Konspekt lekcji historii, Metodyka 2


Konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum z cyklu: Polska Piastów

Temat: Wejście Polski do chrześcijańskiej Europy.

Autor:

Cele :

1.Wiedza:

I Zapoznanie organizacją państwa Mieszka I.

Ukazanie okoliczności przyjęcia chrześcijaństwa i jego znaczenia dla Polski.

II Ukształtowanie umiejętności interpretowania tekstów źródłowych, skutecznego porozumiewania się, pracy z mapą.

III Ukazanie Mieszka I jako przewidującego i dalekowzrocznego polityka dążącego do ochrony swego państwa przed żywiołem niemieckim.

I Wiadomości:

  1. Uczeń wie, zna - daty:966, 972,

- postacie: Mieszko I, biskup Jordan,

- miejscowości: Gniezno, Ostrów Lednicki, Cedynia,

- pojęcia: ród, plemię, wiec, państwo, dynastia,

  1. Uczeń rozumie: - wyżej wymienione pojęcia,

- wkład Mieszka I w budowę państwa polskiego,

- znaczenie przyjęcia chrztu przez Polskę,

II Umiejętności:

  1. Uczeń umie - prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,

- określić na podstawie mapy kształt terytorialny państwa polskiego i

wymienić jego sąsiadów w czasach Mieszka I,

Środki dydaktyczne: podręcznik dla klasy I gimnazjum; mapa ścienna „ Polska Piastów”, atlasy, poczet królów i książąt polskich, teksty źródłowe kroniki Gala Anonima, książka „Historia Polski-pytania i odpowiedzi”

Metody:

oparte na słowie: pogadanka, opowiadanie, praca pod kierunkiem z podręcznikiem i tekstem źródłowym, burza mózgów,

oparte na oglądzie: praca z mapą, portret Mieszka I ,

graficzne: drzewko decyzyjne,

Tok lekcji

Treści merytoryczne

Czynności Nauczyciela

Czynności Ucznia

I Czynności organizacyjno- porządkowe.

- sprawdzenie listy obecności,

- przygotowanie uczniów do lekcji,

II. Rekapitulacja wtórna

Pogadanka, praca z mapą,

- jakie organizmy państwowe istniały w Europie w X wieku

- gdzie i dlaczego znajdowało się polityczne centrum Europy,

Uczniowie na podstawie zdobytej wiedzy, odpowiadają na postawione pytania

IV. Tok lekcji właściwej

Nauczyciel wyjaśnia znaczenie chrześcijaństwa w rozwoju państw europejskich, przypomina, że poganie narażeni byli na krwawe podboje i nawracanie siłą, a ich ziemie stanowiły łakomy kąsek dla chrześcijańskich sąsiadów, np. podbój Saksonów przez Franków,

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje schematy drzewka decyzyjnego

Nauczyciel inicjuje burzę mózgów, dotyczącą innych możliwości przyjście chrześcijaństwa przez Polskę.

Uczniowie pracują z mapą i atlasami pod kierunkiem,

- jakie ludy zamieszkiwały ziemie polskie w I tysiącleciu n.e.?

- do jakiej grupy zaliczamy Słowian zamieszkujących ziemie polskie w X w. A następnie pracują pod kierunkiem z podręcznikiem.

- wyjaśnij pojęcia: ród, plemię, wiec, państwo, dynastia,

- dlaczego Mieszka I uznaje się za pierwszego, polskiego historycznego władcę?

Praca z mapą.

- wskaż granice państwa Mieszka I,

- wymień sąsiadów Polski i ewentualne kierunki, z których groziło Polsce niebezpieczeństwo,

Uczniowie określają problem : Jaką decyzję powinien podjąć Mieszko I w sprawie przyjęcia chrztu?

- praca w grupach nad rozwiązaniem,

- zaprezentowanie podjętych decyzji przez poszczególne grupy,

„ Burza mózgów”

Uczniowie dyskutują nad innymi możliwościami, rozważają inne możliwości oraz analizują prawdopodobne następstwa danych rozwiązań

N/U

Pogadanka

- jak oceniasz wkład Mieszka I w rozwój naszego kraju?

V. Rekapitulacja pierwotna

Nauczyciel proponuje zapisanie przyczyn i korzyści wynikających z przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, a następnie rozpoczyna pogadankę:

- wymień legendarnych poprzedników Mieszka I,

- jak doszło do sformułowania się państwa polskiego,

- jakie były przyczyny ochrzczenia się Mieszka I

- jakie korzyści czerpała Polska ze chrztu?

Uczniowie wykonują polecenie zapisania przyczyn i korzyści dotyczących przyjęcia religii chrześcijańskiej i aktywnie uczestniczą w pogadance prowadzonej przez nauczyciela

VII. Praca domowa.

Dlaczego decyzja Mieszka I wymagała odwagi i zdolności przewidywania?

Schemat drzewa decyzyjnego

Cele i wartości

_________________________ _________________________

Skutki pozytywne

_________________________ _________________________

Skutki negatywne

________________________ _________________________

Możliwe rozwiązania

_____________________________________________________________

Sytuacja wymagająca podjęcia decyzji

Tekst źródłowy:

  1. Kronika Galla Anonima:

Jak Mieszko pojął za żonę Dąbrówkę
Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy [sąsiednie] dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dąbrówka. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on [na to] przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem [dostojników] świeckich i duchownych, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż, powoli a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przyszedł na łono matki-Kościoła.
[6]
O pierwszym Bolesławie, którego zwano Sławnym lub Chrobrym
Pierwszy więc książę polski Mieszko dostąpił łaski chrztu za sprawą wiernej żony; a dla sławy jego i chwały w zupełności wystarczy [jeśli powiemy], że za jego czasów i przez niego Światłość niebiańska nawiedziła królestwo polskie. Z tej to bowiem błogosławionej niewiasty spłodził sławnego Bolesława, który po jego śmierci po męsku rządził królestwem i za łaską Bożą w taką wzrósł cnotę i potęgę, iż ozłocił - że tak powiem - całą Polskę swą zacnością. Któż bowiem zdoła godnie opowiedzieć jego mężne czyny i walki stoczone z narodami okolicznymi, a cóż dopiero na piśmie przekazać [je] pamięci? Czyż to nie on ujarzmił Morawy i Czechy, a w Pradze stolec książęcy zagarnął i swym zastępcom go poruczył? Czyż to nie on wielekroć pokonał w bitwie Węgrów i cały ich kraj aż po Dunaj zagarnął pod swoją władzę? Nieposkromionych zaś Sasów z taką mocą poskromił, że w środku ich ziemi żelaznymi słupami [wbitymi] w rzece Sali oznaczył granice Polski. Czyż zresztą potrzeba dokładnie wymieniać jego zwycięstwa i tryumfy nad ludami niewiernymi, skoro wiadomo, że je niejako swymi stopami podeptał! On to bowiem Selencję, Pomorze i Prusy do tego stopnia albo starł, gdy się przy pogaństwie upierały, albo też, nawrócone, umocnił w wierze, iż wiele tam kościołów i biskupów ustanowił za zgodą papieża, a raczej papież [ustanowił je] za jego pośrednictwem. On to również, gdy przybył doń św. Wojciech, doznawszy wielu krzywd w długiej wędrówce, a [poprzednio] od własnego buntowniczego ludu czeskiego - przyjął go z wielkim uszanowaniem i wiernie wypełniał jego pouczenia i zarządzenia. Święty zaś męczennik, płonąc ogniem miłości i pragnieniem głoszenia wiary, skoro spostrzegł, że już nieco rozkrzewiła się w Polsce wiara i wzrósł Kościół święty, bez trwogi udał się do Prus i tam męczeństwem dopełnił swego zawodu. Później zaś ciało jego Bolesław wykupił na wagę złota od owych Prusów i umieścił [je] z należytą czcią w siedzibie metropolitalnej w Gnieźnie.


