konspekt-kształtujemy wyczucie prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach, Plan metodyczny lekcji gimnastyki korekcyjnej


Prowadzący: Łukasz Żmijewski i Piotr Słoma UKW gr. III Wychowanie-fizyczne.

Konspekt w ujęciu czynnościowym lekcji gimnastyki korekcyjnej.

Klasa: 4a

Liczba ćwiczących:

Miejsce ćwiczeń: sala do Gim. Korekcyjnej

Czas trwania: 45 minut

Data:

Dział programu: gimnastyka korekcyjna

Zadanie główne: Kształtujemy wyczucie prawidłowej postawy ciała w różnych pozycjach, w miejscu i w ruchu(skoliozy, plecy okrągłe i plecy płaskie)

- Skolioza:

- wzmacniamy mm grzbietu oraz mm posturalne

- rozciągamy mm przykręgosłupowe

Przeciwwskazania: przewroty, stanie na głowie i rękach, intensywne skoki, mostki, obciążenia, ćwiczenia asymetryczne.

- Plecy okrągłe:

- wzmacniamy mm karku oraz prostownik grzbietu w odcinku piersiowym

- rozciągamy mm klatki piersiowej

Przeciwwskazania: skłony zastąpic opadami, krążenia w przód zastąpic w tył, unikamy dłuższego stania z rękoma wysuniętymi do przodu, kołyska w leżeniu przodem.

- Plecy płaskie:

- rozciągamy mm grzbietu w odcinku piersiowym oraz mm. Brzucha

- wzmacniamy prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym.

Przeciwwskazania: mostki, skłony, kołyski, elongacje.

Zadanie dodatkowe: doskonalimy ćwiczenia elongacyjne

Motywacje: zachęcę uczniów do kształtowania prawidłowej postawy ciała w domu

Cele operacyjne:

Umiejętności: -u. Pokaże ćwiczenia kształtujące prawidłowa postawę ciała

-u. Pokaże jak poprawnie wykonać ćwiczenia elongacyjne

Motoryczność: -u. Wyczuwa orientację przestrzenną

-u. Kształtuje swoją równowagę

-u. Poprawi koordynację oddechową

-u. Kształtuje orientację wzrokowo-słuchową

Wiadomości: -u. Wymieni kilka ćwiczeń kształtujący prawidłowa postawę ciała

-u. Wymieni ćwiczenia wydłużające kręgosłup

Wychowanie: -u. Dba o bezpieczeństwo własne i innych

-u. Stosuje się do poleceń nauczyciela

Metody i formy: zabawowa klasyczna, zadaniowo-ścisła, obwodu ćwiczebnego, frontalna, indywidualna

Przyrządy i przybory: kocyki, woreczki, ringo, szarf

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI

UCZNIA

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

METODY I FORMY

DOCELOWE

ZADANIA

Część wstępna

(5min.)

U. Zapozna się z zadaniami i tematem lekcji

Ożywi organizm i przygotowują się do wysiłku

U zwiększy pojemność płuc i uspokoi oddech

Ustawia się na zbiórce, wita nauczyciela, zgłasza swoją obecność, słucha zadań i tematu lekcji

Bierze udział w zabawie: `berek lawina”

U. Wykonuje marsz po obwodzie koła, wznos ramion- wdech, opad- wydech

N. organizuje zbiórkę, wita klasę, podaje temat i zadania lekcji

N. nazywa zabawę, podaje zasady, asekuruje, poprawia

N. kontroluje, poprawia

Pogadanka

Zabawowa klasyczna

Bezpośredniej celowości ruchu

Cześć główna A

(10min.)

U rozciągnie mm karku i szyi

U rozciągnie mm obręczy barkowej i RR

U dokona elongacji kręgosłupa i rozciągnie mm kręgosłupa

U wzmocni mm wysklepiające stopę

U wzmocni mm brzucha i kręgosłupa

U uspokoi oddech, wzmocni mm oddechowe, rozciągnie mm klatki piersiowej. U zwiększy ruchomość klatki piersiowej.

U wzmocni mm grzbietu, obręczy barkowej i NN

P.w. - Siad skrzyżny, rr wzdłuż tułowia, ruch - jedna dłoń pod pośladkiem, drugą chwytamy za głowę, głowa luźno opada na bok za opuszczonym łokciem; zmiana ręki i to samo wykonujemy w drugą stronę.

P.w. - Siad skrzyżny, dłonie oparte na barkach, ruch - krążenie rr w tył.

P.w. - Siad skrzyżny, rr wyprostowane, wyciągnięte w górę, ruch - maksymalnie wyciągnięcie raz prawej, raz lewej ręki w górę.

P.w. - Siad podparty, nogi ugięte, dłonie oparte na podłodze z tyłu. Ruch - naprzemienne

Maksymalne zagięcie

grzbietowe i

podeszwowe stóp.

P.w. - Leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach. Stopy oparte na podłodze. Ręce nad głową. Ruch - unoszenie barków.

P.w. - Leżenie tyłem, nogi ugięte w kolanach, dłonie nad brzuchem, wdech i wydech torem brzusznym

P.w. - Leżenie przodem, nogi wyprostowane i złączone. Ręce wyprostowane, wyciągnięte jak najdalej w przód. Głowa uniesiona, wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Ruch - równoczesne uniesienie jednej ręki i przeciwnej nogi nad podłogą

N. zwraca uwagę na proste plecy, i ułożenie rąk

N. zwraca uwagę na ułożenie RR

N. zwraca uwagę na maksymalne wyciąganie RR w górę

N. zwraca uwagę na zaginanie stop

N. zwraca uwagę na unoszenie barków i trzymanie stopy na ziemi.

N. zwraca uwagę na maksymalny wdech i wydech

N. zwraca uwagę na równoczesne uniesienie reki i przeciwnej nogi nad podłogę

Bezpośredniej celowości ruchu

Cześć główna B

(25min.)

U pozna ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała

U wykona ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała

U kształtuje nawyk prawidłowej postawy ciała, wzmacnia mm stóp i dokonuje elongacji kręgosłupa

(skolioza i plecy okrągłe)

U kształtuje nawyk prawidłowej postawy ciała, oraz wzmacnia mm NN

(wszyscy)

U wzmocni mm NN i kontroluje nawyk prawidłowej postawy ciała po dynamicznym ruchu.

(wszyscy)

U wzmocni mm grzbietu, obręczy barkowej.

(wszyscy)

U wzmocni mm grzbietu, obręczy barkowej i dokona elongacji kręgosłupa.

(wszyscy)

U kształtuje nawyk prawidłowej postawy ciała

(wszyscy)

U uspokoi oddech, wzmocni mm oddechowe, rozciągnie mm klatki piersiowej. U zwiększy ruchomość klatki piersiowej.

(wszyscy)

U słucha nauczyciela, wykonuje polecenia

U wykonuje ćwiczenia w

formie obwodu stacyjnego:

1p.w. Stanie przodem przy drabince, RR na wys. barków, ruch- wspięcie na palce z wyciągnięciem kręgosłupa w gore

2p.w stanie Tylem przy drabince, RR na wys. barków, ruch- unoszenie raz jednej raz drugiej nogi w górę, z ugięciem w stawach kolanowych

3 p.w. Leżenie Tylem na kocyku, RR w skrzydełka, NN ugięte w kolanach, ruch- ślizg przez wyprostowanie NN w kolanach

4.p.w. Leżenie przodem, RR wyprostowane w górze, w RR ringo, ruch- unoszenie ringa w górę bez odrywania kl. piersiowej od podłoża

5.p.w. Siad klęczny przy drabince, RR wyprostowane, dłonie oparte o szczebelek na wys. barków, Ruch- u wykonuje opad tułowia w przód, tak, aby plecy były poniżej wys. szczebelka, głowę unosi w góre patrząc nad szczebelek

6.p.w siad skrzyżnym, w RR woreczek, ruch przenoszenie woreczka nad Glowa z jednej reki do drugiej

W siadzie klęcznym u wykona wdech z równoczesnym wyciągnięciem RR w przód i obniżeniem tułowia do ziemi, wydech przy powrocie, do p.w.

N. omawia ćwiczenia i pokazuje

N. zwraca uwagę na ułożenie RR, wspięcia na palcach i utrzymanie prawidłowej postawy ciała

N. zwraca uwagę na unoszenie NN, poprawne zgięcie w stawie kolanowym, nie odrywanie pleców od drabinek i utrzymywanie prawidłowej postawy ciała

N. zwraca uwagę na RR ułożone w skrzydełka, ruch NN i utrzymanie postawy po wykonaniu ruchu NN

N. zwraca uwagę na wyprostowane RR i nie odrywanie klatki piersiowej

N. zwraca uwagę na wyprostowane RR i chwyt szczebelka na wys. Barków oraz prawidłowe wykonanie całego ruchu

N. zwraca uwagę na proste RR i plecy przy wykonywaniu cwiczenia

N. zwraca uwagę na wdech nosem i wydech ustami

Pogadanka

Zadaniowa-ścisła

Cześć końcowa

(5min.)

U. Uspokoi organizm

U. Ustawi się na zbiórce, zakończy lekcje

U. Bierze udział w zabawie: ”Jesteś śliczna”

U. p.w. Siad skrzyżny z dłońmi na kolanach. Pozycja skorygowana.

U. Ustawia się na zbiórce, wysłuchuje nauczyciela, sprząta sprzęt

N. poda nazwę i zasady zabawy

N. organizuje zbiórkę, wyróżnia najlepszych, żegna klasę

Zabawowa klasyczna

Pogadanka


