scenariusz SzkolaOceniania, Konspekty lekcji - język polski


Temat: Szkoła oceniania (1 godzina)

Materiał lekcji:

Podręcznik, cz. II, s. 165

Potrzebne materiały:

- słownik ortograficzny, słownik wyrazów bliskoznacznych,

- karta oceny opowiadania (załącznik 24),

- arkusze papieru formatu A3,

- rymowanka „Popraw się“.

Na poprzedniej lekcji nauczyciel polecił uczniom:

- napisanie opowiadania na zadany temat.

Cele edukacyjne

Uczeń:

- zna zasady pisania opowiadania,

- czyta ze zrozumieniem,

- dostrzega błędy w pracy pisemnej,

- posługuje się słownikami,

- wyraża opinie,

- uzasadniania,

- obiektywnie ocenia pracę kolegów.

Metody, techniki i formy pracy:

- metoda kuli śnieżnej,

- indywidualna praca z tekstem.

Przebieg lekcji:

1. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat, jak ocenić wypracowania, które napisali oni
w domu. Pyta uczniów, co według nich jest ważne w ocenianiu. Zwraca uwagę na takie aspekty, jak uwzględnienie w ocenie wkładu pracy i sprawiedliwa ocena.

2. Metodą kuli śnieżnej uczniowie ustalają zasady dobrego oceniania. Każdy z nich otrzymuje kartkę, na której zapisuje, co jego zdaniem jest najważniejsze w ocenianiu wypracowania. Następnie uczniowie dzielą się na 4-osobowe grupy, w których po krótkiej dyskusji dokonują wyboru najtrafniejzych zasad oceniania. Przedstawiciele grup umieszczają na tablicy wyniki pracy swoich zespołów i przedstawiają je klasie. Nauczyciel pomaga dzieciom stworzyć zbiór zasad dobrego oceniania:

Jak ocenić wypracowanie kolegi?

- Uważnie czytaj pracę.

- Posługuj się kryteriami oceniania.

- Podkreślaj błędy (gdy masz wątpliwości, poradź się nauczyciela).

- Korzystaj ze słowników.

- Szukaj w pracy elementów pozytywnych.

- Bądź obiektywny.

3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z kryteriami oceniania (załącznik 24). Uczniowie omawiają podane kryteria i, w razie wątpliwości, zadają pytania.

4. Uczniowie losują opowiadania kolegów (każdy uczeń otrzymuje jedną pracę). Ich zadaniem jest ocena tych prac. Nauczyciel czuwa nad prawidłową korektą wypracowań - udziela wskazówek, pomaga w razie potrzeby. Czas na ocenę - około 30 minut.

5. Po zakończeniu oceniania uczniowie odczytują najlepsze prace, a ich autorzy otrzymują tytuł Wielkiego Twórcy Literackiego.

Praca domowa

Dokonaj korekty własnej pracy, kierując się ustalonymi na lekcji zasadami dobrego oceniania oraz rymowankami „Popraw się“.

Popraw się


Źle dobrane słowa

- zamień na nowe.

Kiedy błędów masz bez liku,

pracuj ze słownikiem.

Gdy treść nudna, nieciekawa

- ułóż inną - co za sprawa!

Ten, kto siebie ocenia

- doskonali się i zmienia


OCZKO WODNE

DRZEWA


