MAŁGORZATA KLESZCZYŃSKA 10.11. 2009
EDYTA SIGŁOWA
III A
KONSPEKT LEKCYJNY
DLA BOCZNYCH SKRZYWIEŃ KRĘGOSŁUPA
Wada: skolioza
Cel: wzmacnianie mięśni grzbietu w różnych pozycjach wyjściowych
Wiek/ płeć : 13 lat / dziewczynki
Liczba ćwiczących: 8
Czas trwania: 45min
Pomoce: laski, drabinki, materac, ławeczka, piłeczki i piłki, lustra, gwizdek.
Tok lekcji |
Cel ćwiczenia |
Opis ćwiczenia |
dozow. |
Uwagi metodyczno-organizacyjne |
Część 1 |
1. Autokorekcja postawy
2. Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca
3. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) |
W parach, naprzeciw siebie korekta postawy (raz jedna raz druga osoba korygowana przez współćwiczącego)
"Berek kolano" Uczniowie w parach swobodnie biegają po sali . Wyznaczony para ,,berek” stara się złapać biegające dzieci. Aby nie zostać złapanym para uczniów przyjmuje pozycję: uczeń a) klęk jednonóż RR w oparciu o biodra; uczeń b) siad na kolanie współćwiczącego RR góra skos. Po złapaniu para zostaje berkiem.
W parach naprzeciw siebie P.w. (pozycja wyjściowa) leżenie przodem, RR ugięte głowa przedłużeniem T. Dmuchanie w piłeczkę do partnera. Wdech-głęboki wdech przez nos, wydech przez usta. |
2'
4'
30 s. |
Zwracają uwagę na prawidłową postawę.
W parach. Jedna piłeczka na parę. Wdech nosem wydech ustami. |
Część 2 |
1. Ćwiczenie głowy i szyi
2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej i mm. grzbietu
3. Ćwiczenie kształtująca nawyk prawidłowej postawy.
4. Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją
5. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)
6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg
7 i 8. Ćwiczenie mm brzucha i mm grzbietu w parach
9. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny)
10. Ćwiczenie elongacyjne i antygrawitacyjne
11. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (dolny odcinek)
12. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)
13. Ćwiczenie mm brzucha
14. Ćwiczenia mm grzbietu na przyrządach
15. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy |
W parach naprzeciw siebie. Siad skrzyżny podparty skłony i skręty głowy we wszystkich kierunkach - lustro
P.w. leżenie przodem naprzeciw partnera toczenie piłki lekarskiej (1 kg) oburącz przez wznos T w górę. Głowa przedłużeniem T.
Berek „siad skrzyżny” Berek łapie pozostałych, złapana osoba przyjmuje prawidłową postawę w siadzie skrzyżnym RR oparte o biodra.
W parach naprzeciw siebie P.w. siad klęczny. RR w wyprostowane w górze trzymają piłkę. Skłon T w przód z przeniesieniem RR z piłką i Przekazanie piłki koledze. Wyprost- powrót do P.w.
P.w. leżenie tyłem, RR wzdłuż T. Wdech- wznos RR przodem w górę Wydech- opust RR
W parach P.w. leżenie przodem, RR wyprostowane chwyt oburącz drabinki. Wznos wyprostowanych NN w górę. Współćwiczący oporuje wznos NN. Opust - powrót do P.w.
Os. a) P.w. Zwis tyłem na drabince NN wyprostowane. Wznos NN - ugięcie w kolanach do poziomu Wyprost - powrót do P.w. Os. b) P.w. leżenie przodem do drabinki, RR wyprostowane w przód Wznos T w górę ćwiczący stara się dotknąć stóp ćwiczącego nad nim kolegi Wyprost - powrót do P.w.
P.w. leżenie tyłem, dłonie ułożone na brzuchu. Wdech - brzuch unosi się w górę Wydech - opust.
W parach naprzeciw siebie P.w. siad klęczny, chwyt za dłonie partnera Skłon T w przód - ukłon japoński - partner przeciąga kolegę w przód - rozciąganie.
Skoki zawrotne przez ławeczkę.
P.w. siad skrzyżny, RR na biodrach. Wdech - wznos RR bokiem w górę Wydech - opust RR przodem na biodra
P.w. postawa stojąc, NN na szerokość bioder. RR trzymają piłkę przed klatką piersiową (łokcie na zewnątrz). Skręty T.
P.w. Leżenie przodem na skrzyni od pasa w dół, NN zaczepione o drabinkę. Wznosy T w górę do poziomu.
„Czarna Pani patrzy” Dzieci poruszają się we wspięciu na palcach, RR wyprostowane w górze. Na sygnał „Czarna Pani patrzy” dzieci stają w pozycji skorygowanej. Barki ustawione równolegle, miednica wyrównana, stopy na tej samej linii. Uczeń który nieprawidłowo przyjmie pozycje lub poruszy się zostaje cofnięty na start. |
30 s.
2 x30s.
2'
x6
30 s.
2x5
x6
30 s.
x6
2x4
30 s.
x8
x10
3'
|
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. ! brak krążeń G
Zwrócenie uwagi na prawidłowe ułożenie ciała: NN złączone Barki i biodra na jednej wysokości.
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę, miednica wyrównana, RR wspomagają elongację kręgosłupa. „czubek głowy jak najwyżej”
Uczniowie ćwiczą równocześnie. Zwrócenie uwagi by głowa była przedłużeniem T. wyciągnięcie RR z piłką jak najdalej w przód.
Wdech nosem, wydech ustami.
Uczniowie ćwiczą na zmianę. Zwrócenie uwagi aby ćwiczący nie unosił za wysoko NN w górę
Partnerzy wykonują ćwiczenia jednocześnie. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana ról.
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Ćwiczenie wykonywane na zmianę przez ćwiczących.
Zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonanie skoku - obunóż i w odpowiednim rytmie
Wdech nosem, wydech ustami.
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
Zwrócenie uwagi na wykonanie ćwiczenie. Wznos T do poziomu!
Zwrócenie uwagi na przyjęcie prawidłowej postawy.
|
Cześć 3 |
1. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu
2. Ćwiczenia oddechowe
3.Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy.
4. Korekcja postawy (w parach) |
Toczenie po podłodze piłki, laski, ruchami stóp siedząc lub stojąc
P.w. - leżenie tyłem RR skrzyżowane na klatce piersiowej, NN ugięte. Wdech i wydech.
Stojąc przy ścianie staramy przylegać całym ciałem. Krok w przód - przyjęcie prawidłowej postawy. Skłon w przód - przyjęcie prawidłowej postawy.
W parach siedząc a później stojąc.
|
1'
30 s.
2'
1' |
Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. |