Scenariusz zajęć internat, moje, specjalna, różne umcs


S c e n a r i u s z z a j ę ć

Temat zajęć: Poznajmy się- zajęcia integrujące i zespalające grupę

Czas trwania: 90minut

Miejsce realizacji: świetlica lub sala w internacie

Charakterystyka grupy uczestników: dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym 13-16 lat

Osoby prowadzące: Aleksandra Wnuk, Kornelia Witkowska

Cele wychowania:

Kreatywne

Optymalizujące

Minimalizujące

Korekcyjne

Metody wychowania:

Formy wychowania:

Podmiotowe:

Organizacyjne:

Techniki wychowawcze:

- formy oddziaływań werbalnych: burza mózgów, technika decyzji grupowej
- formy oddziaływań niewerbalnych: technika ekspresji plastycznej, technika relaksacyjna

Środki wychowawcze: szary papier, markery, długopisy, kredki, kartki papieru, maskotka, kapelusz, taśma bezbarwna, koła z informacją zwrotną, karton

Plan zajęć właściwych:

  1. Autoprezentacja wychowawców, grupy:

Zapamiętanie swoich imion

Wychowankowie i prowadzący zajęcia siadają w kręgu. Prowadzący przedstawia się i podaje następnej osobie jakiś przedmiot [np. maskotka].
1 osoba mówi: nazywam się......., a tę maskotkę dostałam od...... Podaje maskotkę następnemu uczestnikowi, który mówi: nazywam się......, tą maskotkę dostałem od......., która dostała ją od....... Zabawa trwa dotąd, aż maskotka wróci do rąk prowadzącego.

Utrwalenie imion oraz zapamiętanie przynajmniej 1 cechy charakterystycznej dla każdej osoby, która będzie pomagała ją odróżnić [np. tylko Jacek ma okulary, tylko Kasia ma warkocze itp.]. Wychowankowie witają się mówiąc: os.1 „chcę przywitać ......., który dzisiaj ma ........”. Osoba już przywitana wita następną w ten sam sposób. Zabawa trwa do czasu, kiedy wszystkie osoby zostaną przywitane.

  1. Ustalenie reguł wspólnej pracy:

Podpisanie kontraktu grupowego:

Wspólne ustalenie zasad, których wszyscy mamy przestrzegać w czasie zajęć. W czasie „burzy mózgów” zapisujemy i oznaczamy numerami wszystkie propozycje, jakie wymieniają uczestnicy. Następnie przeprowadzamy głosowanie. Zasady, które uznaliśmy za najważniejsze, zapisujemy na arkuszu papieru, który umieszczamy w widocznym miejscu. Podpisanie ich przez wszystkich uczestników zajęć oznacza zgodę na ich przestrzeganie i stosowanie się do nich w czasie trwania zajęć.

  1. Przebieg zajęć:

Kręgi

Uczestnicy stoją parami twarzą do siebie, tworząc dwa koła - zewnętrzne i wewnętrzne. Prowadzący podaje polecenia. Po każdym wykonanym w parze zadaniu koło zew. przesuwa się o jedno miejsce w prawo. Należy pamiętać aby z każdym nowym partnerem przywitać się, a po wykonaniu polecenia pożegnać.

Przykładowe komendy:

-uśmiech -ulubiona pora roku

-wydarzenie z poprzedniego dnia -połaskotać partnera

-podanie ręki -ulubiony przedmiot

-co jadłem na śniadanie -czy masz przyjaciela

-powiedzieć krótki komplement -dotknąć się nosami

-uściskać się -kim chciałbym być

-zanucić początek ulubionej piosenki -ulubione zwierze

-podanie swojego imienia od tyłu -moje marzenie

Obraz samego siebie

Każdy notuje 7 zdań które zaczynają się stereotypowo od słów: „Ja jestem......” Każdy zaznacza trzy zdania, które według niego wyrażają szczególne aspekty jego osobowości. wszystkie kartki układane są na środku tekstem do dołu. Każdy członek grupy po kolei podchodzi i losuje jedną kartkę i czyta głośno zapisany tekst. Następnie grupa próbuje odgadnąć kto jest autorem tej kartki. Na zakończenie powinna odbyć się ocena:

Pociągi
Uczestnicy ustawiają się trójkami, stając jeden za drugim - w ten sposób tworzą pociągi. Pierwsza osoba w każdym "pociągu" jest "buforem" - zamyka oczy i wyciąga ręce do przodu, druga jest "lokomotywą" i chwyta pierwszą za biodra lub ramiona, zamyka oczy. Trzecia osoba to "maszynista", trzyma drugą osobę i ma (jako jedyny w "pociągu") otwarte oczy. Przy pomocy rąk kieruje ruchem swojego "pociągu". Nie wolno nic mówić. "Pociągi" mogą poruszać się z różną prędkością. Po kilku minutach jazdy następuje zmiana ról w zespołach. Zmiany są trzy, tak aby każdy mógł się spróbować w każdej roli.

Obraz grupy

Dzielimy grupę na dwa zespoły. Każda dostaje duży karton i kredki. Zadaniem jest przedstawienie rysunkowo każdego członka przeciwnego zespołu ale nie portretowo czy karykaturalnie ale za pomocą czegoś charakterystycznego np. Ewę Rudzińską przedstawiamy jako wiewiórkę . Prezentacja prac i odgadywanie kto jest kim/czym.

Pytanie czy trudno było wymyślić charakterystyczne cechy rysowanych osób?

Jungla

Uczestnicy zabawy ustawiają się w kręgu, jeden z nich wchodzi do środka. Wskazuje osobę, która ma być środkową częścią figury, którą mają wykonać jednocześnie trzy osoby np. wskazuje osobę i mówi „słoń” wskazana osoba podnosi ręce które mają być trąbą, a osoby po bokach „dorabiają” jej wielkie uszy. Zabawa trwa do momentu aż ktoś się pomyli, wtedy następuje zamiana osoby w kółku. Na początku zabawy jest ustalenie figur, tak aby wszyscy byli pewni, że je znają. Przykładowe figury: goryl, żyrafa, kangur, hipopotam, słoń, palma + mikser, toster (inwencja twórcza grupy:)

Wrzuć strach do kapelusza

Gra toczy się w kręgu. Każdy uczestnik (włącznie z prowadzącym) pisze na kartce zdanie rozpoczynające się od słów: w tej grupie boję się, że .... Kartki są wrzucane do kapelusza. Teraz każdy losowo wyciąga kartkę i czyta na głos jej treść, starając się przekazać co autor czuł pisząc ją. Prowadzący czuwa, żeby wszyscy słuchali i nie czynili żadnych komentarzy. Gdy wszyscy skończą, następuje rozmowa o tym doświadczeniu.

Coś miłego

Każdy na kartce papieru pisze swoje imię i nazwisko. I korzystając z czyjejś pomocy przyczepia ją sobie na plecach. Zadaniem wszystkich jest napisanie sobie wzajemnie na plecach coś miłego: to co się nam w danej osobie podoba, jakieś pozytywne cechy, które w niej zauważamy, które poznaliśmy podczas zajęć itp.

  1. Informacja zwrotna:

Podsumowanie zajęć, rozmowa co one dały grupie, jak się czuliśmy podczas poszczególnych zabaw, ja zabawa najbardziej nam odpowiadała, czy dowiedzieliśmy się czegoś nowego o pozostałych członkach grupy? itp...

Ocena zajęć i osób prowadzących:

Wychowankowie otrzymują narysowane na kartonach koło, na którym są zaznaczone wszystkie etapy zajęć [podpisane] i każdy wycinek koła odpowiada jednemu zajęciu + jeden wycinek odpowiadający ocenie prowadzących. Części koła należy pokolorować odpowiednim kolorem w zależności od tego, jak bardzo podobała się dana zabawa. Czerwony- nie podobało mi się, niebieski- nie mam zdania, zielony- podobało mi się.


