Konspekt ZRW II, Pedagogika, Specjalna, Konspekty


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Placówka: Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu

Prowadzący: Marta Kierat

Klasa: ZRW (4 dzieci)

Temat zajęć: Doskonalenie somatognozi - Identyfikacja części ciała - głowa.

Data: 24.03.2010r.

Czas: 4 godziny

Rodzaj zajęć: Zajęcia zindywidualizowane dla osób głęboko upośledzonych umysłowo

Cele główne:

Cele szczegółowe:

Cele rewalidacyjne:

Zasady pracy:

Formy pracy:

Metody pracy:

Środki dydaktyczne: płyta CD z programem aktywności Ch. Knilla „program wprowadzający”, płyta CD z muzyką relaksacyjną „Here The Loon Cry”, odtwarzacz CD, kominek zapachowy, olejek eteryczny o zapachu leśnym, parafina, ręcznik, woreczek żelowy zimny, woreczek żelowy ciepły, faktury z różnych materiałów, piłka z wypustkami, piłka gładka, plaster, światłowody, solar, kartki z bloku A4, farby do malowania palcami.

Przebieg zajęć

Zadanie

Opis realizacji zadania

Uwagi o realizacji zadania

  1. Zajęcia z zakresu samoobsługi: jedzenie śniadania.

Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym.

Damian, Kasia: samodzielne spożywanie dłońmi kanapek pokrojonych na małe kawałki, picie z kubka z pomocą.

Dorota, Jan: samodzielne spożywanie posiłku i picie z kubka.

  1. Zajęcia z zakresu samoobsługi: toaleta.

Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: mycie rąk z pomocą nauczyciela, wspólne nakładanie pasty na szczoteczkę do zębów oraz pomoc w myciu zębów.

  1. Powitanie piosenką

Zaśpiewanie piosenki:

Witaj (imię dziecka) x2

Jak się masz x2

Wszyscy Cię kochamy x2

Bądź wśród nas x2

Dorota, Kasia, Damian, Jan: indywidualne powitanie poprzez wypowiedzenie imienia każdego dziecka i zwrócenie się w jego stronę.

  1. Zajęcia według programu Knilla: program wprowadzający.

Włączenie płyty CD z programem wprowadzającym Knilla - wykonywanie kolejno czynności: kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie brzucha, relaksacja.

Dorota, Kasia, Damian, Jan; podczas wykonywania czynności programu wprowadzającego nauczyciel pomaga wykonywać kolejno czynności.

  1. Masaż twarzy płatkami higienicznymi nasączonymi tonikiem do twarzy.

Nauczyciel masuje twarz dziecka tonikiem do twarzy:

    • Czoło od środka do skroni,

    • Policzki ruchem kolistym,

    • Nos z góry w stronę policzków,

    • Podbródek od środka w kierunku uszu

Dorota, Kasia, Damian, Jan: Dostarczony jest podczas masażu bodziec dotykowy powierzchowny

  1. Kontakt z różnymi fakturami.

Dotykanie policzków dziecka fakturami z materiałów o różnej fakturze.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: dostarczenie określonych wrażeń czuciowych.

  1. Ćwiczenia.

Przechylanie głowy (lewa - prawa strona, przód - tył).

Dorota, Kasia, Damian, Jan: kształtowanie świadomości stron lewa, prawa, przód, tył.

  1. Wskazywanie części ciała.

Wskazywanie na polecenie nauczyciela na własnej głowie: oczu, nosa, ust, uszu, włosów, policzków, brody

Dorota, Kasia, Damian, Jan: identyfikacja części ciała w obszarze głowy.

  1. Zajęcia z zakresu samoobsługi: mycie rąk

Nauka i usprawnianie nawyków higienicznych według Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym.

  1. Relaksacja i zakończenie zajęć

Włączenie płyty CD z muzyką relaksacyjną „Hear The loon Cry”.

Dorota, Kasia, Damian, Jan: wyciszenie się i odpoczynek.

  1. Zajęcia z zakresu samoobsługi: jedzenie podwieczorka

Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym.

  1. Zajęcia wyciszające.

Czytanie przez nauczyciela bajki „Brzydkie kaczątko”

Dorota, Kasia, Damian, Jan: próba wyciszenia i wzbudzenia zainteresowania czytaną przez nauczyciela bajką.

  1. Zajęcia z zakresu samoobsługi: spożywanie obiadu

Spożywanie posiłku zgodnie z Indywidualnym Programem Rewalidacyjno - Wychowawczym.

  1. Pożegnanie grupy

Nauczyciel żegna się z grupą mówiąc „Do widzenia (imię dziecka)”

Dorota, Kasia, Damian, Jan: poprzez powiedzenie „Do widzenia (imię dziecka)” kształtowanie prawidłowych postaw społecznych.

*

1


