zimowe zabawy scenariusz

TEMAT „ZIMOWE ZABAWY”

(wg. Metody W. Sherborne) – grupa dzieci 6-letnich.

1. Cel nadrzędny

Celem nadrzędnym poniższych zestawów jest: przygotowanie dzieci

i ułatwienie im kontaktów międzyludzkich oraz wprowadzenie ich na ścieżkę życia bez porażek.

2. Cele szczegółowe

i społecznych, jak i poznanie własnego ciała

Przebieg zajęć:

PRZEBIEG ZAJĘĆ ĆWICZEINA
1.POWITANIE Dzieci stojąc w kole witają się ze sobą plecami ze słowami „cześć” lub „witaj”.
2.SCHEMAT CIAŁA

Wyczuwanie kończyn.

„ROZGRZEWAMY NOGI” dzieci w siadzie podpartym

uderzają o podłogę piętami, palcami stóp, całą stopą.

Wyczuwanie pośladków i pleców.

„NA ŚLIZGAWCE” - dzieci siedząc kręcą się w kółko na pośladkach, po zatoczeniu koła przewracają się na plecy.

Wyczuwanie pleców.

„ORŁY NA ŚNIEGU” – dzieci układają się na plecach, poruszają rękoma i nogami w płaszczyźnie poziomej.

3.PRZESTRZEŃ „NA ŁYŻWACH” – dzieci poruszają się swobodnie po sali naśladując jazdę na łyżwach, pozdrawiają się, wymieniają uściski dłoni.
4. ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „Z”

Prowadzący kieruje podziałem na pary.

„LEPIENIE BAŁWANA” - dziecko „aktywne” turla po dywanie leżące dziecko „bierne”.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

„CIĄGNIĘCIE SANEK” - dziecko „aktywne” ciągnie leżące na dywanie dziecko „bierne” trzymając je za nadgarstki.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

5.ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „PRZECIWKO”

Prowadzący kieruje podziałem na grupy

„LODOWA GROTA” dzieci stojąc tworzą zwarty krąg. Wewnątrz koła znajdują się cztery osoby próbujące wydostać się na zewnątrz..

„PRZYMARZNIĘTY”- dziecko „aktywne” próbuje oderwać od podłoża kończyny dziecka „biernego” będącego w siadzie prostym podpartym.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

Prowadzący kieruje podziałem na pary.

„PRZEPYCHANKI” – dzieci w parach, w siadzie podpartym ze zgiętymi kolanami, łączą się stopami w powietrzu próbując przepchnąć współćwiczącego prostując nogi.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

6.ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „RAZEM”

Prowadzący kieruje podziałem na grupy.

„PRZEZ ZASPY” – dwoje dzieci tworzy z dłoni krzesełko i przenosi trzecie dziecko usadowione na tym krzesełku.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczenia następuje zmiana ról w parach.

6.ĆWICZENIA RELAKSACYJNE

Zakończenie

Dzieci tworzą koło

„ŚNIEŻNE GWIAZDKI”- dzieci leżą na plecach w kole, zwrócone stopami do środka koła. Na prośbę prowadzącego łączą się stopami i dłońmi tworząc śnieżną gwiazdkę

Dzieci leżą na dywanie na dowolnie wybranym boku i słuchają muzyki odpoczywając.

