KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Uniwersytet Opolski
Wydział Historyczno - Pedagogiczny
Katarzyna Młynek Marta Machaj
Kształcenie wczesnoszkolne z gimnastyką korekcyjną i profilaktyką rok III
Studia stacjonarne
KONSPEKT LEKCJI GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
TEMAT: Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy.
ZADANIA GŁÓWNE: Nauka przyjmowania prawidłowej postawy ciała.
WADA: Plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsło-okrągłe, skoliozy, wady kończyn dolnych.
WIEK: 9 lat
PŁEĆ: kobieta
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 8
CZAS TRWANIA: 45 minut
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
PRZYBORY: kocyki, szarfy, woreczki, laseczki, chusteczki
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
WIADOMOŚCI:
Uczeń wie jaka jest prawidłowa postawa ciała podczas ćwiczeń.
Uczeń rozumie znaczenie jego aktywnego udziału w ćwiczeniach korekcyjnych.
Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, karku, brzucha, ściągające łopatki i rozciągające mięśnie klatki piersiowej.
Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha (zwłaszcza prosty), pośladkowe wielkie, kulszowo-golenionwy i rozciągające prostownik grzbietu odcinka lędźwiowego, czworoboczny lędźwi, mięsień biodrowo-lędźwiowy i prosty uda.
Uczeń zna ćwiczenia wzmacniające wysklepienia stopy.
Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.
UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń potrafi przyjmować postawę skorygowaną.
Uczeń umie prawidłowo oddychać.
Uczeń zna i umie wykonać ćwiczenia wzmacniające wysklepienia stopy.
Uczeń zna pozycje wyjściowe poszczególnych ćwiczeń.
MOTORYCZNOŚĆ:
Uczeń wzmacnia mięśnie wysklepiające stopę.
Uczeń wzmacnia mięśnie brzucha.
Uczeń wzmacnia mięśnie oddechowe.
AKCENT WYCHOWAWCZY:
Uczeń dba o higienę osobistą.
Uczeń zna i potrafi nazwać części swojego ciała.
Uczeń stosuje się do zasad bezpieczeństwa.
Tok lekcji | Zadania | Opis ćwiczeń | Uwagi | Dozowanie |
---|---|---|---|---|
I Część wstępna 1. Czynności organizacyjno-porządkowe |
Wprowadzenie uczniów do wykonania zadań lekcji. | Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, podanie celu ćwiczeń | Zbiórka w szeregu z zachowaniem prawidłowej postawy | 5 min. |
2. Rozgrzewka | Pobudzenie układu krążeniowo-oddechowego. | Rozgrzanie mięśni: bieg w miejscu, skip A i C w miejscu, krążenia ramion w tył, przysiady, brzuszki, pompki. | Uczniowie stoją w rozsypance po całej Sali. | 4 min. |
3. Ćwiczenie oddechowe | Wzmocnienie mm. oddechowych | Zdmuchiwanie świeczek. Dzieci siedzą w kółeczku. Siad skrzyżny rączki w „skrzydełka”, dłonie zaciśnięte, kciuk do góry. Na hasło „zdmuchujemy lewą świeczkę” dzieci dmuchają na lewy kciuk imitując zdmuchiwanie świeczki. To samo z prawą stroną. |
Kształtowanie prawidłowego oddechu, uspokojenie organizmu po rozgrzewce. | 1 min. |
II. Część główna. | Wzmacnianie mięśni grzbietu, ściągające łopatki. | Leżenie przodem, wałeczek znajduje się na wysokości pępka, ręce wyprostowane; podnoszenie laseczki gimnastycznej przed siebie, na wysokość głowy, za głowę | Dłonie rozstawione szeroko na laseczce | 1 min. |
Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego i prostego uda. | Siad prosty, ręce w pozycji „skrzydełek” (można tę pozycję dodatkowo zabezpieczyć, ustawiając laskę poniżej linii łopatek), współćwiczący stoi z dłońmi opartymi na plecach ćwiczącego poniżej łopatek. Ćwiczący wykonuje skłon tułowia w przód. Współćwiczący naciskając na plecy koleżanki powoduje pogłębienie skłonu. Po chwili następuje zamiana osób. | Współćwiczący utrzymuje prawidłową postawę ciała. Laska gimnastyczna. | 3 min. | |
Rozciąganie klatki piersiowej | Dzieci siedzą w parach jeden za drugim, plecami do siebie; podawanie laseczki gimnastycznej górą | 1 min. | ||
Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie czołowej | Wykonanie skłonu w lewą stronę i dotknięcie łokciem poniżej biodra – wyprost. To samo w prawą stronę. Dziecko wykonuje ćwiczenie klęcząc, mając ręce ułożone w skrzydełka i zabezpieczone laską. | 6 razy | ||
Wzmacnianie mięśni wysklepiających stopę | W parach. Jedno dziecko robi z rąk kosz, do którego drugie dziecko wrzuca woreczki, trzymając woreczek w palcach stóp. | Zmiana co pięć rzutów | 4 min. | |
Wzmacnianie mięśni nóg. Utrwalanie nawyku prawidłowej postawy | Siad skrzyżny z woreczkiem na głowie; próba wstania i powrotu do pozycji wyjściowej | Woreczek nie powinien spaść na podłogę | 2 min. | |
Wzmacnianie mięśni brzucha | „Szczur w leżeniu tyłem”. Dzieci leżą na placach, podparte na łokciach, nogi do środka koła. Gdy skakanka krąży, należy unieść nogi, aby nie dotknęły skakanki. | 3 min | ||
Wzmacnianie mięśni grzbietu i obręczy barkowej |
„Pająk i muchy” Jedno dziecko porusza się jak pająk. Pozostałe dzieci poruszają się w siadzie klęcznym na kocykach. „Pająk” łapie „muchy” – dotyka dzieci ręką. Złapana „mucha” siada w siadzie klęcznym i ręce trzyma ułożone w skrzydełka. |
W siadzie klęcznym plecy dzieci powinny być bardzo spłaszczone. |
3 min. | |
Wzmacnianie mięśni grzbietu i obręczy barkowej | „Ogonki” Dzieci poruszają się w siadzie klęcznym na kocykach. Część wkłada szarfy za spodenki. Na hasło polowanie pozostałe dzieci próbują zdobyć szarfy. Ten kto zbierze najwięcej wygrywa. |
2 razy | ||
Wzmacnianie mięśni grzbietu, ściągające łopatki | „Obrona twierdzy”. Dzieci leżą przodem na obwodzie koła. W środku koła jest ustawiony pachołek „twierdza”. Jedno dziecko wchodzi do koła i jest „obrońcą twierdzy”. Reszta dzieci toczy piłkę między sobą i w dogodnym momencie starają się strącić pachołek. | Obrońca może zatrzymać piłkę nogami. | 4 min. | |
Elongacja kręgosłupa (czynna) | „Start rakiety” Siad skrzyżny, dłonie ułożone w skrzydełka. Następuje odliczanie: 3,2,1,0 start. Energiczne prostowanie rąk i wyciąganie ich w górę – wytrzymać – powrót do pozycji wyjściowej. |
4 razy | ||
Ćwiczenia oddechowe | Dzieci stoją i trzymają oburącz chusteczkę, dmuchają w nią tak, aby ułożyła się poziomo. | Zwrócenie uwagi na utrzymanie przez dzieci prawidłowej postawy | 4 razy | |
III Część końcowa | Zabawa uspokajająca | Zabawa „Inicjator ruchu” . Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko siedzi w środku koła i zamyka oczy, musi odgadnąć kto jest inicjatorem ruchu. Inicjator wykonuje ruchy i co jakiś czas je zmienia tak, żeby osoba siedząca w kole się nie zorientowała kto jest inicjatorem. | Zwrócenie uwagi na utrzymanie przez dzieci prawidłowej postawy | 5 min. |
Zbiórka, omówienie zajęć, zachęcenie do ćwiczenia w domu, pożegnanie. | Zbiórka w dwuszeregu. | 5 min. |