Międzyszkolne Zawody Matematyczne 2006-2007, Klasa IV(1)

MATEMATYCZNE UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

2006-2007

ZADANIA ZAMKNIĘTE

Zadanie 1.

Dwaj maratończycy odbywają trening biegając po zamkniętej trasie. Bieg rozpoczęli jednocześnie ze wspólnej linii startu. Jeden z nich pokonuje jedno pełne okrążenie w ciągu 6 minut, drugi w ciągu 8 minut. Trening trwa 2 godziny. Ile razy biegacze znajdą się jednocześnie na linii startu?

A) 3 B) 4 C) 5 D 6.

Zadanie 2.

Jaś dwukrotnie spojrzał na swój zegarek elektroniczny, raz o godzinie 5:32, drugi raz
o godzinie 14:41. Zauważył, że w obu tych przypadkach sumy cyfr wyrażających godziny
i wyrażających minuty są takie same i wynoszą 5. Ile razy w ciągu doby zdarzy się taka sytuacja?

A) 18. B) 24. C) 21. D) 16.

Zadanie 3.

Mama z kwadratowych skrawków materiału 10 cm na 10 cm zamierza uszyć prostokątną narzutę długości 1,5 m i szerokości 1 m. W każdym miejscu, w którym schodzą się ze sobą cztery kwadraciki chce przyszyć ozdobny guziczek. Ile guziczków będzie potrzebowała?

A) 150 B) 104. C) 126. D) 140.

Zadanie 4.

Piechur potrzebuje 12 minut aby obejść dookoła kwadratowy plac. Ile minut zajmie mu obejście w tym samym tempie dookoła kwadratowego placu o powierzchni cztery razy większej?

A) 48 minut B) 24 minuty C) 30 minut D) 36 minut.

Zadanie 5.

Zaczarowana piłka spadając na podłogę odbija się na wysokość 2 razy większą niż wysokość z której spadła. Z jakiej wysokości spadła piłka, jeżeli po drugim odbiciu od podłogi osiągnęła wysokość 320 cm?

A) 80 cm B) 160 cm C) 320 cm D) 640 cm.

Zadanie 6.

Każdy z pięciu sąsiadów posiada taką samą prostokątną działkę. Części działek zajęte przez klomby kwiatowe ogrodzone są płotem (linia ciągła). Który z sąsiadów postawił najdłuższy płot?

0x08 graphic

A) Pan Adam B) Pan Jan C) Pan Jacek D) Pan Piotr.

ZADANIA OTWARTE

Zadanie 1.

Liczba uczniów pewnej szkoły podstawowej jest zawarta pomiędzy 500 a 1000. Kiedy grupujemy ich bądź po 18, bądź po 20, bądź po 24 pozostaje za każdym razem 9 uczniów. Jaka jest liczba uczniów w tej szkole?

Zadanie 2.

Na mapie w skali 1 : 40 000 gospodarstwo jest prostokątem o długości 2,5 cm i szerokości 6 mm . Jaka jest powierzchnia tego gospodarstwa w rzeczywistości? Odpowiedź podaj w hektarach (ha).

Zadanie 3.

Na trzech talerzach znajduje się łącznie 26 jabłek. Na drugim talerzu jest 8 jabłek, a na pierwszym
i drugim talerzu o 4 jabłka więcej niż na drugim i trzecim. Ile jabłek jest na każdym talerzu?

Zadanie 4.

W meczu piłki nożnej zwycięzca otrzymuje 3 punkty, pokonany 0 punktów, zaś w przypadku remisu, każda z drużyn otrzymuje po jednym punkcie. Moja drużyna po 31 rozegranych meczach zgromadziła 64 punkty, przy czym 7 meczów zakończyło się remisem. Ile meczów moja drużyna przegrała?