8466


SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU

Data: 5. 05. 2011

Grupa wiekowa: 6- latki

Prowadzący: Justyna Janeczek, Joanna Kurzak

Temat kompleksowy:

Temat zajęć: Wiosenna gimnastyka

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Poznawcze:

Kształcące:

Wychowawcze:

Pomoce dydaktyczne: woreczki, ringo, pachołki, szarfy, skakanki.

Literatura dziecięca i pedagogiczna:

K. Wlaźnik, Wychowanie fizyczne w przedszkolu, wyd. Juka, Łódz 1996.

K. W. Vopel, Witajcie nogi, wyd. Jedność, Kielce 1999.

M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi?, wyd. Harmonia, Gdańska 2010.

ETAP

PRZEBIEG

ZAMIERZONE OGIĄGNIĘCIA DZIECKA/

CELE OPERACYJNE

UWAGI

Zajęcia wprowadzające, organizacyjno - porządkowe.

1. Zabawa na powitanie "Dzień dobry"

2. Gra „MEMORY”.

Zajęcia właściwe

3. Ćwiczenia

rozgrzewające - zabawa muzyczno-ruchowa „Gimnastyka to zabawa”

4. Ćwiczenia na mięśnie nóg

5. Tor przeszkód (metoda intensyfikująca)

6. Zabawa bieżna „Ogonki”

8. Zabawa na współpracę w małym zespole

„Ogromny ślimak”

9. Zabawa na współpracę całą grupą „Gąsienica”

10. Zabawa z elementami podskoku „Koszenie trawy”

11. Zabawa równoważna „Bociany chodzą po łące”

12. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wyspy - Kwiaty”

13. Zabawa „Bocian i żabki” doskonaląca zwinność i spryt uczestników

14. Masaż relaksacyjny „Słońce”

15. Ćwiczenie relaksacyjne „Chmurka”

Grupa zachowuje głęboką ciszę, w czasie której jeden z uczestników wypowiada dość głośno „dzień dobry”. Zadaniem stojącego tyłem jest rozpoznać, kto te słowa wypowiedział. Nie odwracając się, wymienia imię rozpoznanego. Jeśli ma wątpliwości, może odwrócić się i znając kierunek, skąd dochodzi głos, wyszukać tego, czyj głos słyszał. Jeśli wskaże trafnie, zmienia z nim miejsce i zabawa toczy się dalej.

Jedna z grup otrzymuje zestaw 10 kart i karteczek  z podpisem ilustracji znajdujących się na karcie, kartka z podpisem i karta tworzą parę. Pozostałe dwie grupy otrzymują zestaw 10 par kart, zadaniem każdego członka grupy jest odkrycie dwóch takich samych kart.

Dzieci stoją w kole śpiewając piosenkę i pokazując na wymieniana części ciała: „Gimnastyka to zabawa, to dla dzieci fajna sprawa, ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok. Głowa, ramiona, (kolana, pięty 3razy) oczy, uszy, buzia, nos. Głowa, ramiona, (kolana pięty 3 razy) oczy, uszy, buzia, nos”.

a) Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na znak - gwizdek lub okrzyk nauczyciela robią przysiad z wyskokiem (ręce w górę), następnie dalej maszerują.

b) Dzieci wkładają woreczek między stopy. Kiedy N. powie: „Uwaga, gotowi, start…”, dz. wyrzucają woreczek wysoko w górę i próbują złapać obiema rękami. Dz.wykonują kilka prób.

  • Dziecko siedzi na gazecie, odpychając się nogami od podłogi pokonuje dystans między kałużami ułożonymi z szarf.

  • Celowanie zwiniętą w kulką gazetą do pudełka.

  • Powrót-marsz z woreczkiem na głowie

Dzieci biegają po sali w różnych kierunkach, w tym czasie N. kłądzie w dowolnych miejscach szarfy w dwóch kolorach. Na sygnał dzieci zatrzymują się i każde bierze jedną szarfę, zakłada ją tylko końcem z tyłu na spodenki. N. objaśnia że ich zadaniem (dzieci podzielone zostały na 2 zespoły) jest zdobycie jak największej ilości szarf zespołu przeciwnego.

Dzieci dobierają się w czwórki (odliczają do czterech) i stojąc na czworakach, obejmując rękami przeguby stóp dziecka poprzedniego. Każda czwórka tworzy ogromnego ślimaka, który powoli i równomiernie kroczy przez sale, omijając postawione przez N. przeszkody.

N. zaprasza dzieci do zabawy, w której wszyscy będą jedną wielką gąsienicą.

Wszystkie dzieci kładą się na podłodze, na brzuchu, jedno obok drugiego, głowa przy głowie. Dz. są teraz gąsienicą, która śpi, żeby się obudziłą i zaczęła poruszać N. musi dotknąć dziecka, które jest na końcu. Dotknięte dziecko zaczyna toczyć się po plecach innych dzieci, aż do drugiego końca gąsienicy.W ten sposób gąsienica przemieszcza się powoli po sali.

Dz. w luźnej gromadce stoją po jednej stronie sali, po przeciwległej stoi N. wraz z jednym dzieckiem. Trzymają za końce rozciągniętą skakankę. Na polecenie dzieci biegną w luźnej gromadce na wprost i przeskakują ciągniętą w ich kierunku, tuż nad ziemią skakankę. Po przebiegnięciu na drugą stronę. Grupa ustawia się ponownie twarzą do sali i przeskakuje. Należy pamiętać o wymianie pomocnika.

Dz. W luźnej rozsypce. Na polecenie N. dzieci rozchodzą się w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana. Na sygnał zatrzymują się, stają na jednej nodze, a stopę drugiej opierają o kolana nogi na której stoją. Wyciągają ramiona wprzód i klaszcząc w ręce mówią „kle, kle, kle”

Dzieci maszerują do muzyki i obserwują „kwiaty-wyspy”. Kiedy muzyka milknie, każde dziecko musi przynajmniej dużym palcem u stopy dotknąć jakiejś wyspy. Czasem N.zabiera wyspy, wtedy Dz. muszą znaleźć miejsce na innej wyspie.

Za pomocą wyliczanki N. wybiera bociana. Na znak nauczyciela żabki skaczą po łące. Skacząc, wołają: „hej bocianie, hej bocianie, czy chcesz zjeść nas na śniadanie”. Na co bocian: „kle-kle-kle”, przy czym rusza ze swego miejsca na jednej nodze, pragnąc złowić jakąś żabkę. Żabki chronią się przed niebezpieczeństwem ucieczką do stawu (pole kwadratowe). Jeżeli bocianowi uda się dotknąć którąś z nich przed jej ucieczką do stawu, żabka staje się bocianem.

Dzieci siadają w parach, jedno za drugi i wykonują masażyk.

Słońce świeci, słońce świeci- ruchy koliste rozcierające

przez podwórko idą dzieci- uderzanie na przemian piąstkami po plecach,

Słońce świeci, świeci słońce- ruchy koliste rozcierające

są tam kury w piasku grzebiące-  robią z rąk grabki i „grabią” nimi plecy

Biegnie piesek- uderzają szybko opuszkami palców,

idzie krowa- uderzanie prawej i lewej ręki

zaczynamy znów od nowa.

Nauczyciel czyta, leżącym na podłodze z zamkniętymi oczami dzieciom, opowiadanie.

„Wyobraź sobie, że jesteś białą pierzastą chmurką, płynącą po niebie. Wyglądasz ślicznie na tle błękitnego nieba, przemykając między promieniami słońca. Delikatny wiaterek przemieszcza chmurki we wszystkie strony, nie jesteś sam, płyną obok ciebie inne białe chmurki. Jest Wam razem dobrze. Przed Wami przelatują ptaki, a w dole wciąż zmienia się krajobraz. Płynąc po niebie widzisz w dole piękny las, rozległe łąki, pola z łanami zbóż, pola przecina rzeka, a wzdłuż niej droga, ale to wszystko jest w dole. Ty beztrosko płyniesz po niebie, czujesz się radosny i bezpieczny, kąpiesz się w promieniach słońca, jesteś szczęśliwy, masz swoje miejsce, jesteś potrzebny i ważny, jesteś jedyny i niepowtarzalny. Czujesz, że jesteś kochany, akceptowany. Zapamiętaj te wszystkie odczucia, zawsze będziesz mógł do nich wrócić. A teraz powoli wracasz do sali na swoje miejsce i przestajesz być chmurką”.

Dziecko:

- wita się z grupą,

- rozpoznaje głos wypowiadającego powitania,

- stara się zapamiętać położenie odkrywanych kart ,

- tworzy pary składające się z dwóch takich samych ilustracji (z ilustracji i podpisu),

- śpiewa piosenkę i wskazuje wymieniane części ciała,

- robi wyskoki z pozycji przysiadu,

- wyrzuca woreczek stopa w górę i łapie go rękami

- przesuwa się po sali odpychając się nogami od podłogi, siedząc na gazecie,

- podejmuje próbę trafienia „gazetową” kulką do pudełka,

- maszeruje z woreczkiem trzymanym na głowie, starając się, aby mu on nie spadł,

- zbiera jak najwięcej szarf oraz stara się zachować swoją,

- dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy

- przemieszcza się po sali omijając przeszkody, połączone z innymi w wielkiego ślimaka,

-dba o bezpieczeństwo swoje i innych w czasie zabawy,

- toczy się po innych dzieciach zgodnie z wyjaśnieniami nauczyciela, zachowując szczególna ostrożność wobec siebie i innych,

- przeskakuje przez skakankę,

- podejmuje próbę przyjęcia pozycji „bociana” i ustania w niej przez kilka sekund,

- szybko reaguje na brak sygnału muzycznego i wykonuje zadanie,

- przestrzega ustalonych reguł zabawy,

- w czasie zabawy dba o bezpieczeństwo swoje i innych,

- bierze udział w zabawie,

- wykonuje masażyk na plecach kolegi,

- słuch opowiadania w wygodnej leżącej pozycji, z zamkniętymi oczami,


