KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ skolioza, AWF, dzienniki praktyk


Opracowała Beata Biela

KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

WADA: Skolioza.

TEMAT: Elongacja Kręgosłupa.

CEL: Wydłużanie kręgosłupa w różnych pozycjach.

WIEK: 6 lat

LICZBA ĆWICZĄCYCH: 7

MIEJSCE ĆWICZEŃ : sala gimnastyczna

CZAS TRWANIA: 30 min.

POMOCE: laski, woreczki, ławeczki, skrzynia, książki, numerki, muzyka, drabinki.

Tok lekcji

Cel ćwiczenia

Opis ćwiczenia

Dozowanie

Uwagi metodyczno-organizacyjne

I.Część

wstępna :

1.Zorganizowa-

nie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Motywacja do udziału w zajęciach.

3. Zabawa ożywiająca „Berek-most”.

4. Ćw. oddechowe.

Czynności organizacyjno-porządkowe.

Nastawienie do ćwiczeń.

Ożywienie grupy. Rozciąganie mm prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.

Wzmocnienie mm oddechowych, zwiększanie ruchomości kl.piersiowej. Rozciąganie kręgosłupa.

Zbiórka. Powitanie i sprawdzenie obecności. Pobranie przyborów, rozmieszczenie ich na sali.

Podanie zadań lekcji.

Uczestnicy zabawy uciekają przed goniącym ich „berkiem”. Osoba złapana, np. przez dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi).

Osoby chcące uratować mosty muszą przejść pod nimi.

P.w.- siad klęczny, RR wzdłuż ciała.

Ruch- wdech-ręce do góry;

Wydech- rr w dół za siebie (dłonie stykają się).

Ruch dodatkowy-skłon w przód przy wydechu.

/pozycja Bali-Yoga/

2 min.

1 min.

3-4x

1 min.

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Zmiana „berka”.

Wdech-nosem, wydech-ustami, dwa razy dłuższy od wdechu.

II. Część

główna :

1.Ćw. ramion i nóg.

2. Ćw. mm grzbietu .

3.Ćw. rozciągające mm klatki piersiowej.

4. Ćw. mm grzbietu .

5. Ćw. mm pośladkowych.

6. Ćw. oddechowe.

7. Ćw. mm brzucha .

8. Ćw. oddechowe .

9. Ćw. antygrawita-

cyjne .

10. Ćw. mm brzucha na przyrządach.

11. Rozciąganie mm grzbietu na przyrządach.

12. Zwis czynny .

13. Ćw. mm pośladkowych .

Ćw. elongacyjne zwiększające ruchomość obręczy barkowej i nóg. Ćw. korekcyjne połączone z zabawą przy muzyce.

Wzmocnienie mm grzbietu.

Elongacja kręgosłupa. Rozciąganie mm piersiowych.

Wzmocnienie mm prostownika grzbietu i mm karku, mm pośladkowych oraz mm ściągających łopatki.

Wzmocnienie mm pośladkowych.

Wzmocnienie mm oddechowych.

Wzmocnienie mm brzucha, rozciąganie mm piersiowych.

Wzmocnienie mm oddechowych, mm prostownika grzbietu.

Utrzymanie prawidłowej postawy (skorygowanego kręgosłupa i głowy) w warunkach dodatkowego obciążenia osiowego.

Elongacja kręgosłupa. Wzmacnianie mm brzucha, mm grzbietu, ściągających łopatki.

Rozciąganie mm grzbietu. Wzmacnianie mm ściągających łopatki, mm pośladkowych.

Elongacja kręgosłupa.

Wzmocnienie mm pośladkowych .

Dzieci wykonują ćwiczenia przy rytmicznej muzyce, naśladując ruchy n-la :

1.P.w.- stanie w postawie skorygowanej.

Ruch - krążenia RR oburącz oburącz w przód.

2.P.w.-j.w.

Ruch - krążenia RR oburącz oburącz w tył.

3.P.w. - j.w.

Ruch - rytmiczny ruch NN(bioder) bioder jednoczesnym ćwiczeniem RR w rytmie:

1,2 - „skrzydełka”

3,4 - wyrzut RR w górę

5,6 - „skrzydełka”

7,8 - wyprost RR w dół.

P.w. - leżenie przodem, ręce wyprostowane trzymają laskę, pod brodą woreczek.

Ruch - unoszenie rąk z laską w górę, broda przytrzymuje woreczek, nogi lekko uniesione w górę, wzrok skierowany na podłogę.

P.w. - siad klęczny (pozycja niska Klappa).

Ruch - maksymalne wyciągnięcie rąk po podłodze w przód („ukłon japoński”),wytrzymać ok.3 sek.

P.w. - siad prosty, ręce wzdłuż tułowia.

Ruch - skręty T w tył przez ramię, przejście do podporu przodem. Ciało wsparte na prostych rękach. Przejście i powrót do pozycji wyjściowej.

P.w. - leżenie przodem, RR na pośladkach, czoło przylega do podłogi.

Ruch - oderwanie prostych NN od podłoża na wysokość 5cm.

P.w. - klęk- prawa noga odwiedziona w bok na niej ułożona RR prawa, druga RR wzdłuż T.

Ruch - uniesienie ręki wyprostowanej wzdłuż T - wdech, wytrzymanie. Wydech - opuszczenie. Zmiana.

P.w. - siad prosty tyłem do drabinek, RR chwyt za dosiężny szczebel, woreczek między stopami.

Ruch - unoszenie NN z woreczkiem, wytrzymać.

P.w. - klęk podparty.

Ruch - wdech-wygięcie kręgosłupa (poz. Kota), wydech-kręgosłup opuszczamy ( do środka).

P.w.- stanie

Ruch- marsz z książką na głowie (wspięcie na palcach).

ĆWICZENIA W PARACH W OBWODZIE :

STACJA 1

P.w.-stanie tyłem do drabinek, rękoma chwyt za szczebelek na wysokości głowy(łokcie zgięte pod kątem 90 ).

Ruch- unoszenie NN do pozycji krzesełka w zwisie, wytrzymanie jak najdłużej w tej pozycji.

STACJA 2

P.w.- leżenie przodem na skrzyni po kolce biodrowe, tułów poza skrzynią, stabilizacja NN.

Ruch- unoszenie T do poziomu z jednoczesnym ułożeniem RR do pozycji „skrzydełek”, wytrzymanie 3 sek.

STACJA 3

P.w.- leżenie tyłem głową w dół na skośnie ustawionej ławeczce (zaczepionej o szczebel drabinki), nogi ugięte, stopy zaczepione o szczebel drabinki, RR wyprostowane leżą na ławeczce przy głowie.

Ruch- wytrzymać 3 sek., rozluźnić mięśnie grzbietu.

STACJA 4

P.w.- leżenie przodem na ławeczce ustawionej poprzecznie (kolce biodrowe na brzegu ławeczki), RR wyciągnięte w przód, dłońmi chwyt za szczebel na wysokości ławeczki.

Ruch- unoszenie NN w górę do poziomu, wytrzymać.

Przy przejściu do kolejnej stacji ćw. oddechowe.

2 min.

6-8x

6x

6x

6x

6x

6x

6x

1 min.

1.5 min.

Podczas wyrzutu RR w górę wydłużyć jak najbardziej kręgosłup.

Zwrócenie uwagi , aby podczas wykonywania

„skrzydełek” ściągnąć łopatki.

Pobranie lasek, woreczków.

Kocyk pod brzuch.

Głowa w przedłużeniu tułowia.

Kocyk pod brzuchem.

Kot-głowa w dół, broda do kl. Piersiowej.

-głowa w górę.

Podczas ćwiczenia dzieci kontrolują swoją postawę.

Zwrócenie uwagi na utrzymanie pozycji w zwisie na ugiętych rękach.

Współćwiczą-cy pomaga w stabilizacji NN. Głowa wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę.

Współćwiczą-ca pomaga w stabilizacji stóp.

NN wyprostowane i złączone. Głowa w przedłużeniu T, wzrok skierowany w dół.

III. Część końcowa :

1.Ćw. utrwalające nawyk prawidłowej postawy.

2. Ćw. przeciw płaskostopiu.

3. Ćw. uspokajające .

4. Omówienie lekcji, nastawienie dzieci do samodzielnych zadań.

Kontrola poprawności wykonywanego ruchu przez współćwiczącego.

Usprawnienie mm podeszwowych stóp.

Relaksacja .

Czynności organizacyjno-porządkowe.

Zabawa „Pamięciowe ćwiczenia” - zawodnicy ustawiają się w szeregu obok siebie na linii startu. Sędziowie stoją obok zawodników drużyn. Prowadzący pokazuje ćwiczenia, które numeruje: 1,2,3,4, np.:

1 - siad skrzyżny ze „skrzydełkami”

2 - podpór tyłem z biodrami uniesionymi do linii poziomej

3 - leżenie tyłem, NN uniesione pod kątem większym niż 45 , nożyce.

4 - leżenie przodem ze skrzydełkami

5 - pozycja niska Klappa z rękoma wyciągniętymi jak najdalej najdalej przód.

N-l podaje numer ćw. i komendę „START”.Ci którzy się pomylili lub wykonali je za późno - przesuwają się krok do przodu.

Zabawa „Mycie się” - uczestnicy zabawy po ciężkiej pracy - dbając o higienę, przystępują do mycia całego ciała za pomocą stóp ( stopy to mydło).

Zabawa „Magiczna liczba 7”.

Sprzątanie sprzętu, omówienie realizacji zadań lekcji.

Przypomnienie o konieczności wykonywania zadań w domu. Polecenie do wykonania w domu : wykonaj ćwiczenia, które poznałeś dzisiaj na zajęciach. Poproś o pomoc osobę dorosłą.

Pożegnanie.

3 min.

1 min.

1 min.

1 min.

Podział na 2 drużyny - wyznaczyć sędziów.

Sędziowie określają poprawność oraz szybkość wykonanego zadania. Za prawidłowe ćwiczenia zawodnik otrzymuje punkt.

Zwrócenie uwagi na „dokładne mycie całego ciała”.

Załącznik nr 5 - Propozycje ćwiczeń przy skoliozach.

 

 

1.                              Pw. leżenie tyłem, nogi ugięte w stawach kolanowych, stopy oparte na podłodze, dłonie splecione na karku . Ruch - złączyć stawy łokciowe przed głową i docisnąć do podłogi.

2.                              Pw. j w.dłonie splecione na karku, łokcie przylegają do podłogi; ruch - ,,rowerek” nie odrywając bioder od podłoża.

8.      Pw. jw. w oparciu o przedramiona, nogi wyprostowane, złączone leżą na podłodze pod kątem 45 0 do tułowia. Obok kolan od strony wewnętrznej leży dowolny przedmiot. Ruch - przenos nóg prostych w kolanach, złączonych, łukiem nad przedmiotem
na drugą stronę, powrót nóg na podłoże.

9.      Pw. stanie tyłem do ściany, głowa, tułów, pięty przylegają do ściany; ruch - przysiady z wysunięciem rąk w przód .

10.  Pw. stanie przed lustrem z woreczkiem na głowie. Głowa i szyja wyciągnięte w górę, broda cofnięta, barki opuszczone, cofnięte w tył, łopatki i pośladki ściągnięte; ruch - wspięcie na palcach i powrót na całe stopy, próba wolnego marszu (parę kroków), głownie korygowanie postawy przed lustrem.

11.  Pw. klęk na obu kolanach, kolana ustawione na szerokość bioder, ręce splecione na głowie z odwiedzeniem łokci do tyłu. Ruch - przejście na prawym pośladku, wytrzymać, powrót do pw. przejście do siadu na lewym pośladku, wytrzymać.

12.  Pw. siad klęczny, pięty razem - ,,ukłon japoński”; ruch wznos ramion w górę, Skłon tułowia w przód, dłonie oparte na podłodze sięgają jak najdalej, palce rąk „maszerują” po podłodze do przodu, nie podnosząc bioder pięt.

13.  Pw. leżenie przodem nogi wyprostowane i złączone. Głowa w przód, uniesiona nad podłogą. Przed głową, na podłodze leży piłka ciężka. Pod brzuchem w okolicach pępka, zrolowany kocyk. Ruch - maksymalne wyprostowanie rąk z wypchnięciem piłki w przód. Po wypchnięciu piłki ręce pozostają wyciągnięte w przód nad podłogą. W czasie ćw. klatka piersiowa powinna przylegać do podłogi.

9.        Pw. jw. na kocyku; ruch-ślizgi na kocyku, odpychając się dwoma rękoma od podłogi.

10.    Pw. jw., ręce wyprostowane, wyciągnięte w przód w dłoniach laski
(lub skakanki, kijki). Współćwiczący stoi przed leżącym, tyłem do niego, trzymając
w dłoniach drugie końce lasek. Ruch - współćwiczący idzie do przodu, ciągnąc
za sobą leżącego na kocyku. Ćwiczący rozluźnia mięśni barków i grzbietu.


