KONSPEKT Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ
Prowadzący: Matuszek Łukasz
Wada: Plecy okrągłe
Temat: Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej i wzmacniające mieśnie grzbietu .
Data: 14.04.2004
Liczba ćwiczących: 5 -10
Miejsce: Zastępcza sala gimnastyczna
Czas : 45 nim
Cel : - poznawczy , poznawanie prawidłowej postawy ciała
- wychowawczy ,samokontrola postawy
Metody realizacji zadań ruchowych :
- zadaniowo naśladowcza
- naśladowczo ścisła
- zabawowa
Formy prowadzenia zajęć :
- frontalna
- indywidualna
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Uwagi |
CZĘŚC WSTĘPNA 15 min |
||
1.Zbiórka |
1.Powitanie grupy 2.Podanie tematu lekcji 3.Mobilizacja uczniów do zajęć |
Uczniowie ustawieni są w szeregu. |
2.Ćw.ożywiające z elementami korektywnymi. |
Uczniowie biegają luźno po całej sali na sygnał prowadzącego wykonują siad klęczny i przyjmują prawidłową postawę określoną wcześniej przez prowadzącego. (Prawidłowa postawa to plecy wyprostowane łopatki ściągnięte do siebie klatka piersiowa wypięta do przodu ręce opuszczone wzdłuż tułowia). |
Nauczyciel poprawia uczniów którzy źle przyjęli postawę. |
3.Ćw. oddechowe. |
P.W. Leżenie tyłem RR wzdłuż tułowia NN kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych Na polecenie prowadzącego uczniowie robią wdech jednocześnie unosząc ręce za głowę, a w czasie wydech ręce powracają do pozycji wyjściowej. |
Nauczyciel kontroluje szybkość oddechów. |
CZĘŚĆ GŁÓWNA 30 min |
||
1.Ćw. rozluźniające obręcz barkową (likwidacja przykurczów i rozciągnięcie klatki piersiowej). |
P.W. Marsz dokoła sali 1.Krążenie oburącz do tyłu 2.Krążenie naprzemienne 3.Wymach ramion w bok |
|
2.Ćw. mm. Głowy i odcinka szyjnego (Elongacja). |
P.W. Marsz dokoła sali ręce opuszczone wzdłuż tułowia. 1.Na raz uczniowie starają się dotknąć głową sufitu na dwa powrót do pozycji wyjściowej. 2.Na raz skłon głowy w przód na dwa wyprost na trzy skłon głowy w tył na cztery wyprost. 3. Na raz skłon głowy w prawo na dwa wyprost na trzy skłon głowy w lewo na cztery wyprost. |
Nauczyciel wydaje komendy do ćwiczeń. |
3.Ćw. mm. Grzbietu |
P.W. klęk podparty kolana w rozkroku Ruch - wysunięcie ramion do przodu i opad tułowia do pozycji „Ukłonu Japońskiego”. |
|
4.Ćw. mm. Pośladkowych i nóg |
P.W. Leżenie przodem noga złączone i wyprostowane w kolanie ręce złączone pod brodą. Ruch - wymachy prawej, lewej nogi w tył |
|
5.Ćw. Oddechowe |
P.W. leżenie tyłem RR wzdłuż tułowia kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych. Ruch - głęboki wdech z równoczesnym wznosem RR bokiem w górę powolny wydech RR wracają tą samą drogą do P.W. |
Nauczyciel kontroluje szybkość oddechów. |
6.Ćw. mm. Brzucha |
P.W. leżenie tyłem ręce splecione na brzuchu NN złączone i wyprostowane w stawach kolanowych. Ruch - na sygnał przejście do siadu równoważnego |
|
7.Ćw. Oddechowe |
P.W. leżenie tyłem ręce splecione na karku łokcie przyłożone do podłoża kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych Ruch - głęboki wdech, wydech z jednoczesnym unoszeniem łokci w górę. |
Nauczyciel kontroluje szybkość oddechów. |
8.Ćw. Równoważne |
P.W. w staniu ręce opuszczone wzdłuż tułowia plecy i głowa wyprostowane. Ruch - w czasie przechodzenia przez ławeczkę gimnastyczną RR w bok na wysokości barków głowa wyprostowana, wzrok skierowany przed siebie. |
|
9.Zabawa lub gra |
„Wyścig szeregów” siad skrzyżny w dwóch szeregach tyłem do siebie. Na sygnał - bieg na wprost do wyznaczonego miejsca i siad skrzyżny twarzą do siebie wygrywa ten który to ćwiczenie zrobi najszybciej i najładniej. |
Gdy uczeń nie może wykonać siad skrzyżny zastępujemy siadem klęcznym. |
10.Ćw mm. Brzucha i pośladków |
P.W. Leżenie przodem RR wysunięte do przodu NN złączone i proste w kolanach. Ruch - na sygnał uniesienie naprzemienne prawej ręki lewej nogi i odwrotnie i wytrzymanie w tej pozycji kiedy prowadzący da sygnał do zakończenia ćwiczenia. |
|
11.Ćw. Oddechowe |
P.W. W. Leżenie tyłem RR wzdłuż tułowia kończyny dolne ugięte w stawach biodrowych i kolanowych Ruch - wdech z uciskiem RR przepony na szczycie wdechu zwolnienie oporu, wydech z syczeniem. |
Nauczyciel kontroluje szybkość oddechów. |
12.Ćw. Równoważne |
P.W. stanie Ruch - RR w bok wspięcie na palcach stóp i wolne przejście do przysiadu, wyprost NN i powrót do P.W. |
|
13.Zwis z ćw. mm. Brzucha (W zwisie pod plecy podkładamy podkładkę). |
P.W. stanie tyłem do drabinek na sygnał uczniowie wykonują zwis na wysokość odcinka piersiowego wkładamy zwinięty koc lub kalimatę. Ruch - uniesienie prostych w kolanach NN na wysokość pasa i wytrzymanie w tej pozycji przez 3 sekundy i powrót do pozycji wyjściowej. |
|
14.Zabawa lub gra |
„Kto pierwszy” uczniowie ustawieni w 2 rzędach jeden za drugim w lekkim rozkroku RR uniesione w górę. Na sygnał pierwszy z rzędu podaje piłkę górą do następnego zawodnika gdy ostatni otrzyma piłkę biegnie na początek rzędu i podaje następnemu wygrywa rząd który wykona to ćwiczenie najszybciej i najdokładniej. |
Nauczyciel zwraca na poprawne wykonywanie podań. Potrzebne jest 2 piłki. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA 5 min
|
|
1.Ćw. Przeciw płaskiej stopie |
P.W. Leżenie tyłem RR wzdłuż tułowia NN wyprostowane w kolanach złączone. Ruch - naprzemienne zginanie i prostowanie stopy w stawach skokowych z równoczesnym zginaniem palców. |
|
2.Ćw. Utrwalające nawyk prawidłowej postawy. |
Marsz zatrzymanie się przed lustrem ściennym i przyjęcie poprawnego siadu skrzyżnego. |
Gdy uczeń nie może wykonać siad skrzyżny zastępujemy siadem klęcznym. |
3.Ćw. Uspokajające |
P.W. leżenie tyłem RR swobodnie opuszczone wzdłuż tułowia NN ułożone w lekkim rozkroku, następnie zamknięcie oczu głęboki wdech i długi wydech. |
|
4.Omuwienie lekcji |
Nauczyciel omawia cele jakie zostały zrealizowane na zajęciach. |
|
1