konspekt - pisanie basni, konspekty - szkoła podstawowa, klasy 4,5,6, konspekty


Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 14.03.2012r. w kl. 4 a

Temat lekcji : Tworzę swój magiczny świat - wypracowanie klasowe.

Prowadząca : Klaudia Kuźma

Cele lekcji

Cel ogólny : Sprawdzenie wiadomości na temat baśni i jej cech oraz umiejętności jej tworzenia.

Cele operacyjne:

poziom wiadomości :

  1. Uczeń wie, co to jest baśń i jakie ma cechy.

poziom umiejętności :

  1. Uczeń potrafi tworzyć składne i spójne zdania.

  2. Uczeń potrafi pisać poprawnie pod względem ortograficznym i gramatycznym.

  3. Uczeń wykorzystuje poznane już wiadomości na temat baśni w praktycznym jej tworzeniu.

  4. Uczeń potrafi odróżnić baśń klasyczną od nowoczesnych bajek.

  5. Uczeń tworzy pracę na podany przez nauczyciela temat.

  6. Uczeń wykorzystuje swoją wyobraźnię w wypracowaniu.

poziom postaw:

  1. Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.

  2. Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.

Metody kształcenia:

  1. Metody asymilacji wiedzy :

- pogadanka wstępna.

  1. Metody praktyczne:

- metoda ćwiczebna.

Formy organizacji pracy:

  1. Praca indywidualna.

Środki i materiały dydaktyczne:

  1. 23 kartki papieru na wypracowanie.

Bibliografia:

Metodyczna:

  1. Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.

  2. Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.

  3. Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

Merytoryczna:

  1. Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.

  2. Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.

Budowa lekcji

Przebieg lekcji

Uwagi

Wprowadzenie

  1. Czynności porządkowe - powitanie, sprawdzenie obecności.

  2. Pogadanka wstępna - przedstawienie zasad pracy ( nie konsultujemy się, pracujemy indywidualni, nie korzystamy z pomocy naukowych, na ławce nie ma nic oprócz długopisu i kartki, nie przeszkadzamy innym)

  3. Zapisanie tematu lekcji :

Tworzę swój magiczny świat - wypracowanie klasowe.

2 minut

2 minuty

1 minuta

Opracowanie

  1. Rozdanie kartek i rozpoczęcie wypracowania na temat :

Napisz własną (wymyśloną przez siebie) baśń. Pamiętaj o tym, żeby zawierała ona elementy charakterystyczne dla baśni, o których mówiliśmy na ostatnich lekcjach. Wśród bohaterów nie mogą znaleźć się postacie z gier, filmów, kreskówek.

40 minut

Utrwalenie

  1. Zebranie prac.

2 minuty

1


