Scenariusz zajęć dla grupy 5 6 letniej gdzie leżą kropelki

Temat bloku: "Kapie, kropi, mży".


Temat dnia: "Gdzie leżą kropelki?"


Usytuowanie tematu w podstawie programowej:

Miejsce tematu w programie pracy przedszkola:

Poznajemy przyrodę:

Rozwijanie mowy:

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Dziecko:

Obszary edukacji:

Metody pracy:

Środki i materiały:

Literatura:

* Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci "Nasze przedszkole", Grupa Edukacyjna S.A., Kielce 2009,

* Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego,

* Przewodnik metodyczny cz. 2 Wiesława Żaba-Żabińska "Bawię się i uczę", Grupa edukacyjna S.A.,Kielce.

Przebieg zajęć:


Przewidywane osiągnięcia

Zadania do wykonania dla dziecka

Przebieg realizacji zadania

Materiały dydaktyczne

Dziecko wysłucha uważnie dźwiękowej zagadki i powie co jego zdaniem wydaje taki odgłos.

Posłuchaj uważnie dźwiękowych zagadek i powiedz co twoim zdaniem wydaje te odgłosy.

Nauczyciel zaprasza do wysłuchania i rozpoznania dźwięków, które celowo wytwarza. Nauczyciel przygotowuje miseczkę z suszonymi liśćmi, szklankę z łyżeczką, dwa słoiki – jeden pusty, drugi z wodą, dwa kasztany, puszkę z żołędziami. Prezentuje dźwięki jakie wydają przygotowane przedmioty i rośliny. Dzieci siadają tyłem do nauczyciela, ich zadaniem jest rozpoznać, co wydaje dany dźwięk.

Miska z suszonymi liśćmi, szklanka, łyżka, dwa słoiki, woda, dwa kasztany, puszka z żołędziami.

Dziecko zapamięta sekwencje występowania danych dźwięków.

Zapamiętaj i odtwórz kolejność wydawanych dźwięków przez przedmioty i rośliny.

Nauczyciel proponuje zabawę dydaktyczną związaną z poprzednim ćwiczeniem. Dzieci nadal siedzą tyłem do nauczyciela i słuchają dźwięków wydawanych przez przedmioty i rośliny. Ich zadaniem jest nie tylko rozpoznawanie co wydaje dźwięk, ale też w jakiej kolejności dźwięki się pojawiają. Np. Nauczyciel uderza kasztanami o siebie, potrząsa puszką z żołędziami, gniecie liście i przelewa wodę z jednego słoika do drugiego. Dzieci starają się zapamiętać kolejność wydawanych dźwięków i próbują je w tej samej kolejności odtworzyć.

Miska z suszonymi liśćmi, szklanka, łyżka, dwa słoiki, woda, dwa kasztany, puszka z żołędziami.

Dziecko policzy otrzymane kropelki i dokona podziału na dwa zbiory; prawy i lewy według swojego uznania.

Przelicz otrzymane kropelki, dokonaj podziału ich na dwie grupy: prawa i lewa według swojego uznania.

Nauczyciel rozdaje dzieciom po 6 papierowych kropel deszczu. Zachęca ich do przeliczenia kropelek i podzielenia na dwie grupy; po prawej i po lewej. O tym ile kropel po której stronie decyduje dziecko.

Papierowe krople deszczu.

Dziecko porówna dwa zbiory pod względem ich liczby.

Przelicz krople po lewej, a następnie po prawej stronie i porównaj ich liczbę.

Nauczyciel prosi kolejno każde dziecko o przeliczenie kropelek po jego prawej i po lewej stronie. Dzieci przeliczają swoje krople i porównują ich liczbę.

Papierowe krople deszczu.

Dziecko rozróżni prawą i lewą rękę.

Weż udział w zabawie i poćwicz rozróżnianie prawej i lewej ręki.

Nauczyciel zaprasza do zabawy "Kropelkowa gra". Nauczyciel zbiera kropelki w trochę innych sposób. Wyjaśnia zasady. Dzieci śpiewają na melodię piosenki "Kasztanki" następujące słowa;

Kto się z nami bawić chce w kropelkową grę?.

Następnie nauczyciel podchodzi do wybranego dziecka i mówi;

Masz kropelki?

Dziecko odpowiada;

Mam. Dasz kropelki?

Dziecko odpowiada:

Z lewej strony dam ( z prawej strony dam) i daje odpowiednie kropelki, czyli te, które są po jego lewej stronie. Zabawa trwa, dopóki nauczyciel nie zbierze wszystkich kropelek.

Papierowe krople deszczu.

Dziecko zaprezentuje ostrożny spacer, tak aby nie dotknąć żadnej papierowej kropli.

Wysłuchaj zasad zabawy i spaceruj tak, aby nie dotknąć żadnej kropli.

Nauczyciel rozrzuca po sali papierowe kropelki. Zaprasza dzieci na "Spacer w deszczową pogodę". Zadaniem dzieci jest ostrożne spacerowanie, tak aby nie nadepnąć na żadną kropelkę.

Papierowe krople deszczu.

Dziecko dmuchając w papierową krople na nitce zademonstruje mały wietrzyk.

Dmuchając w papierowe krople na nitce zaprezentuj mały wietrzyk.

Nauczyciel rozdaje kolejno każdemu dziecku papierową krople na nitce. Puszcza dzieciom kasetę z nagraniem muzyki relaksacyjnej. Zadaniem dzieci jest trzymanie przez sobą kropli na nitce i dmuchanie w nią naśladując mały wietrzyk.

Papierowe krople deszczu na nitce.

Dziecko dokona kasyfikacji przedmiotów na pływające w wodzie i tonące w wodzie. Wyciągnie odpowiednie wnioski.

Przyglądnij się przedstawionym przedmiotom i spróbuj odgadnąć, które z nich popłyną w wodzie,a które utoną. Umieść je w odpowiedniej pentli.

Nauczyciel zachęca dzieci do doświadczenia i obserwacji "Co pływa, co tonie". Zaprasza wszystkie dzieci do koła, przedstawia mi przygotowane przedmioty do doświadczenia. Dzieci szacują czy dany przedmiot utonie, czy będzie pływał. Umieszczają w niebieskiej pętli przedmioty, które ich zdaniem pływają w wodzie, a w czerwonej te, które toną. Następnie nauczyciel kolejno z dziećmi sprawdza czy wytypowane przedmioty do pływania – pływają. Po doświadczeniu następuje wyciągnięcie wniosków; pływają przedmioty lekkie, takie jak; korek, papierowa łódka, nie pływają przedmioty metalowe.

Korek, papierowa łódka, pilniczek, klocek, moneta, miska z wodą, szarfa niebieska, szarfa czerwona.


