia: "Wszystko wokół kwitnie"


Miejsce tematu w podstawie programowej:

1b, 4ac, 5d, 8abd, 12bc, 14ef,


Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:

Poznajemy przyrodę

Nasza grupa

Rozwijanie mowy


Cele zajęć



Cele główne:




Cele operacyjne:

Uczeń:


Materiał nauczania:

Wiedza na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną, zwrócenie uwagi na kolorystykę kwitnących kwiatów. Poznanie różnych rodzajów kwiatów wiosennych. Przeliczanie do 20. Wiedza na temat prac wykonywanych w ogrodzie wiosną. Działanie praktyczne dzieci – sadzenie kwiatów peragonii. Podział wyrazów na głoski i sylaby. Poszerzanie słownika językowego o nowe terminy: samosiejka, chwast. Wiedza na temat potrzeb rośliny.


Metody uczenia się:



Obszary edukacji:

Środki i materiały dydaktyczne:



Zadanie

Obszar edukacji

Czynności nauczyciela

Czynności dziecka

Środki i materiały

Samodzielne rezultaty

Uwagi o realizacji

1. "Gorące serce" – zabawa na powitanie.

Społeczno - polonistyczny

Nauczyciel zaprasza dzieci do koła prosi, aby każde z nich wygodnie usiadło. Trzyma w ręku czerwone serce mówiąc: „Przesyłam gorące serce dziecku, które siedzi obok mnie po prawej stronie” – dotyka jego ramienia i uśmiechając się podaje mu serce. Zabawa trwa tak długo, aż serce dotrze do wszystkich dzieci.

Dziecko siedzi w kole, wzorując się na nauczycielu podaje serce osobie po prawej stronie w ten sposób witając się z nią.

- czerwone serce z papieru

Dziecko:

- potrafi wskazać prawą i lewą rękę,

- wykaże się kulturą osobistą podczas przywitania.


2. "Wiosenny bal kwiatów" – zabawa muzyczno-ruchowa.

Ruchowo-muzyczny

Nauczyciel przygotowuje kartoniki z wiosennymi kwiatami (tyle rodzajów kwiatów, ile grup dzieci). Obraca kartoniki w drugą stronę i prosi dzieci, aby każdy wylosował jeden. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że podczas brzmienia muzyki chodzą i wymieniają się karteczkami z napotkanymi osobami, gdy muzyka milknie , dobierają się w grupy zgodnie z rodzajem kwiatów (jeden gatunek – jedna grupa). Po każdorazowym dobraniu się dzieci w pary nauczyciel sprawdza poprawność ustawienia. Proponuje, żeby poszczególne osoby zdanej grupy wypowiedziały nazwę swojego kwiatka, którą następnie cała grupa głoskuje i sylabuje.

Dziecko uważnie słucha zasad zabawy. Podczas grania muzyki wymienia się kartą ze swoimi rówieśnikami, gdy muzyka przestanie grać sprawdza, kto z kolegów ma tego samego kwiatka i tworzy grupę. Wskazany przez nauczyciela podaje poprawną nazwę kwiatka, którego ma na kartoniku i wspólnie z dziećmi ją głoskuje, sylabuje.

- kartoniki z kwiatkami (żonkil, tulipan, krokus)

- podkład muzyczny

Dziecko:

- potrafi podzielić wyraz na głoski i sylaby,

- wie co to sylaba, a co głoska.

- potrafi rozpoznać kwiatki i dołączyć do grupy dzieci mającej tego samego kwiatka,

- potrafi nazwać kwiatka przedstawionego na swoim kartoniku.


- dbanie o bezpiecześtwo dziecka podczas zabawy.

3. "Kto więcej" – zabawa muzyczno ruchowa.

Ruchowo - matematyczny

Nauczyciel rozdzaje dzieciom papierowe kwiaty i prosi, aby każdy poroskładał je na dywanie po całej sali. Wyjaśnia zasady zabawy i umawia się, że gdy muzyka będzie grała dzieci będą spacerować po całej sali. Podczas przerwy w muzyce starają się "zebrać" jak najwięcej kwiatów. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej kwiatków.

Każdy uczestnik zabawy wspólnie z dziećmi liczy głośno zdobyte kwiatki.

Dziecko spaceruje po sali w rytmie muzyki, na przerwie w graniu stara się zebrać jak najwięcej papierowych kwiatków. Przelicza kwiatki.

- papierowe kwiatki

- podkład muzyczny

Dziecko:

- poprawnie przelicza zebrane papierowe kwiatki,

- uczestniczy w zabawie według podanych zasad.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy.

4. "Wszystko wokół kwitnie" – praca z obrazkiem.

Przyrodniczy

Nauczyciel zachęca dzieci do nazywania wiosennych kwiatów i krzewów zadając im pytania:

- Jakie znacie wiosenne kwiaty i krzewy?

Wskazuje dzieciom te najbardziej popularne, które zakwitają wiosną tj; bez, konwalnia, krokusy, pierwiosnek, bratki, cis. Zwraca uwagę na kolorową kolorystykę wiosennych kwiatów i krzewów – kolory od białego, poprzez kremowy, do różnych odcieni różu, purpury i fioletu. Prosi, aby każde dziecko powiedziało jakie czynności wykonuje się wiosną w ogrodzie i co takiego dzieje się z roślinami na wiosnę.

Dziecko wymienia znane mu wiosenne kwiaty i drzewa. Uważnie słucha nauczyciela. Wypowiada się na temat zmian jakie zachodzą wiosną w ogrodach i roślinach. Zwraca uwagę na kolory kwiatów rosnących w tej porze roku.

- ilustracje wiosennych kwiatów i krzewów (bez, konwalnia, przebiśnieg, cis, krokusy, narcyze, tulipany, sasanki, stokrotki, pierwiosnki)

Dziecko:

- wymieni znane mu wiosenne kwiaty i krzewy,

- potrafi powiedzieć jakie prace wykonuje się w ogrodzie wiosną,

- samodzielnie wypowiada się na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną zwracając uwagę na kolorystykę kwitnących kwiatów,

- wie, że wiosna jest porą roku w której przyroda budzi się do życia.


5. "Malwa" – słuchanie opowiadania Laury Łącz.

Polonistyczny

Nauczyciel czyta głośno opowiadanie pt. "Malwa" i prosi uczniów o uwagę. Następnie wyjaśnia pojęcia samosiejka i chwast. Zadaje dzieciom pytania związane z treścią opowiadania.

- O czym myślało nasionko, gdy trafiło pod płot Maciejowej?

- Czego obawiało się nasionko?

- Co stało się z nasionkiem po deszczu?

- Jaki kwiat wyrósł z nasionka?

- Co stało się z malwą jesienią?

- Dlaczego dzieci pozbierały nasiona malwy?

- Co postanowiła gospodyni?

Nauczyciel składnia dzieci do rozmowy na temat kwiatów ogrodowych zadając pytanie:

- Dlaczego sadzimy wokół domów kwiaty?

Dziecko uważnie słucha prezentowanego opowiadania. Aktywnie uczestniczy w zajęciach i odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela. Wypowiada się na temat potrzeby sadzenia kwiatów ogrodowych.

opowiadanie Laury Łącz pt. "Malwa"

Dziecko:

- koncenrtuje się na czytanym tekście przez nauczyciela,

- zrozumie pojęcia: samosiejka i chwast,

- samodzielnie wypowiada się na temat danego tekstu, zrozumie jego treść,

- odpowiada pełnymi zdaniami,

- zna funkcję kwiatów.


6. Sadzimy kwiatki – działanie dzieci.

Przyrodniczy

Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan i dzieli je na trzy grupy ogrodników. Rozmawia z dziećmi na temat: jak należy opiekować się roślinami, żeby rosły. Wyjaśnia dzieciom zadanie do wykonania – sadzenie pelargoni w doniczkach. Przedstawia dzieciom potrzebne rzeczy do posadzenia kwiatów, pomaga i udziela wskazówek dzieciom co do działania. Następnie ustala dyżur dzieci w podlewaniu kawiatków. Zachęca do obserwacji.

Dziecko wypowiada się na temat potrzeb rośliny. Wspólnie z grupą sadzi pelargonie według wskazówek nauczyciela. Pełni wyznaczony dyżur w podlewaniu kwiatów i obserwuje wzrost rośliny w kolejnych dniach.

- trzy doniczki,

- ziemia,

- trzy sadzonki pelargoni,

- konewka z wodą,

- łopatki

Dziecko:

- wie jak należy opiekować się rośliną,

- potrafi powiedzieć co potrzebne jest do sadzenia kwiatów,

- wspólnie z grupą zasadzi pelargonie.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka,

- zwrócenie uwagi na czystość warsztatu pracy.

7. "Roślinka" – zabawa relaksacyjna.

Ruchowo - muzyczny

Nauczyciel puszcza dzieciom nagranie z muzyką relaksacyjną. Prosi, aby każde dziecko się położyło i w ciszy zamknęło oczy. Nauczyciel opowiada dzieciom historie pewnej roślinki.

Dziecko leży z zamkniętymi oczami i uważnie słucha opowiadania nauczyciela wyobrażając sobie przedstawianą roślinkę.

- CD z muzyką relaksacyjną

Dziecko:

- wysłucha opowiadania nauczyciela wyobrażając sobie historie przedstawionej roślinki.


8. "Nasiona" – zabawa ruchowa.

Ruchowy

Nauczyciel wyjaśnia zasady zabawy. Wystukuje rytm na bębenku zapraszający dzieci do marszu, biegu i podskoków. Na przerwę w grze prosi, aby każde dziecko zamieniło się w małe nasionko ( zwinięcie w kłębek). Zabawa zostaje powtarzana.

Dziecko uważnie słucha rytmu wystukiwanego przez nauczyciela na bębenku, który zaprasza go do biegu, marszu i podskoków. Gdy bębęnek przestaje grać zwija się w kłębek naśladując małe nasionko.

- bębenek

Dziecko:

- uczestniczy w zabawie według określonych zasad.

- dbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy.


Podsumowanie zajęć:


  1. Rozmowa z dziećmi na temat tego co najbardziej podobało się im na zajęciach.

    Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan, zachęca do rozmowy, zadając im pytania:

    Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach? Co zapamiętałeś z zajęć? Jak należy dbać o roślinę? Jakie rośliny wiosenne znamy?

  2. Zabawa orientacyjna "Kto powiedział dowidzenia?"

    Nauczyciel wybiera jedno dziecko, którego zadaniem jest odwrócenie się i odgadnięcie, które dziecko powiedziało "dowidzenia". Pozostałe dzieci zwinięte są w kłębki na dywanie, za wskazaniem nauczyciela kolejno każde z nich mówi "dowidzenia" zmienionym głosem. Następuje zmiana osób odgadujących.

  3. Pożegnanie piosenką "Żegnam Was"

    Nauczyciel zaprasza dzieci do zaśpiewania pożegnalnej piosenki przedszkolaków inscenizując jej treść ruchem rąk.


.............................................

