Konspekt do zajęć gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej.
Ćwiczenia korygujące określone wady postawy- plecy okrągłe.
Rodzaj wady: plecy okrągłe.
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Czas ćwiczeń: 30 minut.
Wiek ćwiczących: 6lat.
Ilość ćwiczących: 10 osób.
Przybory i przyrządy: materace, woreczki, laski gimnastyczne, ławeczki, szarfy, kocyki,
Prowadzący: Edyta Sigłowa i Agnieszka Pielech.
Cel: Rozluźnienie i rozciągniecie mm piersiowych.
Wzmacnianie mm prostownika grzbietu odcinka piersiowego, mm karku oraz mm ściągających łopatki.
Utrwalenie prawidłowej postawy.
Metody: Zabawy i gry o charakterze korekcyjnym, ścisła zadaniowa.
Tok lekcji |
Cel ćwiczeń |
Opis ćwiczenia |
Dozow. |
Uwagi organ- metod |
I Część wstępna.
1.Czynności organizacyjne.
2.Zabawa ożywiająca.
3.Ćwiczenia oddechowe.
II.Część główna. 1.Ćwiczenia rozciągające mm klatki piersiowej.
2. Ćwiczenia oddechowe.
3.Ćwiczenia mm głowy i szyi ( elongacyjne)
4.Wzmocnienie mm grzbietu w odcinku piersiowym. 5.Ćwiczenia mm pośladkowych. 6.Ćwiczenie oddechowe.
7.Ćwiczenia równoważne.
8.Zabawa- „ Wyścig szeregów” III.Część końcowa.
1.Ćwiczenie przeciw płaskostopie.
2.Zabawa uspokajająca.
3.Ćwiczenia porządkowo- organizacyjne |
Utrwalenie nawyku pozycji skorygowanej w siadzie, wzmocnienie mm. ściągających łopatki.
Zwiększenie pojemności płuc, rozciągnięcie klatki piersiowej.
Rozciąganie mm klatki piersiowej i skurczone mm grzbiety.
Rozciągniecie mm. klatki piersiowej oraz ściągnięcie łopatek.
Zwiększenie pojemności płuc.
Rozciągnięcie mm karku.
Rozciągnięte mm klatki piersiowej i mm NN, wzmocnione mm grzbietu. Wzmocnienie mm pośladkowych i wzmocnienie mm NN. Zwiększenie pojemności płuc i rozciągnięcie klatki piersiowej.
Wzmacnianie mm pośladków i przednich partii mm NN.
Zwrócenie uwagi na skorygowanie postawy.
Obciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego, wzmacnianie mm prostownika grzbietu odcinka piersiowego, mm ścięgnistych łopatki i karku.
Zwrócenie uwagi na postawę skorygowaną. |
1.Zbiórka w szeregu, powitanie grupy, podanie tematu zajęć.
2.” Spłoszone wróbelki” na Sali wyznaczamy miejsce- „ gniazdo” uczestnicy zabawy jako „ wróbelki” siadają w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej ze „ skrzydełkami”. Na hasło prowadzącego- „wróbelki fruwają” dzieci wstają, wychodzą z „ gniazda” i biegną po Sali we wspięciu na palcach, wykonują rękami odrzuty „ skrzydełek” w tył, jak wróbelki machają skrzydełkami. Na hasło „ uwaga jastrząb” - „wróbelki” wracają do „gniazda”, gdzie siadają w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej ze „skrzydełkami”.
3.W marszu dookoła sali przeniesienie k.k.g. przodem w górę - wdech z jednoczesnym wspięciem na palce- wydech.
1.P.W. leżenie tyłem na podłodze, k.k.d. skulone, pod szczycie kifozy zrolowany kocyk. Ramiona ugięte w stawach łokciowych spoczywają na nieco niższym poziomie i obciążone są woreczkami.
2.P.W. siad skrzyżny, ręce złożone z tyłu na głowie naciskanie głową na ręce.
3.P.W. siad skrzyżny, skłon tułowia w przód z dotknięciem brodą podłoża, dłonie na kolanach.
P.W. siad skrzyżny przy wdechu unosimy ręce w górę, przy wydechu ręce kładziemy na kolana.
P.W. pozycja stojąc plecami przy ścianie, woreczki na głowie, ręce wzdłuż tułowia. Ruch: wypychanie woreczka głową do góry.
P.W. siad klęczny tyłem do ściany, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę. Laska trzymana oburącz za końce, ułożona pozioma plecach na wysokości łopatek. Stopy ustabilizowane. Ruch: opad tułowia w przód, wytrzymanie, wyprost. P.W. leżenie przodem, RR pod czołem, kończyny dolne wyprostowane i złączone. Ruch: naprzemienne unoszenie kończyny dolnej. P.W. postawa stojąc. Dmuchanie w wacik.
P.W. postawa stojąc RR w bok. Ruch: Powolny marsz, zaznaczenie wykroku palcami stopy, przeniesienie nogi w tył, wytrzymanie.
Wyścig odbywa się w dwóch szeregach na czworakach- zmiana wejścia z okrzykiem „ hura” na środku sali przyjęcie pozycji siadu skrzyżnego, k.k.g. „skrzydełka”.
P.W. siad bokiem na ławeczce, stopy dotykają podłoża. Ruch: podnoszenie z podłogi woreczka i podanie go do ręki przeciwnej.
„Ślimak”: Uczniowie leżą na brzuchu z nogami wyprostowanymi i złączonymi. Na hasło prowadzącego- „ ślimak pokaż rogi”- dzieci podnoszą głowę, przekładając, zwinięte w pięść dłonie do skroni prostują wskazujące palce pokazując „rogi” jak u ślimaka. Łokcie powinny być uniesione nad podłogą. Na hasło ślimak schowaj rogi- dzieci zginają wskazujące palce. Natomiast na hasło- ślimak odpoczywa kładą dłonie na podłodze i opierają na nich brodę wracając do pozycji wyjściowej.
Zbiórka. Podsumowanie zajęć. Zebranie przyborów. Pożegnanie i wyjście z sali. |
1'
3'
1'
1'
10x
10x
1'
5x
10x
10x
1'
10x
3'
5x
3'
1' |
Zbiórka z zachowaniem prawidłowej postawy. Nogi razem, brzuch wciągnięty, plecy proste, głowa wyciągnięta.
Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy. Wyznacza „gniazdo”.
Nauczyciel kontroluje prawidłową postawę.
Nauczyciel wykonuje krótki pokaz. Pokazuje dobre ułożenie zrolowanego kocyka pod szczytem kifozy.
Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłową postawę.
Nauczyciel zwraca uwagę na wyprostowane plecy.
Nauczyciel zwraca uwagę na wyprostowane plecy. Brzuch wciągnięty, łopatki i pośladki ściągnięte, barki symetrycznie cofnięte. Przy wypychaniu woreczka nie unosimy barków.
Przy każdym uniesieniu kończyny wytrzymanie i policzenie do 5. Nauczyciel zwraca uwagę na pozycję. Dmuchany wacik nie może spaść na ziemię.
Plecy proste, brzuch wciągnięty, głowa wyciągnięta.
Wygrywa zespół, który szybciej przyjmie poprawny siad. Zwracam uwagę na wyprostowane plecy.
Nauczyciel przedstawia krótki pokaz.
Nauczyciel sygnałem ustnym zmienia pozycję oraz koryguje błędy u uczniów.
Ustawienie ćwiczących w szeregu w postawie skorygowanej. |