Ruda Śląska moje miasto Konspekt klasa IV Edukacja regionalna

Konspekt

Klasa IV

Temat: Ruda Śląska- moje miasto.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:

  1. Ogólne:

  1. Zapoznanie ucznia z historią Rudy Śląskiej.

  2. Przedstawienie i omówienie herbu miasta.

  3. Przedstawienie mapy miasta z podziałem na poszczególne dzielnice.

  4. Wyjaśnienie pochodzenia nazw dzielnic omawianego miasta.

  5. Zapoznanie uczniów z rejonizacją kodów pocztowych.

  6. Zapoznanie z zabytkami dzielnicy zamieszkanej przez uczniów.



  1. Operacyjne:

Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:

  1. Podać datę powstania miasta Ruda Śląska oraz omówić wygląd herbu miasta.

  2. Wymienić i wskazać na mapie poszczególne dzielnice miasta.

  3. Podać dlaczego dzielnica, w której mieszka nosi daną nazwę.

  4. Wymienić kody pocztowe poszczególnych dzielnic.

  5. Wymienić najsłynniejsze zabytki dzielnicy, w której mieszka.



  1. Metody dydaktyczne:

  1. Pogadanka

  2. Praca pod kierunkiem



  1. Środki dydaktyczne:

- mapa Rudy Śląskiej

- www.rudaslaska.pl

- przewodnik po Rudzie Śląskiej



  1. Przebieg lekcji:

  1. Czynności porządkowe

a. Przywitanie z uczniami.

b. Przedstawienie osoby praktykanta.

c. Sprawdzanie obecności.

  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Ruda Śląska- moje miasto”, zapisując je na tablicy i prosząc uczniów by zapisali je w zeszytach..

  2. Następnie przechodzi do krótkiego omówienia historii Rudy Śląskiej: podaje rok 1295, w którym to pojawiła się pierwsza wzmianka o omawianym mieście. Kolejno mówi o rozwoju miasta przez rolnictwo, leśnictwo aż po rozpoczęcie przemysłu górniczego na terenie Rudy Śląskiej. Podaje datę 1959 jako tę właściwą dla powstania Rudy Śląskiej, zauważając przy tym, iż jest to bardzo młode miasto.

  3. Następnie zadaje pytanie: jak wygląda herb Rudy Śląskiej i pokazuje go uczniom omawiając jego wygląd (złoty orzeł na błękitnym tle- symbol Piastów Śląskich, św. Barbara patronka górników, Śląska)

  4. Następnie praktykant zadaje pytanie: Z ilu dzielnic składa się Ruda Śląska? Po otrzymaniu odpowiedzi zadaje drugie pytanie: Kto wymieni wszystkie nazwy dzielnic? Po czym praktykant zapisuje nazwy dzielnic na tablicy i prosi uczniów by ci zanotowali je do zeszytu.

  5. Przechodzi kolejno do kwestii rejonizacji kodów pocztowych, zaznaczając, że każda z dzielnic ma inny kod. Zadaje pytanie: kto zna kod Bielszowic (41-711)? Gdy otrzymuje odpowiedz notuje ją na tablicy obok nazwy dzielnicy. Zwraca się także z pytaniem czy jest ktoś w stanie podać kody innych dzielnic, zapisując je na tablicy i prosi by uczniowie także je przepisali do zeszytów.

Ruda 41-700

Godula 41-703

Orzegów 41-704

Bykowina 41-705

Halemba 41-706

Kochłowice 41-707

Chebzie 41-708

Nowy Bytom 41-709

Wirek 41-710

  1. Kolejno rozdaje uczniom mapki konturowe Rudy Śląskiej i wskazuje na dużej mapie poszczególne dzielnice. Prosi uczniów by wpisali nazwy dzielnic w wskazane miejsca, a dzielnice Bielszowice zaznaczyli kolorem.

  2. Następnie praktykant przechodzi do omawiania pochodzenia nazw poszczególnych dzielnic:

  1. Bielszowice (rzeka Bielcza, Maciej Bielczowicki, bielenie płócien na terenach Bielszowic)

  2. Wirek (nazwa topograficzna z XVII wieku wzgórza na którym dziś znajduje się dzielnica)

  3. Halemba (w skład dzielnicy wchodzi Halmba, Stara Kuźnica i Kłodnica; nazwa Halemba od pierwszego właściciela ziem obecnej dzielnicy, Jurga Halemby)

  4. Nowy Bytom (nazwa ze względu na to, iż obecna dzielnica była częścią miasta Bytomia)

  5. Kochłowice (nazwa pochodzi od imienia pierwszego osadnika, Kochła; wspomnienie o gródku kochłowickim)

  6. Godula (nazwa pochodna od nazwiska ojca rudzkiego górnictwa Karola Goduli)

  7. Ruda (nazwa pochodzi o wydobywania na tym terenie rud żelaza)

  8. Orzegów (po najazdach tatarów, orzegowscy chłopi podczas prac polowych wykopywali ludzkie czaszki)

  9. Bykowina (część Kochłowic, nazwa pochodzi od hodowli Byków lub lasów bukowych znajdujących się na tym terenie)

  10. Chebzie (nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa: CHEBDZIE, co oznacza zarośla, chwasty; nazwa KARCZMA W HEBDZIACH).

  1. Praktykant wspomina także o zabytkach znajdujących się w Bielszowicach:

  1. Kościół p.w. Marii Magdaleny

  2. Ograny kościelne

  3. Kopalnia KWK Bielszowice

  1. Na koniec lekcji praktykant powtarza wraz uczniami nazwy dzielnic, kody pocztowe a także pochodzenie nazw poszczególnych dzielnic. Zadaje także zadanie domowe: Wybierz dwa zabytki Rudy Śląskiej, znajdujące się w innej dzielnicy niż Bielszowice i napisz w jakiej dzielnicy się znajdują.















