E.matematyczna cw.5 pwsz, PEDAGOGIKA, Edukacja matematyczna


Konspekt lekcji matematyki na spotkanie zespołu metodycznego nauczycieli nauczania początkowego

Klasa: II b

Data: 20.04.1992 r.

Nauczyciel: mgr Danuta Aleksa

Temat: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 typu 28+45, 36-24. Rozwiązywanie zadań tekstowych metodą „kruszenia”.

Cele ogólne:

Rozwijanie aktywności twórczej i myślenia matematycznego. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą „kruszenia”. Zachęcanie do kolekcjonowania, systematyczności i poszanowania zbiorów

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody: rozwiązywanie zadań metodą „kruszenia”, pogadanka i rozmowa, działanie praktyczne.

Formy: praca zbiorowa, grupowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: klasery, tekst zadania, wzory-formuły matematyczne, arkusze papieru formatu A1, mazaki.

Plan lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Cel czynności

Rachunek pamięciowy.

Podaje ustne polecenia.

Oblicz sumę 26+18,

oblicz różnicę 45-19,

porównaj liczby 87 i 27,

o ile jest większa liczba 87,

porównaj liczby 64 i 68,

o ile mniejsza jest liczba 64.

Podnoszą tabliczki

z „ruchomego zestawu cyfr”
i demonstrują ułożone odpowiedzi.

Utrwalenie dodawania
i odejmowania liczb dwucyfrowych
w zakresie 100.

Nawiązanie do tematu lekcji.

Prowadzi rozmowę na temat kolekcjonowania znaczków.
W jaki sposób układane są znaczki
w klaserze?

Ile znaczków zmieści się
w klaserze?

Od czego to zależy?

Jak trzeba postępować, aby nie zniszczyć zbiorów?

Wypowiadają się na podane zagadnienia.

Zachęcanie do kolekcjonowania, systematyczności

i poszanowania zbiorów. Nawiązanie do treści zadania.

Podanie zadania lekcji.

Zapowiada pracę nad rozwiązywaniem zadania tekstowego.

Proponuję pracę nad zadaniem, którego treść związana jest ze zbieraniem znaczków. Przekonacie się, że wiadomości o zbieraniu znaczków pomogą wam w rozwiązywaniu tego zadania.

Słuchają wyjaśnień.

Uświadomienie uczniom tematyki pracy.

Zapoznanie z treścią zadania.

Ukierunkowuje uwagę uczniów.

Za chwilę zaprezentuję Wam tekst. Przeczytajcie go cicho.

Odsłania tekst:

Jurek i Krzysiek mają po 50 znaczków w swoich klaserach. Jurek ma 24 znaczki ze zwierzętami, a Krzysiek 27 takich znaczków.

Zadaje pytanie:

Co zauważyliście?

Czytają cicho.

Dostrzegają brak pytania.

Zrozumienie tekstu po cichym odczytaniu. Rozumienie struktury zadania tekstowego.

Analiza tekstu
i układanie pytań szczegółowych.

Pomaga uczniom zrozumieć treść zadania.

Jeszcze raz przeczytamy głośno.

Czego dowiadujemy się

z tekstu?

Usiądźcie wygodnie.

Pomyślcie, wytężcie swoją wyobraźnię, ponieważ zadaniem każdego zespołu jest ułożenie, jak największej liczby pytań. Każdy pomysł będzie przyjęty.

Co możemy obliczyć? Umówmy się, że cały zespół układa pytania,
a jedno z was zapisuje.

Zapowiada prezentację efektów pracy grup:

Każda z grup zaprezentuje swoje pytania. Wszyscy słuchamy
i staramy się dobrać odpowiedni wzór do tego pytania.

Odsłania na tablicy kartki

z wzorami:

24+27; 27-24; 50+50; 50-24; 50- 27; 26- 23.

Zaznacza wykorzystane wzory. Proponuje pytania, jeśli wszystkie wzory nie będą wykorzystane.

Czytają głośno tekst.

Analizują treść zadania.

Pracują w zespołach: układają pytania i zapisują je na arkuszu.

Odczytują ułożone pytania, np.:

Ile znaczków ze zwierzętami mają obydwaj chłopcy razem?

O ile więcej znaczków ze zwierzętami ma Krzysiek?, itp.

Dopasowują pytanie do wzoru.

Analiza zadania: wyszukiwanie danych
i niewiadomych, dostrzeganie związku między danymi.

Wdrażanie do umiejętnego konstruowania pytań.

Uzupełnianie zadania.

Dostrzeganie związków miedzy danymi, pytaniem
i rozwiązaniem.

Ćwiczenia śródlekcyjne.

Prowadzi ćwiczenia dłoni, ramion, szyi i ćwiczenia oddechowe.

Wykonują ćwiczenia

Przygotowanie do pisania.

Podsumowanie lekcji
i projektowa-nie dalszej pracy.

Ukierunkowuje pracę uczniów.

Każde z was wybierze jedno
z pytań zapisane na arkuszu zespołu
i dobierze odpowiedni wzór. Następnie zapisze treść zadania do wybranego pytania i dokona obliczenia. Podacie odpowiedź ustnie, a zapiszecie ją w domu.

Popatrzcie, ile było waszych pomysłów? Wy tworzyliście pytania.

Proponuje dalsze prace nad tym samym zadaniem.

Dzisiaj „wyciskaliśmy” zadanie, jak cytrynkę, a jutro postaramy się rozciągnąć je, jak gumkę.

Wybierają dowolne pytanie ułożone przez zespół, zapisują je w zeszycie treść zadania

i rozwiązują zadanie samodzielnie.

Poszczególne dzieci czytają, np.:

Jurek ma 24 znaczki ze zwierzętami,
a Krzysiek 27 takich znaczków.

O ile więcej znaczków ze zwierzętami ma Krzysiek?

27-24=3, Odp.: …

Dobieranie i zapis wzoru do pytania, pisanie treści zadania
i jego rozwiązanie.

Sprawdzenie poprawności wykonywanej samodzielnie pracy.


