Kształtuję swoją osobowość, konspekty, KONSPEKT, wych.do.życia, klasa II


T: Kształtuję swoją osobowość

CELE ZAJĘĆ:

- poznawczy: zapoznanie z podstawowymi elementami osobowości człowieka, ich rozwojem i wpływem na funkcjonowanie w rodzinie i społeczeństwie

- kształcący: ukazanie znaczenia wieku młodzieńczego dla ogólnego rozwoju osobowości i pomyślnego startu życiowego

- wychowawczy: ukazanie konieczności pracy nad własną osobowością

METODY:

- pogadanka, pokaz, test

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- ksero testu „Cechy twojego charakteru”

- schemat typologii temperamentu z charakterystycznymi dla danego typu cechami

- słowniki; psychologiczny, wyrazów obcych, języka polskiego

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Wprowadzenie. Nauczyciel określa różne cechy osobowości, które się dziedziczy i nabywa.

  2. Nauczyciel wiesza na widocznym miejscu przygotowana planszę z cechami (pozytywnymi i negatywnymi) określającymi typy temperamentu, nie nazywając jednak tych typów; uczeń ma za zadanie wypisanie tych cech charakteru, z którymi się utożsamia.

  3. Kiedy uczniowie wykonają polecenie nauczyciel zapisuje nad daną grupą cech nazwę temperamentu (sangwinik, choleryk, melancholik, flegmatyk; ekstrawertyk, introwertyk)

  4. Uczniowie odczytują znaczenie haseł ze słowników, zapisanie w zeszycie.

  5. Nauczyciel wyjaśnia, które z cech mają zabarwienie pozytywne a które negatywne.

  6. Uczniowie, w kilku grupach, próbują określić sposoby pracy nad charakterem człowieka oraz zastanawiają się, jakie mogą pojawić się w tym czasie trudności.

  7. Omówienie wyników pracy grup.

  8. Idywidualana praca ucznia; nauczyciel rozdaje test temperamentu, wyjaśnia sposób jego wypełnienia

  9. Podsumowanie. Wypowiedzi uczniów na temat wyników testu.


