KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ 9 11

KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

Uniwersytet Opolski

Wydział Historyczno - Pedagogiczny

Katarzyna Młynek Marta Machaj

Kształcenie wczesnoszkolne z gimnastyką korekcyjną i profilaktyką rok III

Studia stacjonarne

KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

TEMAT: Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.

ZADANIA GŁÓWNE: Nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała.

WADA: Plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsło-okrągłe, skoliozy, wady kończyn dolnych.

WIEK: 9 lat

PŁEĆ: kobieta

LICZBA ĆWICZĄCYCH: 8

CZAS TRWANIA: 45 minut

MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna

PRZYBORY: kocyki, szarfy, woreczki, laseczki, chusteczki

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

WIADOMOŚCI:

  1. Uczeń wie jaka jest prawidłowa postawa ciała podczas ćwiczeń.

    Uczeń rozumie znaczenie jego aktywnego udziału w ćwiczeniach korekcyjnych.

    Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, karku, brzucha, ściągające łopatki i rozciągające mięśnie klatki piersiowej.

    Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha (zwłaszcza prosty), pośladkowe wielkie, kulszowo-golenionwy i rozciągające prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego, czworoboczny lędźwi, mięsień biodrowo-lędźwiowy i prosty uda.

    Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające wysklepienia stopy.

    Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.

UMIEJĘTNOŚCI:

  1. Uczeń potrafi przyjmować postawę skorygowaną.

    Uczeń umie prawidłowo oddychać.

    Uczeń zna i umie wykonać ćwiczenia wzmacniające wysklepienia stopy.

    Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.

MOTORYCZNOŚĆ:

AKCENT WYCHOWAWCZY:

Tok lekcji Zadania Opis ćwiczeń Uwagi Dozowanie

I Część wstępna

1. Czynności organizacyjno-porządkowe

Wprowadzenie uczniów do wykonania zadań lekcji. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, podanie celu ćwiczeń Zbiórka w szeregu z zachowaniem prawidłowej postawy 5 min.
2. Rozgrzewka Pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. Rozgrzanie mięśni: bieg w miejscu, skip A i C w miejscu, krążenia ramion w tył, przysiady, brzuszki, pompki. Uczniowie stoją w rozsypance po całej Sali. 4 min.
3. Ćwiczenie oddechowe Wzmocnienie mm. oddechowych

Zdmuchiwanie świeczek.

Dzieci siedzą w kółeczku. Siad skrzyżny rączki w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte, kciuk do góry. Na hasło „zdmuchujemy lewą świeczkę” dzieci dmuchają na lewy kciuk imitując zdmuchiwanie świeczki. To samo z prawą stroną.

Kształtowanie prawidłowego oddechu, uspokojenie organizmu po rozgrzewce. 1 min.
II. Część główna. Wzmacnianie mięśni grzbietu, ściągające łopatki. Leżenie przodem, wałeczek znajduje się na wysokości pępka, ręce wyprostowane; podnoszenie laseczki gimnastycznej przed siebie, na wysokość głowy, za głowę Dłonie rozstawione szeroko na laseczce 1 min.
Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego i prostego uda. Siad prosty, ręce w pozycji „skrzydełek” (można tę pozycję dodatkowo zabezpieczyć, ustawiając laskę poniżej linii łopatek), współćwiczący stoi z dłońmi opartymi na plecach ćwiczącego poniżej łopatek. Ćwiczący wykonuje skłon tułowia w przód. Współćwiczący naciskając na plecy koleżanki powoduje pogłębienie skłonu. Po chwili następuje zamiana osób. Współćwiczący utrzymuje prawidłową postawę ciała. Laska gimnastyczna. 3 min.
Rozciąganie klatki piersiowej Dzieci siedzą w parach jeden za drugim, plecami do siebie; podawanie laseczki gimnastycznej górą 1 min.
Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej Wykonanie skłonu w lewą stronę i dotknięcie łokciem poniżej biodra – wyprost. To samo w prawą stronę. Dziecko wykonuje ćwiczenie klęcząc, mając ręce ułożone w skrzydełka i zabezpieczone laską. 6 razy
Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopę W parach. Jedno dziecko robi z rąk kosz, do którego drugie dziecko wrzuca woreczki, trzymając woreczek w palcach stóp. Zmiana co pięć rzutów 4 min.
Wzmacnianie mięśni nóg. Utrwalanie nawyku prawidłowej postawy Siad skrzyżny z woreczkiem na głowie; próba wstania i powrotu do pozycji wyjściowej Woreczek nie powinien spaść na podłogę 2 min.
Wzmacnianie mięśni brzucha „Szczur w leżeniu tyłem”. Dzieci leżą na placach, podparte na łokciach, nogi do środka koła. Gdy skakanka krąży, należy unieść nogi, aby nie dotknęły skakanki. 3 min

Wzmacnianie

mięśni grzbietu i

obręczy

barkowej

„Pająk i muchy”

Jedno dziecko porusza się jak pająk. Pozostałe dzieci

poruszają się w siadzie klęcznym na kocykach. „Pająk” łapie

„muchy” – dotyka dzieci ręką. Złapana „mucha” siada w

siadzie klęcznym i ręce trzyma ułożone w skrzydełka.

W siadzie klęcznym plecy

dzieci powinny być bardzo

spłaszczone.

3 min.
Wzmacnianie mięśni grzbietu i obręczy barkowej

„Ogonki”

Dzieci poruszają się w siadzie klęcznym na kocykach. Część wkłada szarfy za spodenki. Na hasło polowanie pozostałe dzieci próbują zdobyć szarfy. Ten kto zbierze najwięcej wygrywa.

2 razy
Wzmacnianie mięśni grzbietu, ściągające łopatki „Obrona twierdzy”. Dzieci leżą przodem na obwodzie koła. W środku koła jest ustawiony pachołek „twierdza”. Jedno dziecko wchodzi do koła i jest „obrońcą twierdzy”. Reszta dzieci toczy piłkę między sobą i w dogodnym momencie starają się strącić pachołek. Obrońca może zatrzymać piłkę nogami. 4 min.
Elongacja kręgosłupa (czynna)

„Start rakiety”

Siad skrzyżny, dłonie ułożone w skrzydełka. Następuje odliczanie: 3,2,1,0 start. Energiczne prostowanie rąk i wyciąganie ich w górę – wytrzymać – powrót do pozycji wyjściowej.

4 razy
Ćwiczenia oddechowe Dzieci stoją i trzymają oburącz chusteczkę, dmuchają w nią tak, aby ułożyła się poziomo. Zwrócenie uwagi na utrzymanie przez dzieci prawidłowej postawy 4 razy
III Część końcowa Zabawa uspokajająca Zabawa „Inicjator ruchu” . Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko siedzi w środku koła i zamyka oczy, musi odgadnąć kto jest inicjatorem ruchu. Inicjator wykonuje ruchy i co jakiś czas je zmienia tak, żeby osoba siedząca w kole się nie zorientowała kto jest inicjatorem. Zwrócenie uwagi na utrzymanie przez dzieci prawidłowej postawy 5 min.
Zbiórka, omówienie zajęć, zachęcenie do ćwiczenia w domu, pożegnanie. Zbiórka w dwuszeregu. 5 min.
