15 03 2010

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B

Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków

Data: 15.03.2010

Czas trwania zajęć: 135 min

Prowadząca: Anna Fornal

Temat bloku: W pracowni artysty.

Temat dnia: Sztuka ludowa.

Cele ogólne

Cele operacyjne: Uczeń:

Metody i techniki pracy: praca z tekstem, prezentacja.

Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: szarfy, kije do mini hokeja, ilustracje przedstawiające stroje ludowe (kurpiowski, łowicki, krakowski i góralski), opisy ww. strojów i pytania do nich, ilustracje przedstawiające wyroby sztuki ludowej z ww. rejonów kraju.

Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.

Przebieg zajęć:

  1. Przygotowanie do zajęć wychowania fizycznego.

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela idą na salę gimnastyczną, ubierają stroje, uczestniczą w zbiórce na Sali gimnastycznej.

  1. Wykonywanie ćwiczeń – rozgrzewka.

Uczniowie wykonują ćwiczenia zadysponowane przez nauczyciela: trucht po kole, wymachy ramion, ćwiczenia przy drabinkach: rozciągające, zwis, zwis i unoszenie nóg w górę, leżenie tyłem – „brzuszki”, podpór przodem – „pompki”.

  1. Gra w mini hokej.

Nauczyciel rozdziela uczniów na dwie drużyny przyporządkowując każdemu szarfę odpowiedniego koloru, rozdaje kije w dwóch kolorach i podaje piłkę. Uczniowie biorą udział w grze, nauczyciel sędziuje.

  1. Ćwiczenia wyciszające.

Po zakończonej grze uczniowie składają szarfy i kije. Siadają na linii. Każdy z nich ma siedzieć lub leżeć na podłodze przez minutę. Jeżeli uważa, że mineta minęła wstaje. Wygrywa osoba, która najlepiej określiła upływający czas.

  1. Sprawdzenie zadnia domowego.

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe każdemu indywidualnie. Ochotnicy prezentują swoje zadanie na forum klasy.

  1. Zapoznanie z wybranym strojami regionalnymi.

Nauczyciel prezentuje cztery stroje regionalne, uczniowie mają określić z jakiego regionu Polski te stroje pochodzą. Uczniowie w grupach mają za zadanie zapoznać się z opisem wyglądu jednego ze strojów i odpowiedzieć na pytania dotyczące tego stroju.

  1. Prezentowanie strojów.

Każda grupa prezentuje pozostałym „swój” strój regionalny. Ma za zadnie go opisać na forum klasy i przybliżyć różnice między strojem męskim i damskim.

  1. Dopasowywanie wyrobów do regionu.

Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające wyroby regionalne, uczniowie mają za zadnie odpowiedzieć co widać na ilustracji i z którego regionu to pochodzi.

  1. Rozwiązywanie zadań matematycznych ze skalą.

Uczniowie dostają zestaw zadań matematycznych ze skalą przygotowany przez nauczyciela, każdy rozwiązuje zadania indywidualnie. Nauczyciel zbiera prace do oceny.

  1. Rozwiązywanie zadań matematycznych w podręczniku (2M str. 40 - 42).

Uczniowie rozwiązują zadania indywidualnie, następnie wskazani przez nauczyciela prezentują rozwiązania na forum klasy.

