wielkanocne-tradycje 72967, scenariusze, konspekty


Wielkanocne tradycje

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości

Zapoznanie uczniów z tradycją Wielkanocy. Omówienie śpiewów wykonywanych podczas świąt Wielkanocnych. Omówienie historii pochodzenia pieśni wielkanocnych. Omówienie symboli Świąt Wielkanocnych. Ukazanie sposobów obchodzenia tych świąt. Wysłuchanie „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Zapoznanie uczniów z piosenką „Wielkanoc”. Wspólne wykonanie na instrumentach melodycznych i perkusyjnych poznanej piosenki oraz jej zaśpiewanie.

    1. Umiejętności

Uczeń potrafi:

      1. Wyjaśnić pojęcie tradycji i obrzędów.

      2. Wykonać na instrumentach melodycznych utwór Wielkanoc oraz go zaśpiewać.

      3. Omówić sposób obchodzenia Świąt Wielkanocnych.

      4. Wskazać symbole Świąt Wielkanocnych.

      5. Wyrazić uczucia związane z wysłuchaniem oratorium Mesjasz części „Alleluja”.

  1. Metoda pracy

Metoda opisowa z elementami pogadanki. Percepcja muzyki.

  1. Środki dydaktyczne

      1. Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4 - 6.

      2. Instrument akompaniujący dla nauczyciela - fortepian lub gitara.

      3. Karta pracy ucznia.

      4. Instrumenty muzyczne: flażolety, tamburyna, marakasy, cymbałki.

4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Powitanie, czynności organizacyjno - porządkowe. Sprawdzenie obecności.

      2. Sprawdzenie zadania domowego.

      3. Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji oraz wspólne jej zaśpiewanie.

      4. Podanie tematu lekcji.

(10 min)

    1. Faza realizacyjna

  1. Metodą pogadanki, zapoznanie uczniów z pojęciem tradycji. Wyjaśnienie pojęcia i ukazanie tradycji obchodzenia Świąt Wielkanocnych. Omówienie symboli Świąt Wielkanocnych. Przedstawienie takich zwyczajów jak: pisanki, święcenie pokarmu, śmigus dyngus, Wielki Post.

Tradycja - przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy postępowania), które dana zbiorowość wyróżnia jako szczególnie ważne i warte zachowania obecnie i w przyszłości.

Wielkanocne zwyczaje:

Na wschodzie Polski urządza się wyścigi w turlaniu jajek po pochyłościach oraz walki jajek, które polegają na uderzaniu jajka o jajko i sprawdzeniu, kto jest właścicielem jajka o twardszej skorupce.
Porządki w domach powinno skończyć się do wtorku. W dawnych czasach w Wielki Czwartek pieczono ogromne baby i malowano pisanki. W Wielkanoc nie można było nie tylko gotować potraw, lecz także palić ognia pod kuchnią. Wszystkie potrawy powinny być przygotowane wcześniej. W Wielki Piątek nie można było pracować na roli.
W Wielką Sobotę, po powrocie z kościoła ze święconym pokarmem należało trzykrotnie obejść dom, aby zapewnić sobie urodzaj i powodzenie.
Kiedyś gospodynie same piekły chleb na Wielkanoc. Aby zapewnić urodzaj - wychodziły do sadu, obejmowały drzewa rękami oblepionymi ciastem.
Palemka jest symbolem odradzającego się życia. Kiedy już w środę popielcową wstawiono do wazonów gałązki, oczekiwano na to, aby pokryły się liśćmi do Niedzieli Palmowej. Poświęcone palemki postawione w oknie, w czasie burzy miały zapewnić bezpieczeństwo. Oderwane z palemek bazie mieszano z ziarnem przed siewem. Połykanie bazi miało zabezpieczyć przez bólami i przeziębieniami. Poświęcone pisanki zakopywano pod progiem domostw, aby zagradzały dostęp siłom nieczystym. W dawnej Polsce na stole stawiało się anguska, baranka z ciasta i masła. Dookoła stawiano kosze ze święconym i pisankami. W bogatych domach na stół stawiano prosiaka w całości, którego otaczano zwojami kiełbas.

  1. Omówienie - metodą pogadanki - śpiewów wykonywanych podczas Wielkiego Postu. Zapoznanie uczniów z pochodzeniem tradycji lanego poniedziałku. Omówienie tematyki utworów Wielkanocnych.

Początkowo Wielkanoc odbywała się w dniu żydowskiej Paschy. Podczas Soboru Nicejskiego w 325 roku patriarchowie Kościoła ustalili, że Wielkanoc będzie odbywała się w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ale nie wcześniej niż 25 marca i nie później niż 25 kwietnia. Jeżeli pierwsza wiosenna pełnia wypada w niedzielę, Wielkanoc jest dopiero w następną niedzielę.

W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza, podczas której Jezus umył nogi Apostołom. Na pamiątkę tego wydarzenia, w niektórych katedrach celebrans myje nogi mężczyznom.
Wielki Piątek przeznaczony jest na cichą modlitwę, rozważania i czuwanie. Jedyną formą wspólnej modlitwy jest liturgia godzin (jutrznia, godzina czytań i nieszpory). Po południu odbywa się Nabożeństwo Męki Pańskiej. W ciszy kapłan pada na twarz przed ołtarzem, który od czwartkowego wieczoru jest odkryty jako symbol cierpiącego Jezusa. W czasie nabożeństwa czytany jest opis męki i śmierci Chrystusa z Ewangelii według św. Jana, jedynego apostoła, który pozostał pod krzyżem Jezusa aż do Jego śmierci.
Potem wierni oddają cześć krzyżowi. W czasie adoracji krzyża śpiewane są pieśni pasyjne. Następnie wierni zaczynają czuwanie przy symbolicznym grobie Chrystusa. Czuwanie to kończy się w Wielką Sobotę przed zachodem słońca, bo według biblijnego czasu po zmroku zaczyna się już nowy dzień, czyli Niedziela Zmartwychwstania.
Wielka Sobota to dzień odwiedzin grobów, modlitw i święcenia pokarmów przez kapłanów.
W poranek niedzieli wielkanocnej odbywa się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Wierni trzykrotnie obchodzą kościół. Procesji towarzyszy bicie dzwonów.

  1. Zapoznanie uczniów z piosenką „Wielkanoc”.

  2. Wysłuchanie „Alleluja” z oratorium Mesjasz. Metodą pogadanki, przedstawienie odczuć związanych z percepcją utworu.

(25 min)

    1. Faza podsumowująca

Wykonanie na instrumentach muzycznych piosenki „Wielkanoc” oraz wspólne jej zaśpiewanie.

(10 min)

5. Bibliografia

a. Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4 - 6.

b. Janusz Ekiert, Bliżej muzyki. Encyklopedia.

6. Załączniki

    1. Karta pracy ucznia

Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Wielkanocne tradycje.

    1. Zadanie domowe


