I.WYCHOWANIE OBYWATELSKIE, 1.Człowiek istotą społeczną, Marek Biesiada


Marek Biesiada 12. 09. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie I C

Temat: Człowiek istotą społeczną

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczniowie powinni:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Człowiek istotą społeczną

    1. Cechy charakteryzujące społeczeństwo

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • Jakie są charakterystyczne cechy społeczeństwa?

    • Jakie występują różnice w społeczeństwie?

    2. Komunikacja interpersonalna

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • W jaki sposób porozumiewamy się?

    • Jak należy komunikować się w celu lepszego zrozumienia się?

    • Co może przeszkadzać w dobrym komunikowaniu się?

    • Czym skutkuje zła komunikacja?

    3. Człowiek - istota społeczna

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • Co to znaczy, że człowiek jest istotą społeczną?

    • Czy ludzie mają wpływ na kształtowanie naszej osobowości i na nasze zachowanie?

    • W jaki sposób inni ludzie mają wpływ na kształtowanie naszej osobowości i na nasze zachowanie?

    • Jaką należy przyjmować postawę w kontaktach z innymi ludźmi?

    • Jak można określić postawę człowieka, który kieruje się jedynie własnymi potrzebami?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 11.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Cechy charakteryzujące społeczeństwo

    Społeczeństwo posiada cechy wspólne i odmienne.

    a) Cechami wspólnymi są m.in.

    • terytorium

    • język

    • normy i zasady moralne

    b) Cechami odmiennymi jest przynależność do różnych grup społecznych.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 12-13.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Komunikacja interpersonalna

    • komunikacja werbalna

    • komunikacja niewerbalna

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika Wiedza..., Poznań 2002, s. 14-15.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Człowiek - istota społeczna

    Człowiek jest istotą społeczną ponieważ:

      • korzysta z mowy w celu porozumienia się z innymi ludźmi dla osiągnięcia jakichś celów,

      • rozum ponieważ dzięki niemu może samodzielnie pokonać problemy i trudności, a także

      • ulega wpływom i oddziaływaniom - pośrednio lub bezpośrednio - innych ludzi, co ma wpływ na jego zachowanie

    Zwrócić uwagę na kwestię dobrej komunikacji, ponieważ od jej przestrzegania zależy sprawne funkcjonowanie społeczeństwa. W przypadku nie realizowania dobrej komunikacji może dojść do konfliktów. To z kolei może mieć negatywny wpływ na strukturę społeczeństwa i jego prawidłowe funkcjonowanie

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie są charakterystyczne cechy społeczeństwa?

    • Jakie występują różnice w społeczeństwie?

    • W jaki sposób porozumiewamy się?

    • Jak należy komunikować się w celu lepszego zrozumienia się?

    • Co może przeszkadzać w dobrym komunikowaniu się?

    • Czym skutkuje zła komunikacja?

    • Co to znaczy, że człowiek jest istotą społeczną?

    • Czy ludzie mają wpływ na kształtowanie naszej osobowości i na nasze zachowanie?

    • W jaki sposób inni ludzie mają wpływ na kształtowanie naszej osobowości i na nasze zachowanie?

    • Jaką należy przyjmować postawę w kontaktach z innymi ludźmi?

    • Jak można określić postawę człowieka, który kieruje się jedynie własnymi potrzebami?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    Uczniowie mają za zadanie uzupełnić tekst rozdany im przez nauczyciela. Uzupełniony tekst należy wkleić do zeszytu.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


