Utrwalenie dzialan na liczbach w zakresie 5

Utrwalenie działań na liczbach w zakresie 5. Pisanie scenariuszy zajęć.

Kształtowanie pojęć dodawania i odejmowania

Dziecko powinno zrozumieć poprzez dodawanie i odejmowanie na konkretach, potem na przedmiotach wyobrażanych działań na liczbach. I w rezultacie uczeń rozumie sens działania oderwanego od konkretnej sytuacji.

Symbolicznym zapisem działania na liczbach jest formuła matematyczna odzwierciedlona za pomocą cyfr i znaków matematycznych oraz odpowiadających im słów. Należy uczniów stopniowo wdrażać do poprawnego odczytywania treści formuły, a później do konstruowania manipulacyjnego na konkretnych przykładach ,słownego i symbolicznego formułowania oraz ich zapisu.

W dodawaniu liczb w zakresie 5 należy stopniować trudności, uwzględniając:

W odejmowaniu liczb w zakresie 5 należy stopniowo dążyć do:

Należy rozwiązywać zadania różnymi sposobami, mianowicie:

Środki dydaktyczne, na które powinno zwrócić się większą uwagę przy omawianym temacie:

Gry i zabawy matematyczne warto jest wykorzystać, aby pomóc dziecku w zapamiętywaniu materiału. Oto przykładowe:

Scenariusze zajęć

Temat: Dodawanie liczb w zakresie 5, wprowadzenie znaku dodać

Cele lekcji

  1. wprowadzenie dodawania i znaku dodać

  2. uogólnienie praktycznych czynności dodawania w działanie matematyczne w postaci formuły matematycznej

  3. wdrażanie do dokładności i szybkości wykonywania czynności manipulacyjnych, ich odzwierciedlenia z rysunkiem i zapisem symbolicznym

Metody:

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

  1. Wykonywanie czynności manipulacyjnych prowadzących do dodawania:

  1. Dosuwanie jeszcze jednego schematu np. 2 gruszki do 4 gruszek wcześniej ułożonych

  2. Dowieszenie jeszcze 3 bombek na gałązce do 2 wcześniej zawieszonych

  3. Dochodzenie innych dzieci do 3 ustawionych z przodu

  4. Dorysowywanie 3 bałwanków do dwóch narysowanych na kartkach

2. Wykonywanie podobnych czynności, na patyczkach

  1. Do 4 dzieci (ułożenie 4 patyczków) doszło 1 dziecko( dołożenie patyczka). Ile dzieci było razem?

  2. Do 3 wiewiórek przybiegła jeszcze jedna wiewiórka. Ile wiewiórek było razem?

3. Wykonywanie podobnych czynności na liczmanach

  1. Wykonywanie działań na klockach Dienesa-otaczanie pętlami zbiorów rozłącznych i łączenie ich w jeden zbiór

  2. Wykonywanie działań wykorzystując ilustracje zbiorów(pętle Vena) i wprowadzenie na nich znaku dodawania. Np. Ile kwiatków ma razem ten zbiór?

  1. Układanie dywaników liczby 5 i odpowiednich działań (kolorowe liczby)

  2. Układanie działań do zadań z początku lekcji. Nauczyciel odsłania tablicę z rysunkami ,a dzieci ustalają działania.

Wykonały:

Karolina Wawrzyniak

Agnieszka Wieczór

